Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Poriadne „delo“ pre Kevina

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči!

Výber komponentov

Konfigurácia pozostáva z nasledujúcich komponentov:


Ako už bolo spomenuté, cieľom bolo zostaviť čo najvýkonnejšiu zostavu za relatívne rozumnú cenu. Zvažovali sa rôzne platformy vrátane Threadripper TR4 a X299. Nakoniec výber padol na Z390 a i9-9900K. Keby sa vybrali platformy HEDT, koncová cena by bola o minimálne 2000 eur vyššia len kvôli cene samotného procesora a základnej dosky.

Zároveň Threadripper ani X299 Core Procesory nedokážu mať také vysoké takty ako Core i9-9900K, čo bolo jedno z hlavných kritérií. Výber procesora bola teda jasná voľba. Pri základnej doske to už také jednoznačné nebolo niekoľkokrát sa menila, no nakoniec sa išlo cestou all-in a výsledkom je Asus ROG Maximus XI Extreme, čo je top-model tetjo značky. Zaujme displejom OLED, veľkým množstvom portov a konektorov, dedikovanými tlačidlami a asi najlepším BIOSom na trhu. V balení nájdete takisto veľa užitočného príslušenstva. Dôležitá bola i špičková dobrá podpora RAM, v ktorej Asus vyniká, čo máme otestované z vlastnej praxe.

Vzhľadom na to, že i9-9900K je známy ako veľmi horúci procesor v záťaži, a to obzvlášť po pretaktovaní na 5.0 GHz+,  zvolený bol 360mm AIO chladič NZXT Kraken X72. Keď už bola reč o operačnej pamäti, podmienkou bolo 64 GB, teda štyri moduly po 16 GB. Zelenú dostali nakoniec Corsair Vengeance RGB Pro s XMP 3200 MHz/CL16. V zostave zatiaľ nájdeme len jeden M.2 SSD, konkrétne 1TB Samsung 970 Evo. Neskôr sa však plánuje ďalšie rozšírenie. Doska ponúka ešte ďalšie 3 sloty M.2.

Komplikovaný bol výber grafík. Zvažoval sa Titan RTX vs. RTX 2080 Ti v NVLink a nakoniec výber padol na duo kariet. Dôvodom bolo možnosť využiť obe karty v profesionálnych aplikáciách, kde budú mať vyšší výkon ako jedna. Zároveň kombinácia dvoch RTX 2080 Ti spolu s mostíkom NVLink bola lacnejšia možnosť ako jedna Titan RTX. Ak budete i vy v buducnosti dávaŤ dokopy Multi-GPU, pri výbere mostíku si dávajte pozor. Na platformu Z390 potrebujete 3-slotový, na X399 zase 4-slotový.

Zvažovalo sa tiež niekoľko výrobcov. Otestovaných máme veľa grafík RTX 2080 Ti a najlepšia bola rozhodne Asus ROG Strix. Zároveň však vieme, že karty Gainward Golden Sample mávajú kvalitné čipy vhodné na pretaktovanie. Cenový rozdiel medzi kartou Asus a tou od Gainwardu bol ale až 300 eur, čo pri dvojici robí ušetrených 600 eur. A práve preto padla voľba na Gainward.

Vzhľadom na použitie veľmi výkonných a žravých komponentov sa nešetrilo ani na zdroji. Zvolený bol Seasonic Prime 1300 W Gold, ktorý sa nám osvedčil. Ten ponúkne dostatok výkonu pre obe grafiky a procesor aj po pretaktovaní.

O airflow sa starajú kvalitné ventilátory Noctua v troch modeloch. Dole boli umiestnené tri 12cm NF-S12A PWM, na Kraken tri NF-F12 PWM a na vrchu skrinky dvojica 14cm NF-A14 PWM. Všetky sú zo série Chromax s bielymi gumovými koncovkami, aby ladili so zvyškom zostavy.

Komponenty boli osadené do jednej z najkrajších a najunikátnejších skríň na trhu – Lian Li PC-011 Dynamic. Túto skrinku pomáhal navrhnúť známy overclocker Roman Hartung (der8auer) a musíme uznať, že ide naozaj o umelecké dielo, veď posúďte sami.

   

   

Skladanie tejto zostavy bolo rozhodne zaujímavé, no nezaobišlo sa bez niekoľkých komplikácií. Na úvod treba povedať, že veľmi by pomohlo, keby bola skrinka o pár cm širšia a vyššia. Vzhľadom na použitie dosky EATX a dvoch grafík nastalo niekoľko problémov pri ťahaní káblov a museli sme tak meniť uloženie radiátora a demontovať komponenty, aby bolo možné káble zapojiť.

Napriek tomu, že sa môže zdať zostava hotová a fanúšik ju už intenzívne používa, nie je tomu tak. Nad zostavou visel jeden otáznik a tým boli teploty. Konkrétne teploty grafík. Vzhľadom na to, že RTX 2080 Ti sú takmer všetky trojslotové a kvôli rozloženiu portov na doske je nutné použiť 3-slotový NVLink mostík, grafiky sú na sebe takmer prilepené. Horná tak nemá dostatok miesta na chladenie a nasáva horúci vzduch zo spodnej karty. V záťaži to znamená rozdiel až 20 °C. Spodná máva okolo 60 °C, zatiaľ čo horná vyše 80 °C.  Obavy sa tak naplnili a napriek snahe vyhnúť sa vodnému chladeniu to vyzerá tak, že bude nevyhnutnosťou. Zostava je pracovný stroj a bolo potrebné, aby sa dal tento počítač rýchlo a ľahko servisovať. Preto sa vodné chladenie v úvode vylúčilo, no po skompletizovaní a otestovaní zostavy sa k nemu bude potrebné vrátiť. Môžete teda očakávať pokračovanie tohto článku s druhou časťou, v ktorej budeme robiť kompletný vodný okruh pre obe grafiky aj procesor.

Za pomoc pri realizácií zostavy ďakujeme našim partnerom Patro.cz, TichePC.sk a výrobcom Asus, Corsair, Gainward, Noctua, NZXT, Samsung a Seasonic.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Astral GeForce RTX 5080 OC Ed.: Brutalismus do PC

S novou generací GeForce přichází Asus s novou modelovou řadou ROG Astral. Je na vrcholu nabídky Asusu a z předchozích generací ROG Strix zdědila špičkovou výbavu zahrnující i duální BIOS či možnost regulace systémových ventilátorů, nekompromisní konstrukci, tovární přetaktování a špičkový chladič extrémních rozměrů. S ním dostanete ne pouze tři, ale rovnou čtyři ventilátory. Ale za to si také nechá řádně připlatit. Celý článok „Asus ROG Astral GeForce RTX 5080 OC Ed.: Brutalismus do PC“ »

  •  
  •  
  •  

Tavení konektoru? Část GeForce RTX 5090 ho řeší termální vložkou

Od generace GeForce RTX 4000 visí nad grafikami Nvidia (naštěstí by to mělo hrozit hlavně u nejvýkonnějších) problém s přehříváním a tavením 12+4pinových napájecích konektorů. U novějších je použitá verze konektoru 12V-2×6, která má chránit před špatným zasunutím, a nedávno jsme tu probírali i další opatření od Zotacu. Zdá se, že na teď vycházejících grafikách se objevila ještě jedna ochrana, která řeší samotnou příčinu, tedy teplotu. Celý článok „Tavení konektoru? Část GeForce RTX 5090 ho řeší termální vložkou“ »

  •  
  •  
  •  

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Mam pocit ze ta skrina je mala aj pre riesenie s 1 grafikou. Pri 2 kuriacich RTX by som urcite uvazoval o niecom ovela vacsom. Ak tam chcete natrepat vodnika aj s radiatormi co to cele uchladia, vymente to za Obsidian 1000D 🙂 Ja mam v tej skrini 2x 1080Ti a mam pocit ze je aj tak mala 🙂

    1. Väčšia skrinka nemusí znamenať lepšie podmienky na chladenie. Dôkazom toho sú i tieto podrobné porovnávajúce testy rôznych veľkostí (a konštrukcií): https://www.hwcooling.net/od-malej-po-velku-test-chladenia-8-pocitacovych-skriniek/ A stretol som sa s viacerými menšími skrinami, čo mali pri rovnakej hlučnosti komplexne lepší chladenie než tie väčšie (a pritom tie väčšie neboli nijako skriplené). A práve tá Lian Li PC-011 Dynamic mi osobne neprídne ako nevhodná voľba na SLI. Naopak, intale ventilátory sú s grafikami dost kontaktne, rovnako ako masívná skladba ventilátorov na outtake (vrárane tých netradičných v podobe ventilátorov na radiátore, ktoré grafiky takisto pekne odsávajú).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *