Sapphire dáva chladičom CPU druhú šancu, malým Nitro LTC

Nízky chladič s TDP 100 W, nový Sapphire Nitro LTC

Vežovitých chladičov pod 140 mm, ktoré si poradia aj s výkonnejšími procesormi, je naozaj málo. Tento segment ale najnovšie rozširuje model Nitro LTC. Jeho výrobca je pomerne netradičný – Sapphire. Nejde však o prvý procesorový chladič tejto firmy, tým bol už pomerne dávno model Vapor-X. Nový Nitro LTC má TDP 100 W a špecifický je aj tým, že podporuje výhradne procesory AMD pre päticu AM4.

Nitro LTC má na výšku 134 mm, s ktorými sa zmestí aj do rackových skriniek formátu 3U. Vzhľadom k nízkemu vzrastu je ale tento chladič pomerne robustný. Rebrovanie pretkáva až päť teplovodivých trubíc a hmotnosť má byť 680 g. To je pre zaujímavosť takmer o 120 gramov viac, než má chladič SilentiumPC Fera 5. A hoci je teda Nitro LTC nižší chladič, tak plocha rebier môže byť podobná, i dokonca väčšia. Do šírky má pasív totiž až 80 mm (s ventilátorom 105 mm).

Použitý ventilátor má štandardný formát 92 mm so štandardnou hrúbkou (25 mm). Vďaka asymetrickému dizajnu s vytočením pasívu od slotov DIMM, by však nemalo dochádzať ku kolízii s pamäťovými modulmi, a to ani s modulom najbližšie k pätici. Rozsah rýchlostí ventilátora je široký (450–4500 ot./min) s tým, že pri maximálnom chladiacom výkone už Nitro LTC neprepočujete. TDP pritom Sapphire stanovil na 100 W a podpora sa obmedzuje iba na procesory AMD určené do pätice AM4.

Najvýkonnejší procesor, ktorý by mal tento chladič ešte zvládnuť, je 6-jadrový Ryzen 5 5800X. To už ale zrejme za sprievodu vyššej hlučnosti. Tichší Nitro LTC bude so 65-wattovým Ryzen 5 5600X alebo (ale takisto s TDP 65) Ryzenmi 3000 (t.j. R7 3700X, R5 3600(X), R3 3300X a R3 3100) alebo so všetkými staršími Ryzenmi 2000 a 1000.

   

Vhodný bude tento chladič aj pre APU (vrátane Ryzen 7 Pro 4750G) a takisto pre Athlony (3000G alebo 240G). U nich bude ale skôr s dostupnosťou a možno i trochu tým, že Nitro LTC bude už pomerne drahý chladič (aj keď tie trhové low-endových procesorov AMD s odporúčanými príliš nekorešpondujú a sú vyhnané stále vyhnané dosť vysoko).

Konštrukcia chladiča sa zdá byť pomerne luxusná. Heatpipe sú poniklované a pasív lemuje i kovový kryt s držiakom, ku ktorému sa skrutkuje ventilátor. K ventilátoru sme si už to hlavné napísali, no na úplnosť je treba dodať, že má dvojité guľôčkové ložiská. Jeho životnosť by tak mala byť vyššia ako u drvivej väčšine vežičiek podobnej výšky. Lepšie na tom v tomto smere sú snáď iba chladiče Noctua NH-U9S ši NH-D9L, ale tie nesvietia. Ventilátor Nitro LTC je charakteristický aj svetlením ARGB.

Na rozdiel od prvého procesorového chladiča Sapphire – Vapor-X, ktorý sa príliš nepodaril (vzhľadom k rozmerom bol dosť neefektívny, ako ukazujú aj výsledky testov), Nitro LTC už nepoužíva horizontálnu výparníkovú komoru, ale má tradičnú základňu. To znamená tradičný medený blok, ku ktorému sú heatpipe prispájkované.

Za akú cenu sa bude chladič Sapphire Nitro LTC predávať momentálne nevieme a zrejmé nie je ani to, či bude dostupný na európskom trhu. Nitro LTC sa ale zatiaľ objavil iba na čískom webe Sapphire, čo môže trochu naznačovať, že bude chladič určený výhradne pre ázijský trh, minimálne zo začiatku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *