Máme specifikace GeForce RTX 3000: takty, shadery, TDP až 350 W

Parametry GeForce RTX 3090, RTX 3080 a částečně i RTX 3070 jsou venku

Příští měsíc vyjdou grafické karty Nvidia a vypadá to, že jsme se právě dozvěděli jejich kompletní parametry. GeForce RTX 3090 a RTX 3080 přijdou asi s hodně vysokým výkonem. Jejich TDP bude 350 a 320 W, ale nepotvrdilo se, že je to kvůli staršímu procesu. Nvidia totiž highendový čip GA102 vyrábí na nové 7nm technologii. Také už víme, jak do bude s napájecími konektory: redukce na 12pin nebudou často třeba.

Specifikace karet Ampere vynesl ven web VideoCardz. Pocházejí už z dokumentů a dat výrobců karet, kteří se sami již chystají na vydání svých modelů GeForce RTX 3000, a měly by tedy být poměrně spolehlivé, podle VideoCardz jsou tyto věci už v podstatě potvrzené.

GeForce RTX 3090

První model, který příští měsíc vyjde, bude GeForce RTX 3090. Ta má čip GA102-300 s 5248 shadery. Neznáme ještě základní takt, ale boost má údajně být 1695 MHz (referenční parametry). K tomu karta bude mít 24GB paměť nového typu GDDR6X (probírali jsme ho tady). Ta má 384bitovou sběrnici a běží na frekvenci 19,5 GHz efektivně, což dodá propustnost 936 GB/s.

Takto má vypadat design a loga na balení GeForce RTX 3090 (Zdroj: VideoCardz)

Co nepotěší, je spotřeba, protože RTX 3090 má TDP 350 W. Toto je údajně potvrzené a nejde o hodnotu pro nereferenční přetaktovanou kartu, ale pro základní parametry. Toto se v minulosti připisovalo použití 8nm procesu od Samsungu místo dražšího 7nm, ale VideoCardz teď uvádí, že materiály od Nvidie jasně uvádějí pro čip GA102 použití 7nm procesu. Horší efektivita, které jsme se báli, by tedy prvořadým důvodem neměla být. Je možné, že se Nvidia prostě rozhodla škálovat výkon výš a spotřebu rozvolnila proto.

Napájení nereferenčních karet bude mít klasicky osmipiny

Asi vám neunikly zprávy o tom, že grafiky Ampere mají patrně i v souvislosti s těmito nároky na napájení nový 12pinový konektor pro připojení kabelů ze zdroje (psali jsme o něm zdezde). Ten by snad mohl umožňovat krmit 350W kartu jediným kabelem, ovšem za cenu toho, že s dnešními zdroji budete potřebovat adaptér ze dvou osmipinů.

Podle informací od VideoCardz ale asi toto bude specialita karet Founders Edition přímo o Nvidie a karty ostatních výrobců se nepřidají, nebo minimálně ne všechny. Karty GeForce RTX 3090 od ostatních výrobců mají údajně klasicky napájení dvěma osmipiny. Nabušenější OC verze asi mohou mít i tři.

Toto je zřejmě nákres PCB karty Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition. Kvůli zmenšení rozměrů je deska vyříznutá a konektor je osazen nastojato. Karty ostatních výrobců budou mít konvenční PCB a konektory

GeForce RTX 3080

Takřka kompletní parametry máme i pro druhý model v řadě, GeForce RTX 3080. Jde o ořezanou verzi předchozí karty se stejným PCB (deska určená pro custom karty je PG132, pro Founders Edition bude kompaktnější nepravidelné PCB PG133) a čipem, ovšem zde ve variantě GA102-200. Znamená to, že i zde je GPU 7nm.

Karta bude osekaná na 4352 shaderů, které údajně budou mít oficiálně takt boostu 1710 MHz. GeForce RTX 3080 by tak snad měla mít přes 80 % hrubého výkonu vyššího modelu. Ořezané jsou ale trochu paměti. Sběrnice bude jen 320bitová, takt jen 19,0 GHz efektivně (to dává propustnost 760 GB/s) a kapacita bude muset stačit 10 GB. Nebo alespoň teď. Podle VideoCardz snad výrobci karet chystají i 20GB model, ale kdy vyjde, není známo. Ten bude samozřejmě dražší.

Ořezání ale příliš nesníží spotřebu, TDP celé karty je zde pořád 320 W. I zde budou custom karty používat ke krmení dva osmipinové konektory, kdežto karta Founders Edition asi dostane dvanáctipin.

Takto má vypadat design a loga na balení GeForce RTX 3080 (Zdroj: VideoCardz)

GeForce RTX 3070

Podle VideoCardz pořád v první vlně příští měsíc vyjde také GeForce RTX 3070 coby třetí model. U té už se ví, že je použito odlišné GPU: GA104-300 na desce PG142. Zda je i tento čip 7nm, ještě nevíme, spíš by asi měly být, ale kdo ví. Bohužel u něj zatím neznáme počet shaderů a takt, ale bylo prozrazeno TDP, které je 220 W. To implikuje, že mezi RTX 3070 a RTX 3080 by mohl být celkem velký výkonnostní odstup.

Jsou však už informace o pamětech. RTX 3070 nese jen 8GB paměť, což asi znamená sběrnici o šířce 256 bitů. Zde to ale už nebudou paměti GDDR6, VideoCardz má potvrzeno, že tento model zůstane na běžné GDDR6, i když by snad mohla běžet až na 16 GHz. To by pořád dávalo 512 GB/s a kartě by to asi i mohlo docela odpovídat.

Při vydání by snad měly být vedle oficiálních karet Founders Edition od Nvidia dostupné i modely s custom chladiči ostatních výrobců (a oním standardně řešeným napájením), i když některé modely mohou asi vyjít až s určitým zpožděním. Ceny zatím VideoCardz neuvádí, máme jenom nezaručené a možná nepřesné informace z jiného/horšího zdroje, o nichž jsme psali tady.

Specifikace modelů GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070 podle webu VideoCardz

HDMI 2.1, PCI Express 4.0 potvrzené

Kromě nové architektury shaderů a tak podobně budou grafiky GeForce RTX 3000 přinášet také novinky ve výbavě. Je potvrzeno, že už umí PCI Express 4.0 (takže pokud máte kompatibilní desku a CPU, můžete potenciálně teď být odměněni, i když proti PCIe 3.0 ×16 možná přínos nebude moc velký).

GPU sice pořád ještě neumí DisplayPort 2.0, na který je asi ještě moc brzo, ale už je potvrzené, že jako první samostatné grafiky přinesou podporu HDMI 2.1. To je dobře, protože televize s tímto standardem už jsou na trhu. V GPU se asi schovávají i další architektonické a funkční novinky, ale na ty si asi budeme muset počkat až do oficiálního odhalení.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *