Procesory Intel Comet Lake mají snížený křemík pro lepší chlazení

Intel Core 10. generace kvůli chlazení používá tenčí kus křemíku a tlustší rozvaděč tepla

Dnes Intel oznámil vydání nové generace desktopových procesorů Comet Lake-S, jinak také Core 10. generace. Tyto procesory přicházejí do nového socketu LGA 1200 a počítá se u nich se zvýšenými spotřebami. Ovšem jak se ukazuje, jsou zde i zlepšení, která budou zlepšovat chlazení a vyšší odběry energie částečně vykompenzují. Kromě opětovného použití pájky totiž přišly další změny ve fyzickém provedení.

Když jsme v úterý psali o pomůckách pro lapování procesorů, byla tehdy řeč o tom, že tloušťka křemíku, který procesor tvoří, ovlivňuje chlazení. Teplo je totiž generováno na spodní straně tohoto bloku (kde jsou při litografii vytvořeny tranzistory a poté kovové vrstvy, kterými je čip pak připájen na substrát), ale chladič nebo nejprve kovový kryt IHS toto teplo odebírá na straně opačné. Přenos tedy nejprve probíhá přes hmotu křemíku, který má nižší tepelnou vodivost než měď IHS. Čím tlustší křemík je, tím pomaleji teplo odvádí.

Intel proto u procesorů Comet Lake-S křemík tvořící procesor cíleně snížil proti předchozí generaci. Osmijádrové čipy Coffee Lake Refresh naopak měla křemík poměrně vysoký. A nadšenci, kteří tyto procesory zkusili obrousit (snížit), skutečně pozorovali měřitelné snížení teplot. U Comet Lake-S Intel čip sníží rovnou z výroby, takže by tyto procesory mohly profitovat z podobného zlepšení provozních vlastností. Respektive, teploty budou lepší proti hypotetickému procesoru se stejnou plochou a spotřebou, který by měl křemík vyšší

Zatímco běžná výška křemíku má být 0,800 mm, u procesorů Comet Lake se ztenčeným křemíkem to bude zredukováno na 0,500 mm. Zatím to není úplně potvrzené, ale je pravděpodobné, že toto opatření bude jenom u káčkových procesorů s pájeným rozvaděčem tepla. Protože Comet Lake-S nezávisle na této změně může mít vyšší spotřeby v zátěži než předchozí CPU, mohou ještě jeho teploty navzdory tomuto pozitivnímu vlivu stoupnout – zlepšení totiž nemusí být tak vysoké, aby převážilo vyšší příkon. Na druhou stranu se ale u desetijádrových čipů také zvětšila plocha čipu, což také přenosu tepla pomůže.

Tloušťka křemíku je u Comet Lake-S (vpravo) snížená a IHS zesílený kvůli lepšímu chlazení, ve srovnání s předchozími procesory (vlevo)

Nižší křemík procesoru je podle prezentace Intelu vykompenzován tím, že se zvýší tloušťka rozvaděče tepla, který je na procesor nasazen (a připájen opět indiovou pájkou), takže procesor je pořád stejně vysoký. Silnější IHS už by tolik vadit neměl, jelikož je z mědi. IHS také vlastně rozvádí teplo do stran, v čemž by tlustší profil měl pomáhat, ačkoliv vertikální přenos tepla přímo do základny chladiče se zesílením trochu zpomalí.

Nižší čip by měl být výhoda i pokud případně zkusíte přímé chlazení, ovšem budou se mu muset přizpůsobit ochranné vložky a výška chladiče. Nicméně delid Comet Lake-S opět nelze doporučit, protože je procesor pájený (tedy u odemčených modelů, zamčené budou s pastou).

Jak nakonec dopadnou celkové provozní vlastnosti Comet Lake-S, zatím je předčasné odhadovat, protože ještě nemáme moc představu o tom, jak moc narostly spotřeby (jednak u desetijádra, ale také i u modelů, kde počty jader zůstaly stejné). Intel dnes procesory teprve formálně odhalil, recenze vyjdou až později (snad 27. května/mája). Uvidíme, zda teploty příjmeně překvapí, nebo Intel toto opatření spíše udělal proto že by to jinak už skoro nešlo.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel ruší základní chladič přibalovaný k nejlevnějším procesorům

Možná to něco vypovídá o stavu trhu s desktopovými počítači: Před několika lety AMD u prvních Ryzenů investovalo do zlepšených „box“ chladičů, které se přibalují k procesorům a Intel pak něco podobného udělal s příchodem procesorů Alder Lake na platformě LGA 1700. Dlouho to ale nevydrželo, od té doby obě firmy dalších zlepšení zanechaly a většina lidí asi přikupuje nějaký lepší chladič. Intel teď dokonce nejlevnější box chladič ruší. Celý článok „Intel ruší základní chladič přibalovaný k nejlevnějším procesorům“ »

  •  
  •  
  •  

LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?

Nyní čerstvě odhalené procesory Arrow Lake sice přináší novou platformu a nový socket LGA 1851, ale neznamená to nekompatibilitu s chladiči. Ač má totiž Arrow Lake více kontaktů, rozměr procesoru zůstal stejný a Intel zachoval stejné montážní otvory, takže budou fungovat všechny ty, které už zvládají socket LGA 1700. Ovšem v jedné věci Arrow Lake kompatibilní nejsou – pokud jste si koupili vložku proti ohýbání CPU. Celý článok „LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W

Nová generace grafik Nvidia je ještě několik měsíců daleko, ale již se objevují informace o tom, co bude obnášet. A to přesněji řečeno o nejvýkonnějším modelu GeForce RTX 5090. Ten má údajně mít hodně speciální a inovativní konstrukci zcela odlišnou od toho, jak jsou stavěné konvenční grafické karty. Nicméně to také může znamenat komplexitu vedoucí k vysoké ceně, zvlášť vzhledem k tomu, že motivací je i chlazení extrémních spotřeb. Celý článok „GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *