MSI X370 Gaming Pro Carbon: výhodný základ pod Ryzen 7

Parametre a detaily

Na kompletizáciu tria najvýznamnejších výrobcov základných dosiek k Asusu a Gigabytu pridávame na porovnanie MSI. Model X370 Pro Carbon je o zhruba tridsať dolárov lacnejší, preto je zaujímavé sledovať, ako sa tieto úspory premietli do celkovej kvality a možností dizajnu. Už teraz však musíme konštatovať, že je mimoriadne zdatným súperom, ktorého treba brať vážne.

Základné parametre


Detaily

V ponuke MSI je medzi doskami s čipovou súpravou AMD X370 obyčajná „Carbonka“ (potom je ešte jedna s Wi-Fi) zlatým stredom. Cena a výbava sú teda vybalansované tak, aby bežnému používateľovi a majiteľovi napríklad 1800X nič nechýbalo a zároveň, aby si zároveň nepriplácal za prebytok pre extrémistov.

Výberom a rozložením komponentov sa doska príliš nevymyká. Sloty PCIe ×16 sú tri (prekladané troma slotmi PCIe ×1). Prvé dva fungujú v konfigurácii ×16/×0 alebo ×8/×8. Tretí (×4) je iba generácie 2.0. Vhodný je tak napríklad na SSD (vrátane výkonných NVMe). A výrobca nadeň šikovne vyviedol konektor M.2 so zdieľanou priepustnosťou. V prípade druhého SSD tak nie ste odkázaný na použitie adaptéra, čo si zaslúži pochvalu. Väčšina dosiek na procesory AMD má iba jeden slot M.2.

Z pohľadu eventuálnych kolízii chladiča CPU s RAM a grafickou kartou je návrh takisto nadštandardný. Prvý slot DIMM je od stredu pätice vzdialený tradične 52 mm a prvý šestnástkový PCI Express až 94 mm. Do vzájomného konfliktu tak nebudú prichádzať ani najväčšie chladiče s navyše pretŕčajúcimi sponami ventilátorov.

Na pripojenie ventilátorov je šesť konektorov, štyri systémové, jeden pump_fan (s agresívnejším prednastaveným profilom PWM) a jeden CPU_fan. Tu by sme ocenili druhý do páru. Predsa len, výkonné viac-ventilátorové chladiče (typicky vodníci) majú už na jeden konektor pomerne veľký odber.

Z externých konektorov trochu chýba DisplayPort, namiesto ktorého je vyvedený DVI-D (Dual Link). Výrobcu k tomuto kroku zrejme viedla spätná kompatibilita so staršími monitormi. HDMI už však nechýba, rovnako ako ani USB typu C gen 2. Celkovo je externých USB (takisto ako interných) osem.

Napájacia kaskáda procesora je 10-fázová. Avšak návrh je trochu iný, ako tomu bolo v prípade dosiek Asus ROG Strix X370-F Gaming a Gigabyte Aorus AX370 Gaming 5. Nejde už o rozloženie 6 + 4, ale 8 + 2 (na SOC tak pripadajú iba dve fázy, na Vcore zase osem). Na každú cievku pripadajú dva MOSFETy, Niko-Sem PK616BA (24A) + PK632BA (40A). Kondenzátory sú všade osadené MIL, ktoré by mali patriť k tým trvácnejším.

Pasívy VRM sú naozaj masívne (spolu 174 g), no chýba im akékoľvek rebrovanie a v zásade ide o celistvé hrudy hliníku. Ale aspoň čipset (62 g) je pekne perforovaný, čo nie je na škodu. Čipy X370 majú vyšší tepelný výkon a bez chladiča môžu prekročiť i sto stupňov.  V testoch v ďalších kapitolách sa dozviete, čo je ako efektívne. 

   

Už v samostatnom článku, niekedy nabudúce, rozoberieme, do akej miery funguje chladiaci kryt na SSD. A to zrejme pri príležitosti testovania vplyvu zahrievania SSD vzhľadom na jeho umiestnenie. Táto doska s dvoma slotmi M.2 sa k tomu priamo ponúka.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory. Co jsou zač Ryzen 5 5600XT a 5600T (update)

Zítra by podle drbů mělo AMD odhalit Ryzen 7 9800X3D, tedy herní speciální procesor s 3D V-Cache odvozený od nejnovější architektury Zen 5. Zdá se ale, že by se s ním mohlo svézt pár méně významných procesorů, které vyjdou pro starý socket AM4 a přidají do nabídky další možnosti pro stavbu levných PC. Jako ostatní nedávno vydané „nové“ procesory ale nebudou velkým posunem proti již existujícím možnostem. Celý článok „Nové AM4 procesory. Co jsou zač Ryzen 5 5600XT a 5600T (update)“ »

  •  
  •  
  •  

AMD přestalo vyrábět Ryzen 7 5800X3D, už nepůjde sehnat

Nemilá zpráva je tu pro ty, kdo mají v počítači AM4 desku a plánovali ji upgradovat. Tato platforma je původně z roku 2016 (i když v praxi byla relevantní až se Zenem v roce 2017). Ale AMD v roce 2022 vydalo procesor Ryzen 7 5800X3D, který jako první dostal tzv. 3D V-Cache. Ta se ukázala silně přínosnou pro hry, v nichž výkon posouvá o generaci dál a s 5800X3D se tak AM4 zase vrátila do hry. Bohužel je s tím asi ale už konec. Celý článok „AMD přestalo vyrábět Ryzen 7 5800X3D, už nepůjde sehnat“ »

  •  
  •  
  •  

Optimalizace ve Windows 11 zrychlí procesory AMD – Zen 3, 4 a 5

Po vydání Ryzenů 9000 byl kritizován jejich výkon ve hrách a také to, že podle názoru minimálně některých recenzentů moc neseděl s tím, co AMD uvádělo v oficiálních benchmarcích. A došlo i na často vysmívané naděje fanoušků, že se výkon ještě zlepší aktualizacemi ovladačů a BIOSů. Ovšem v tomto případě zdá se nebudou mimo. AMD teď vydalo prohlášení, podle kterého by skutečně Zen 5 měl o něco zrychlit díky optimalizacím ve Windows. Celý článok „Optimalizace ve Windows 11 zrychlí procesory AMD – Zen 3, 4 a 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Toto sú vážne parádne recky, palec hore hlavne za detailné rozbory regulácie fanov, k tomu sa človek absolútne nikde nedopátra. To vie potom zamrzieť hlavne vtedy ak chce človek základ na ktorom chce postaviť ultra-low rpm systém.

  2. Prošla mi rukami B350 Gaming Pro Carbon. Je to prakticky totožná deska jako X370 verze, až na M.2 a PCIe. Za tu cenu dobrá deska, ale má svoje chyby. OC RAM do 3200MHz je v pohodě, ale cokoliv vyššího už je problém. Nepodporuje Speedfan. Bios mi připadal jako nějaká „Lite“ osekaná verze. Jelikož stojí jen 3k, dají se ty mínusy tolerovat, ale v budoucnu má MSI na čem zapracovat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *