První test Apple M3 je venku. Takt je 4,05 GHz, nejrychlejší není

Apple M3 už je v databázi Geekbench 6

Netrvalo to dlouho a zřejmě máme odpověď na otázku, jaké jsou frekvence procesoru Apple M3, očekávané nové generace ARM SoC pro počítače Applu, do nějž se vkládala velká očekávání, jelikož je poprvé vyráběný 3nm technologií a poprvé od M1 přináší i novou, širší architekturu jádra. Podobně jako u smartphonového A17 Pro údaje o výkonu přímo od Applu tato očekávání moc nenaplnily, ale teď máme i první skóre z Geekbenche, které řekne víc.

Zatím je to přirozeně třeba brát s rezervou, jelikož počítače pořád ještě nevyšly, ale v databázi Geekbench se již objevily záznamy z testování procesoru M3, tedy základní verze nové 3nm generace CPU. Kromě skóre samotného ukazují také konečně, na jaké frekvenci M3 poběží. Tedy aspoň v jednovláknové zátěži, jelikož Apple již také používá obdobu turba, kdy při zatížení všech jader ve výkonném klastru je takt o něco nižší než při jednovláknové zátěži.

Testů se objevilo několik a Apple M3 má podle nich frekvenci 4050 MHz (nebo alespoň přibližně). Tato generace se tedy v podobě pro Macbooky poprvé přenesla přes hranici 4 GHz, podobně jako konkurenční Snapdragon X Elite od Qualcommu, který ovšem ještě nemá 3nm technologii. Předchozí generace M2 měla takt jen 3,5 GHz, Apple tedy v tomto případě zvýšil takt o 15,7 %. Paradoxně asi frekvence bude hlavním zdrojem nárůstu výkonu, byť někteří militantní fanoušci přísahají na IPC a takty považují za méněcennou vlastnost. Nicméně toto už se dalo pozorovat u A17 Pro.

Testy Apple M3 v databázi Geekbench 6

M3 podle těchto testů dosahuje cca 11 600 – 11 800 bodů v mnohovláknovém testu, který je ale málo reprezentativní (velmi špatně škáluje, do značné míry testuje pořád spíš jednovláknový výkon). Za pozornost proto u Geekbenche 6 (konkrétně jde o verzi 6.2.1 a test je samozřejmě na macOS, ve verzi 14.1) stojí hlavně jednovláknový výkon. Ten se u pěti nahraných výsledků pohybuje od 2971 bodů až po 3076 bodů. Prozatím asi berme jako směrodatné nejvyšší dosažené číslo.

Apple M3 má podle Geekbenche 6 frekvenci 4,05 GHz

Podobně aktuální (a vysoký z daného rozptylu) výsledek pro M2 v MacBooku Pro s 13palcovým displejem uvádí skóre 2643 bodů jednovláknově a 10 102 bodů mnohovláknově (v tomto případě se asi ještě trochu srovnávat dá, protože jsou oba procesory skladbou jader velmi podobné s 4+4 vlákny). Toto by znamenalo nárůst jednovláknového výkonu o 16,4 % a mnohovláknového o 17,4 %.

Zlepšení IPC by tedy mohlo být jen na úrovni nízkých jednociferných procent. Je to samozřejmě přibližné, protože nevíme, zda jsme pro oba procesory zvolili skutečně stejně relevantní výsledky a také nejde o testy provedené za kontrolovaných a stejných podmínek.

Výkonnostní nárůst Apple M3 proti M2 v Geekbenchi 6

S tímto skóre by M3 neporazilo nejvýkonnější procesory architektury x86. Například Intel Core i9-14900K je schopné dosahovat v Geekbenchi 6.2.1 na jednovláknové skóre i přes 3200–3300 bodů, a to i ve Windows (přičemž se zdá, že stejný hardware dává v Geekbenchi 6 běžícím na Windows nižší skóre). Uvidíme ale, zda M3 Pro a M3 Max ještě neposunou výkon výš díky lepšímu taktu.

Skóre v Geekbenchi může kolísat, takže je teoreticky možné, že ani nejvyšší skóre není „finální odpověď“ na to, na kolik bude v tomto testu M3 dosahovat. Skóre by se mohlo zvýšit, pokud je tento záznam pořízený na notebooku, kde třeba ještě systém po rozbalení a prvním zapnutí nedokončil všechnu údržbu a aktualizace na pozadí. Nicméně důležitý údaj o frekvenci by měl sedět. Teď už jen budeme napnutí na to, zda Apple u M3 Pro a Max „vybinuje“ ještě vyšší takt.

Zdroj: Geekbench Browser

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Arrow Lake pro notebooky přichází, má tři různé architektury CPU

Na CES 2025 Intel představil nové desktopové procesory Arrow Lake v 65W a 35W verzi a také nejvýkonnější notebookové procesory Core Ultra 200HX, které jsou také odvozené od desktopového křemíku. S nimi ale vychází už i procesory Core Ultra 200H, které jsou zcela nové a používají nativně mobilní křemík Arrow Lake. Tyto procesory budou páteří notebookové nabídky Intelu v 28W a 45W třídě a možná i tím nejdůležitějším z rodiny Arrow Lake. Celý článok „Arrow Lake pro notebooky přichází, má tři různé architektury CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Nejvýkonnější Arrow Lake pro notebooky: Core Ultra 200HX vydané

Přes týden už tu máme různé zprávy z CES 2025, ale ještě jsme se jimi pořád neprokousali. Na veletrhu v Las Vegas Intel vedle desktopových 65W a 35W procesorů Arrow Lake uvedl i první modely této řady Core Ultra pro notebooky. Tyto procesory doplní již prodávané Core Ultra 200V „Lunar Lake“ o další modely, které budou sice méně úsporné, ale poskytnou lepší výkon. Na těchto procesorech Arrow Lake budou stavěné například herní notebooky. Celý článok „Nejvýkonnější Arrow Lake pro notebooky: Core Ultra 200HX vydané“ »

  •  
  •  
  •  

65W a 35W procesory Intel Arrow Lake vydané: Modely a parametry

Už na podzim vyšla nová platforma desktopových procesorů Intel se socketem LGA 1851. V prvním sledu ale jenom s odemčenými nadšeneckými procesory, které umožňují přetaktování a mají TDP 125 W (přičemž maximální spotřeba ale může být výrazně vyšší, podle modelu od 159 do 250 W). Teď se k tomu přidávají levnější a úspornější modely s 65W a 35W TDP (spotřeba ale opět může být vyšší) a s nimi také levnější desky s čipsety B860 a H810. Celý článok „65W a 35W procesory Intel Arrow Lake vydané: Modely a parametry“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *