ARM procesor od Nvidie vyvíjený s MediaTekem je tady

ARM počítač od Nvidie

AMD na CES představilo procesory, Intel představil procesory, i Qualcomm přestavil Snapdragon X pro levnější ARM notebooky. I Nvidia ovšem vyrukovala s procesorem, který může být první vlaštovkou v jejím obnoveném zájmu nabízet do počítačů víc než jen grafické karty. Firma představila stanici nazvanou Digits, kterou prezentuje jako řešení pro AI aplikace, ale to není vše. Není založená na samostatném GPU, ale na čemsi jako APU.

To, co Nvidia během CES odhalila, se jmenuje Project Digits. Zatím neodhalila moc podrobností a ani rozměry, ale propagační fotografie (nebo grafická vizualizace) implikuje, že jde o šasi ve velikosti desktopového mini-desktopu či barebonu (NUCu). Uvnitř by měl být počítač s ARM procesorem (SoC), který obsahuje integrované GPU generace Blackwell.

Nvidia ho nazývá GB10 Superchip a celý minipočítač pak podle Nvidie je „AI superpočítač“, což bude asi mimořádně nadnesené (firma tato označení používala pro různé SoC pro automobily prakticky od dob čipů Tegra, výkon reálného superpočítače je samozřejmě někde úplně jinde).

Počítač bude mít 4TB SSD (pravděpodobně NVMe, snad ve standardním formátu) a 128GB paměti LPDDR5X – tato kapacita má za cíl to, aby na systému mohly běžet AI modely s vysokým počtem parametrů, Nvidia mluví o LLM s až 100 miliardami parametrů (nebo 200 miliardami při (ne)přesnosti FP4). Zařízení lze propojit s dalšími, protože mají na desce SmartNIC Nvidia ConnectX a poskytuje dva porty SFP+ pro propojení Ethernetem (ale zřejmě s podporou RDMA).

Podle Nvidie by dvě zařízení měla být schopná spolupracovat a provozovat jednu instanci AI – prý až s 400 miliardami parametrů (to už se asi ale bavíme o modelu s extrémně redukovanou přesností FP4). Vedle ethernetové konektivity má přístroj i klasickou PC konektivitu USB, Wi-Fi a Bluetooth.

Dvacetijádrové (big.LITTLE) CPU a Blackwell

Samotný procesor GB10 je zatím poněkud obestřen tajemstvím. Nvidia sdělila, že má dvacet jader ARM. Zdá se, že by mělo jít o 10 výkonných jader ARM Cortex-X925, zbylých 10 jader jsou jednodušší „prostřední“ jádra Cortex-A725.

Tento procesor GB10 je produkt spolupráce s MediaTekem, o níž před časem prosákly zvěsti. MediaTek to potvrdil ve vlastní tiskové zprávě. Na rozdíl od předchozích čipů Tegra a následné linie SoC pro auta tedy asi samotný procesor a jeho infrastruktura není dílem Nvidie, ale svého druhu outsourcingem, do kterého asi dodává jako IP blok architekturu GPU Blackwell.

Nvidia Project Digits – komponenty (Autor: Nvidia)

Toto asi bude spíš výhoda než nevýhoda, při vší úctě k Nvidii má MediaTek s ARM procesory větší zkušenosti. Procesory Tegra měly dříve například různé problémy s nekompatibilitou PCI Expressu, Tegra X1 použitá v Nintendu Switch měla/má vadnou logiku propojující jádra, což je důvod, proč konzole vždy používá pouze čtyři výkonná jádra a nemůže využívat úsporný klastr čipu.

Vyplývá z toho ale také, že čip GB10 by pravděpodobně mělo čekat širší nasazení v různých úlohách. Už dříve se uvádělo, že procesor vyvíjený MediaTekem by měl být používaný v automobilech. Zda je nějaká šance, že by se objevil v nějakých počítačích (mimo Nvidia Digits) či noteboocích, to nevíme.

Přímo o specifikacích integrovaného GPU (respektive AI akcelerátoru) zatím informace nemáme. Maximální AI výkon je prý 1 PFLOPS, ale bude to pro výpočty na tensor jádrech s využitím sparsity – a je potvrzeno, že pouze pro výpočty v FP4 (při obvyklejším formátu FP8/INT8 by to tedy byla polovina).

Pro pořádek je třeba říct, že inference s velmi velkými AI modely je závislá především na velikosti paměti, tj. na tom, zda se vejdou do paměti akcelerátoru. Neznamená to tedy, že by použitý čip měl nějaké extrémně výkonné GPU podobající se třeba GeForce RTX 5090. Podobný koncept sleduje například i procesor Strix Halo od AMD, který také avizuje možnost mít až 128 GB paměti, a tím možnost provozovat podobně velké AI modely. Samotné integrované GPU má ve Strix Halo 2560 shaderů / 40 výpočetních jednotek, pro kontext.

Na CES 2025 Nvidia uváděla, že počítač Digits a procesor GB10 jsou už v plné sériové výrobě, nicméně v prodeji mají být dostupné až od května (mája). Cena je 3000 $ (zhruba 87,5 tisíce korun / 3540 €).

Zdroje: Nvidia (1, 2), MediaTek

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikly informace k Zenu 6 od AMD: Proces N2X a takty přes 6 GHz?

Ještě je to asi déle než rok, než od AMD uvidíme procesory s novou generací architektury jádra CPU – Zen 6 má patrně vyjít až koncem roku 2026 nebo začátkem roku 2027. Zatím je nouze o informace, do které ale teď přicházejí nová (údajná) zjištění od youtubera Moore’s Law is Dead. Ten uvádí, že se dostal k dokumentům ukazujícím plánované procesory Ryzen pro notebooky a desktopová PC, které budou na Zenu 6 založené. Celý článok „Unikly informace k Zenu 6 od AMD: Proces N2X a takty přes 6 GHz?“ »

  •  
  •  
  •  

Desktopové APU se Zenem 5 pro socket AM5 vyjde koncem roku

Už to bude tři čtvrtě roku, co má AMD na trhu Ryzeny AI 300 „Strix Point“, což jsou první APU (tedy monolitické úsporné procesory s relativně slušným integrovaným GPU) založená na architektuře Zen 5. Doteď nebylo jasné, zda tyto procesory někdy budou mít desktopovou verzi pro socket AM5. Teď se o ní poprvé objevily zprávy a vypadá to, že nějaké procesory se Zenem 5 a lepší integrovanou grafikou jsou na cestě. Celý článok „Desktopové APU se Zenem 5 pro socket AM5 vyjde koncem roku“ »

  •  
  •  
  •  

AMD u Zenu 6 konečně přidá víc jader, v desktopu bude až 24?

Působí to jako takové pokračování konkurenčního boje mezi AMD a Intelem v „budoucí dimenzi“ internetových informačních úniků, které poodhalují (pokud jsou pravdivé) ještě neexistující hardware. V uplynulých dnech jsme tu měli zprávy o nadcházejících procesorech Nova Lake prý s až 52 jádry a dnes o Core Ultra 300, která by mohla vyjít letos. A jako na zavolanou se vynořila i „odveta“ k Zenu 6 od AMD, který těmto budoucím Intelů bude čelit. Celý článok „AMD u Zenu 6 konečně přidá víc jader, v desktopu bude až 24?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *