Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2

Chladič Endorfy Navis F360 v detailoch...

Novú etapu testov procesorových chladičov na HWCooling štartujeme so súbojom dvoch kvapalinových chladičov typu AIO. Tak Navis F360 ako aj Lumen S36 V2 predstavujú to najlacnejšie s 360-milimetrovým radiátorom, čo Fractal Design (Lumen S36 V2), respektíve Endorfy (Navis F360) majú. Isteže, nejde o vyložene lacné chladiče, s oboma sa však spája veľmi vysoký chladiaci výkon.


Detaily chladiča Endorfy Navis F360

Vyhotovenie je postavené na pomerne tradičnom radiátore s 360 mm dĺžky, na ktorom sú predinštalované tri ventilátory o formáte 120 mm. Sú to modely Fluctus 120 PWM, ktoré sme podrobne rozobrali aj osobitne, ako samostatné ventilátory. Môžeme tak konštatovať, že na radiátoroch ide o jedny z najefektívnejších 120 mm ventilátorov. V tejto aplikácii sa bezpečne držia v prvej desiatke, to od nízkej hladiny hluku až po vyššiu.

Ventilátory Fluctus 120 PWM sú okrem výrazne zahnutých lopatiek charakteristické aj „zubatými“ nábežnými hranami. Tie sú jedným z prvkov psychoakustických optimalizácií, na ktorých Endorfy, respektíve spoločnosť (Cooling) vlastniaca túto značku spolupracovala so Synergy Cooling. Aj na základe našich testov je pravdepodobné, že použité ventilátory budú pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti skôr zlepšovať, než by ho zhoršovali.

Radiátor sa od modelov na konkurenčných riešeniach toľko nevymyká. Rebrá má hliníkové a ich počet na palec (FPI) je 30. Takúto štruktúru možno zaradiť k hustejším, hoci pre typ AIO chladičov nejde o nič neobvyklé.

Kryt kvapalinového bloku je prevažne plastový, ale platnička na jeho vrchu je už hliníková, s brúseným povrchom. Druhá strana – spodok – je medená, s pomerne veľkou dosadacou plochou (na procesor) 58,0 × 52,5 mm.

Plocha coldplate tak výrazne presahuje aj IHS procesorov Intel (do LGA 1851/1700), ktoré sú v porovnaní s IHS procesorov AMD AM5 väčšie. Po dlhšej strane je plocha coldplatu pre vyšší prítlak v kritických miestach CPU mierne konvexná. Z dôvodu väčšieho prítlaku (a tým lepšieho kontaktu) tam, kde je najvyšší tepelný tok. Aj takéto prvky sa podieľajú na celkovom chladiacom výkone.

Ako to vyzerá vnútri bloku, najmä pokiaľ ide o štruktúru mikrokanálikov, sa z dostupných materiálov (a bez rozobratia) nedozvedáme. Podľa slov Endorfy však máte mať dočinenia s tichou pumpou a použité ložiská sú keramické. Regulácia je potom PWM (cez 4-pinový konektor) s prípadným napájaním SATA.

Chladič sa dodáva s predinštalovanými ventilátormi na radiátore a chvályhodné je najmä to, že káble sú riadne upevnené a nezasahujú do priestoru mimo chladič. Zo vzájomne poprepájaných ventilátorov na jednej strane trčí konektor na pripojenie 40 cm dlhého predlžovacieho káblika (je súčasťou príslušenstva). Ten pohodlne dočiahne aj do vzdialenejších konektorov na základných doskách.

A ešte jedna vec, ktorá si pri Endorfy Navis F360 rozhodne zaslúži pochvalu – kovový backplate. Ten je pri AIO vodníkoch pomerne raritný, obvykle sa totiž používa plastová konštrukcia s posuvnými matičkami, ktoré majú, mimo iné, pomerne krehkú objímku matičky a na viacnásobnú montáž sú skoro až nevhodné. Backplate chladiča Endorfy je podstatne robustnejší, a to aj pokiaľ ide o pevnosť v ohybe. Tú zvyšujú aj obrysové reliéfy, vďaka ktorým nedochádza k vlneniu spolu so základnou doskou a je tak na tejto úrovni zabezpečený lepší kontakt (ako u chladičov s pružnejšími backplate). Na chladiaci výkon to síce nemusí mať vplyv, ale na druhej strane môže mať, a v každom prípade mu nadštandardne pevné vyhotovenie backplate neuškodí.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)

