HWCooling Techtour 2024 (SPŠT Martin)
Stará kinosála Strednej priemyselnej školy technickej Martin znovu ožila. K príležitosti celosvetovej premiéry procesorov Intel Core Ultra/Arrow Lake a základných dosiek Gigabyte Z890 sme pre študentov zorganizovali odborné prednášky a na mieste mohli vidieť hardvér aj fyzicky. Okrem toho sa preukázali vedomosťami a takisto výbornými zručnosťami v montáži chladiča na procesor.
Najväčšia miestnosť SPŠT Martin sa 24. októbra 2024 zaplnila počítačovým hardvérom. Hlavnými hviezdami boli procesory Intel Arrow Lake a základné dosky Gigabyte Z890. Študenti technickej priemyslovky sa tak videli tento hardvér ako jedny z prvých na svete a aby to celé dávalo zmysel, tak odišli obohatení aj o odborné poznatky, ktoré im odovzdali priamo zamestnanci Intelu a Gigabyte. To je rozhodne niečo, čo v asi nielen v našom (slovenskom) školstve chýba – mať informácie z prvej ruky. Podujatie sa podarilo uchopiť v naozaj odbornom duchu, čo znamená, že prezentácie boli technické (bez marketingových vsuviek). To bola jedna z našich podmienok.
Po úvodnom buly (v mojej réžii) sa začínalo prednáškou Intelu k novým procesorom Core Ultra 200S. Potom, po prestávke, cez ktorú sa žiaci na stánkoch venovali prevažne fyzickým vzorkám procesorov a základných dosiek (Z890) nasledoval blok Gigabyte. To k základným doskám Z890.
Študenti SPŠT Martin boli počas prednášok veľmi aktívni, pretože najväčší počet interakcií znamenal výhru procesora Intel Core Ultra 5 245K. A okrem toho aj kvalifikáciu do súťaže zručností. K tej sa dostali traja najaktívnejší žiaci, ktorí inštalovali kvapalinové chladiče Aorus Waterforce II 360I. Pokiaľ montáž prebehla správne, tak rozhodujúci bol čas – rýchlejší vyhral. Tak samotný chladič ako aj základnú dosku Z890 Aorus Elite WiFi7 Ice. Výhercom bol rovnako ako na SOŠ Žilina študent, ktorý bol najaktívnejší aj vo vedomostnej súťaži, takže zo školy domov odchádzal zo značnou časťou celej počítačovej zostavy. Minimálne teda, pokiaľ to premeníme na peniaze – pomerne drahý bol procesor, chladič aj základná doska.

A aby sme mali nejaké porovnanie, tak treba poznamenať, že žiaci SPŠT Martin boli podstatne rýchlejší ako žiaci SOŠE Žilina. Všetci montáž chladiča stihli v rozmedzí 12–13 minút. V Žiline to bolo až 29–37 minút.
Martin bola druhá z celkom troch zastávok. V utorok – 29. októbra 2024 – sa tešíme aj na žiakov a učiteľov v Liptovskom Hrádku na Strednej odbornej škole elektrotechnickej.
Za spoluprácu na akciách ďakujeme spoločnostiam Intel, Gigabyte (Aorus), Datacomp, Axagon, Sony, Jama Levova, I See IT a Kingston. A takisto ďakujeme SPŠT Martin okrem iného aj za prípravu stolčeka s historickými procesormi a základnými doskami.
⠀
—„…Všetci montáž chladiča stihli v rozmedzí 12–13 minút. V Žiline to bolo až 29–37 minút…“
Ten časový rozdiel sa mi zdá až moc drvivý … nevravím, že to tak nemohlo dopadnúť aj prirodzene, ale možnože sa žiaci v Martine pripravili, keď vedeli čo ich čaká (neboli prví) 😛
Hmmm….Kdovie či nedostali „hint“, od nejakého MT pedagóga, ktorý číta HWC 😀
(Totiž si nemyslím, že by žiaci samostatne narazili na ten predchádzajúci článok o akcii v ZA)
„prví“ namiesto „prvý“
Prosím opravu a následne zmazanie tohto komentu. 😛
// edit (8:55): Opravené, ale s tým mazaním príspevku to teraz nebude jednoduché, keďže by to stiahlo aj dva komentáre the patienta. Budeš musieť prežiť. 😛
Ty budeš za chvíli taky v čekárně 😅
Fakt děsivé je, když se v realitě přistihneš, jak podvědomě mačkáš pomyslné ctrl+z 😅 Budeme se slzou v oku vzpomínat, jak se chatboti omluvali za chyby až se situace otočí? 😹
No …pritom CTRL+Z si musím najprv spomenúť, či mám QWERTY alebo QWERTZ 😛
To když vám cirkule ujede levou ruku… 😹
Určite do metodiky montáže vnikli externé vplyvy, ktoré môžu výsledok skresľovať. Áno, pani učiteľa na SPŠT Martin žiakov pripravovala, prakticky do júna. Na SOŠE Žilina, bohužiaľ, žiaci takého pedagogického lídra nemajú a aj tento aspekt má dosah na výsledky. Mimochodom aj vedomostných súťaží, v rámci ktorých sa študenti v Martine profilovali lepšie, aktívnejšie, hoci dobrí boli aj v Žiline. Mrzí má, že to musím takto opisovať (hlavne, keď SOSE Žilina je moja Alma mater), ale aj za týmto budú stáť dôvody k tak diametrálne rozličným časom. Potom sú ale aj veci, ktoré mohli do určitej miery znevýhodňovať martinských študentov. A to síce napríklad to, že skladali až ako druhí, hoci teda sme pripravili všetko tak, aby nikomu nič nechýbalo. 🙂
PS: Veľmi dobrý čas by mal aj výherca v Žiline, ktorý mal trochu smolu. Najprv v tom, že zvolil dištančné stĺpiky z platformy AMD (tie síce mali rovnaký závit, ale sú príliš dlhé a blok chladiča od procesora odťahovali). A potom v tom, že jeden z nich dotiahol naozaj stuha a na odistenie jedného musel chvíľu čakať na kombinačky.
Hmmm nejako divne funguje spam filter.
Chcel som dať odkaz na Moonspel – Alma mater … a neprešlo to
Kua… chýba ten edit…Moonspell
Viem, otrepaná fráza, ale: Pokúsime sa to opraviť. V novembri by mohol web prejsť nejakými drobnými zmenami a fungujúca úprava príspevkov pre registrovaných je na zozname vecí… uvidíme, s čím si webmaster poradí a s čím nie. 🙂
Ahoj, som výherca z Martina tak by som sa k tomuto rád vyjadril, začnem asi tam že som vďačný za takúto príležitosť ktorá sa už asi dlhšiu dobu nezopakuje, ako vec druhá žiadny hint sme nedostali, mali sme iba info o tom že bude súťaž ale nemali sme ani len tušenie v akom znení resp. aké budú výherné ceny. Síce až teraz vidím aký veľký bol časový rozdiel medzi školami no napriek tomu mi príde že sám som išiel v niektorých momentoch pomaly, triasli sa mi ruky nevedel som chytiť do ruky šrób a ani len otvoriť krabičku od procesoru – to všetko spôsobil stres. Taký fun fact: Všetko čo som staval do teraz bolo postavené na AMDčku a v živote som nemal v rukách AIO takže si myslím že som to zvládol celkom obstojne a určite by som bol rád ak by sme sa obišli bez takýchto obvinení.
Ďakujem
Gratulace Marku! Vůbec si to tak neber a vítej na HWC. Ale že má Ľubo dobrý vkus a umí vybrat hostesku, co? Jak dlouho ta akce trvala a co nového ses dozvěděl?
Ďakujem ❤️
O existencii HWC som tak nejak ani len nemal tušenia, ani som ho nikde nikdy nevidel spomenuté, takže toto bola moja premiéra, napriek tomu to vypadá tak že je tu celkom kvalitný obsah a aktívna komunita takže sa tu zjavne budem chodiť pozerať častejšie. Nechcem tu byť nejako príliš nekorektný ale môžem súhlasiť s tvojím tvrdením o Ľubovom vkuse. Akcia trvala cca od tej ôsmej do dvanástej, a ak nerátam nejaký rýchly úvodný pokec, začínala prednáška Intelu. Neviem či som niekedy za môj zatiaľ krátky život zažil tak dobre pripravenú prednášku a rep Intelu to zvládol takzvane na jednotku. Samozrejme výsledky aj odporúčania boli už trošku prilepšené pre sponzorujúcu firmu ale tak už to býva. Prešli sme nejaké základné výrobné procesy, na čom Intel momentálne pracuje a ako búdu vypadať nové CPU. Gigabyte poňal svoju prezentáciu trošku inak a začínali sme ukážkou Taiwanu, človek nečaká že sa tam bude niečo také riešiť a vďaka tomu si to lepšie zapamätá 😀 Následne sme sa pobavili čo všetko vlastne vyrábajú, nechali nám ohmatať zopár notebookov a rozdali pár tričiek, taktiež parádna prednáška kde sme sa v podstate dozvedeli niečo viacej o danej firme. Niečo takéto na školách chýba, pretože napr. náš odbor IST sa z veľkej väčšiny skladá z ľudí ktorý vedeli hrať csko a potom to tak nejak vypadá a niečo takéto by študentov mohlo posunúť aspoň trošku ďalej.
No ještě bys měl někde vyhrát pořádný monitor 🙂 Co na počítači teda mimo her děláš, nebo zkoušíš dělat? A je mezi nadcházejícími technologie nějaká, od které si slibuješ zvláštní přínos (neomezuj se jen na ty z přednášky)?
Tak začal by som tým že na kompe sa teda moc nehrám 😀 Občas zapnem OSU! ale tam to asi končí alebo keď je nejaká staršia príbehovka v zľave (momentálne ak mám nejaký voľný čas tak nier:automata). Momentálne sa snažím zistiť ktorým smerom sa chcem uberať v budúcnosti, takže u mňa nájdeš veci cez .net development, android studio, 2000 náhodných polo dokončených projektov a burp suite (Cluster KB a SHS – Siemens). Ale napr. nemám totálne žiadne umelecké cítenie, takže ak pracujem na niečom kreatívnom (video alebo náhodný 3D nápad v blendery) tak to drvivú väčšinu času nebude nič originálne. A ako hovoríš poriadny monitor by sa hodil ale nemôžem mať všetko zadarmo, na to čo som si zarobil (vo voľnom čase učím programovanie) to mám teda nejaký quad hd ISP panel od AOC (165hz) a full hd (144) ako vertikálny sekundárny. O presnosti farieb sa pri lacnejších monitoroch ako tie moje úplne baviť nemusíme ale podarilo mi zohnať surface laptop 4 od jedného CZ influencera za celkom fajn cenu, tak že ak potrebujem niečo trošku presnejšie použijem ten. A z nasledujúcich technológii očakávam nejaké reálne funkčné AI pre smart home, pretože ma prestáva baviť 4x kričať na google assistenta aby mi vypol svetlá 😀
Kéž by se dal MS na výrobu monitorů jako konkurenci Apple a přinesl něco jako 3:2 Huawei MateView z 2022. No nevycházím z údivu, kolik i starších lidí domácí asistenty používá a že vysvětlují, jak jsou líní vstát z postele, aby zhasli 😅 S tou kyberbezpečností to skýtá zajímavý průnik.
Nikoho som neobviňoval, ale zdal sa mi ten rozdiel podozrivo veľký…a hľadal som nejaké zdvovodnenie… 3 osoby z jednej skupiny mali 3x menší čas ako 3 osoby z druhej skupiny, pričom tam aj tam boli vybraní najlepší uchádzači z podobného súboru (SOŠ)
Skús sa teraz odosobniť a odpovedz mi láskavo či sa ti to nezdá podozrivé?
Možno som nemal napísať slovo hint, ale niečo tam bude, nejaký predmet alebo pre vec zapálené osadenstvo… čí? 😉
Ak sa ťa to dotklo, tak sa ti ospravedlňujem…ale v nasledujúcom živote by Ti pomohlo keby si bol menej vzťahovačný/ješitný a vedel sa trošku povzniesť… prežil som toho cca 3 krát toľko čo ty, tak viem o čom hovorím. 😛
Mít tě za učitele, tak máš přinejmenším připínáček na židli 🤮
Neviem prečo konkrétne by si mi chcel dať ihlu do zadku, ale proti vkusu žiaden dišputát 😀
Pozri sa na to takto, nemôžem ti povedať ako sú na tom študenti v Žiline a dokonca nepoznám ani všetkých žiakov u nás na škole. Tak či onak mi príde že každý jeden z nás podal parádny výkon na pomer praxe ktorú dostávame v škole (všetci vieme ako je na tom školstvo na Slovensku). Ja sa nedokážem odosobniť od tohto vyjadrenia ako ty po mne vyžaduješ ale môžem ťa uistiť že môj pôvodný komentár som písal čo najviac objektívne ako sa dalo. A nemám dôvod sa hašteriť, ja som len rád že naša škola podala také výkony že sa to niekomu zdá podozrivé a za takúto nepriamu pochvalu ti ďakujem, a dúfam že už sa budeme len zlepšovať aby sme ti to mohli dokázať aj v budúcnosti.
—„…všetci vieme ako je na tom školstvo na Slovensku…“
Bohužiaľ, ani na VŠ to nebude asi lepšie. Asi pred cca rokom som chcel po kolegovi zo stroj.fakulty aby mi galvanicky pokovoval jeden závit. On mi na to, že to síce u nich učia, ale len teoreticky… 😀
aj keď tajne dúfam, že nemal len dobré info, nakoľko je z katedry matematiky 😛
A proč jsi to nedal soukromníkovi? Ruka ruku a odměna teoreticky?
Reagoval som (príkladom) na nedostatočnú prax na SK školách. To, ako a či som to potom vyriešil je z tohto pohľadu irelevantné.
Teba mať za žiaka, tak Ti dám na stoličku pripínačku 😀
Že ti nechtěli pokovit závit může znamenat taky, že jsi jim nestál za to. Inu, pravils proti vkusu žiaden dišputát, skús sa odosobniť.
Neviem ako je to u vás v robote, ale tu si navzájom pomáhame a po spomínanom kolegovi som to nechcel (oni to na katedre určite nerobia, ako som spomínal, on je z katedry matematiky), chcel som uňho zistiť či také niečo u nich na fakulte robia.
Inaq som zase mimo… nerozumiem od čoho sa mám odosobniť… 😉
Môžeš byť konkretnejší, prosím.
Použitie tvojej predchádzajúcej reakcie s pripínačkou sa mi zdalo vtipné…Tebe nie? 😀 …ak nie, tak sorry
Jasně že si pomáháme! Třeba když někdo postrádá připínáček…
@ the patient
Aha, takže keď si niekto u Vás ide sadnúť, tak najprv skontroluje stoličku alebo počet pripínačiek v zásobníku 😀 😀 😀
Inaq ten problém s praxou a praktickými príkladmi má minimálne 2 roviny.
Za prvé sú to peniaze (manuálna prax)
Za druhé pri predmetoch ako matika, ekonomika, informatika a pod („myšlienková“ prax). je tiež malý podiel praktických príkladov vo vyučovaní.
Ale tu za to môže to, že učiteľ musí stihnúť isté osnovy a navyše musí dosiahnuť aj to, aby študenti dostali dobré hodnotenia. Inak by putoval na koberec k riaditeľovi/dekanovi. No, …a všetci vieme ako by to dopadlo pri slovných úlohách (Sk je na chvoste PISA). A tak pedagóg dá na test buď žiadne slovné úlohy alebo len presne také aké precvičil.
…
Na kolegu sa dokonca študenti v hodnotení pedagógov sťažovali, že im ukazuje rôzne spôsoby riešenia príkladov (slovných úloh) 😀
Ale tak informatici nezajdou, když na porovnávač cen másla vynaložíte 200k €, ha? 😅 Ne že bychom neměli svoje.
— „hľadal som nejaké zdvovodnenie…“
Ak by sa výherca zo Žiliny nepomýlil a nezačal s nevhodnými dištančnými stĺpikmi, tak by sa pravdepodobne tiež zmestil do tých „martinských“ 12–13 minút. Ešte mal smolu v tom, že jedna zo skrutiek prstami nešla povoliť a musel čakať na kombinačky. 🙂
V Martine boli žiaci s akciou podstatne lepšie oboznámení. Nebudem vyťahovať interné debaty a rôzne drby a len chcem premostiť k tomu, že druhý a tretí v poradí s SPŠT Martin, ktorí sa kvalifikovali na montáž, boli vo vedomostnej súťaži aktívnejší a bolo vidieť, že skrutkovač už držali, čo… a toto nejdem ďalej rozmazávať. Sľúbil som, že nebudem. Cieľom je, aby z toho všetky školy vyšli s pozitívnou publicitou. Skvelá, čo sa týka príprav, bola aj parta nadšencov/pedagogických aj nepedagogických zamestnancov v Žiline.
Uvidíme, aké budú výsledky na SOŠE v Liptovskom Hrádku. To je podobný koncept ako SOŠE Žilina, t.j. odborná škola s odborným, výcvikom. V Martine to bola priemyslovka.
Tak ja len dúfam že sa ešte niekedy uvidíme, či už na našej škole alebo niekde inde
Cela akcia mi pride nezmyselna. Zakladne dosky a procesory desatrocia starych konceptov mi pridu absolutne nezaujimave. Studaci mali aspon volno od ucenia.
Som generacia, ktora este chodila slintat na Invex. Tam bolo vidiet dospievanie. Najprv sme zbierali vsetky mozne letaky, cenniky a ako stredoskolaci sme si uz hovorili medzi sebou, kam sa ist pozriet na hostesky. A niektori, kde davaju sladkosti, oriesky a pod.
Chapem aj cely zmysel tej reklamnej akcie, ale aj nechapem jej zmysel, okrem dat odpocitat si z danoveho zakladu reklamne vydaje.
Studentom by skor prospeli nejake elektronicke stavebnice, vzorove priklady.
V podstate neskodna ulievacia akcia, len uz som stary na to, zazit este niekedy sake vzruso ako Pentium 166 vs 200 v 233MHz. 14″ ci 17″.
Ak budete niekedy v buducnosti robit podobnu akciu, skuste s datacompom zabezpecit ako vyhru nejaku stavebnicu, vyvojarsky set. Intel ich kedysi robil. Skladanie PC je podradna praca pre elektrospecialistov. To je pre brigadnikov (sam som brigadoval v obchode s PC). Uz ani hostesky nie su to co byvali. Kedysi nosili suknicky. Nic v zlom, ale na priemyslovky a technicke skoly vseobecne, stavebnice, vyukove sety a nie beznu vybavu ako pre gymnazistov. Viem, reklamna akcia, nie prezentacia novych vyvojarskych kitov, ale i tak, ak je moznost, treba mladych podporit v odbore, vo vyuke. Mozno aspon jednu roboticku lego stavebnicu, Malinu. Mozno nejaky merak, ktory skole chyba… A na to si dat vypalit logo spolocnosti. To by malo dlhodobejsi PR efekt za mozno rovnako, ci menej penazi.
Nechápete vôbec nič, priateľu. Všetko, čo ste napísali, sú totálne kraviny a asi nemá cenu vám čokoľôvek fakticky vyvracať – ste evidentne presvedčený o svojej pravde.
My v tomto koncepte vidíme aboslútny zmysel. Pokiaľ je však vízia iná, ukážte, preveďte. Nie je na čo čakať, včera bolo neskoro. Menej kecať, viac makať. 😉
PS: Prídte sa zajtra pozrieť do Liptovského Hrádku a možno zistíte, ako veľmi sa mýlite. 🙂