Aj s dvoma ventilátormi je chladič veľmi výhodná možnosť. Oproti podobným a typicky lacnejším konštrukciám so štyrmi heatpipe zvládne výrazne vyššiu záťaž. A to tak na najmodernejšej platforme Intel (LGA 1851) ako aj na procesoroch AMD Ryzen 9000 (AMD AM5). Určitým prínosom pre tieto veci okolo chladiaceho výkonu je aj montáž cez vlastný retenčný rámček (ILM) okolo procesorovej pätice. Celý článok „Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

  1. No a s ohledem na problém utahování, který zmiňujete v závěru, Ľubo. Nebylo by nejlepší opatřit si momentový šroubovák?

    1. Máme, ale tu nepoužívame. Z dôvodu, že odpor každého montážneho systému je iný a vo finále by sa aj pri rovnakom momente sily prítlak chladičov na procesory rozchádzal. Pri montáži ventilátorov na veterný tunel je to niečo trochu iné, tam sú použité pružiny vždy rovnaké, s rovnakými vlastnosťami.

      1. A nekoketoval jste s myšlenkou uvádět hodnoty utahovacího momentu pro každý chladič? Dá se říci, že jde o vlastnost s kvalitativním významem. A jak vůbec máte zajištěno rovnoměrné upnutí základen a bloků?

        1. Dotiahnutím na doraz.

          Niečo ako vývoj uťahovacieho momentu počas montáže by asi nebolo zlé sledovať, ale premýšľam nad „užitočnosťou“ toho. Každopádne úvahy nad podobnými vecami končia často na nedostatočných časových kapacitách. 🙂

  2. Inaq, nieže by som vodníka do kompu chcel, ale čo som videl, tak vo viacerých recenziách chválili tichosť pumpy Be Quiet Light Loop…
    Budeš recenzovať aj toto AIO?
    Možno bude prvý zápis v 31 dBA 😉

      1. Ozaj…si spomínal, že s Arcticom budeš mať hlbšiu spoluprácu budúci rok…
        Poslali ti na otestovanie aj nový offset frame pre LGA1851? 😛

        1. Ten zatiaľ nemáme, ale píšem si. Každopádne nič nesľubujem – musí to vychádzať časovo. A už teraz je plán testov na H1/2025, no… pomerne divoký. 🙂

            1. Áno, Liquid Freezer III bude na programe nasledujúcich týždňov, ale tak ako všetky chladiče aj tento bude štandardne otestovaný bez akýchkoľvek „vylepšovákov“. Na tie ak príde, tak až neskôr v samostatných rozboroch, kde sa bude skúmať ich vplyv na chladiaci výkon. S ohľadom na sledovanie toho, ako offset frame zamieša s výsledkami, mi to príde aj atraktívnejšie. Budeme mať otestovaných viac chladičov a jeho vplyv lepšie ukáže na to, kam až offset frame dokáže LFIII vystreliť, pokiaľ ide o relatívne porovnanie s konkurenčnými vodníkmi.

              1. Vidím to rovnako…
                Navyše, keď ideš testovať aj AM5 platformu, kvôli ktorej primárne offset vznikol, tak bude potom pekne vidieť, čo taký offset na týchto platformách urobí…a ktovie, možno to nebude až tak dlho trvať, aby Noctua prišla s offsetom aj pre LGA 1851… však je vlastne tuším „pôvodcom“ tejto myšlienky pre AMD 😉

                1. Offset Noctua na LGA 1851… priebežný záver rakušanov je taký, pokiaľ sa nemýlim a zároveň sa za ostatné dni nič nezmenilo, že optimálny na túto platformu je variant chladiča so strednou konvexiou, teda „standard“.

  3. Výsledky na platforme AMD AM5 doplnené. Tým pádom je všetko kompletné, vrátane hodnotenia (a záverečného verdiktu). Aj keď teda áno, zatiaľ máme v porovnaní iba dva chladiče a ucelenejší obraz o tom, ako je na tom ktorý chladič v porovnaní s konkurenčnými bude vznikať až časom. 🙂

    1. Inaq, teraz som si všimol… Copy-pasta chyba 😛
      V grafoch
      –„…cores frequency [MHz] in CB R23 – lower is better…“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *