(Ne)taktování, zahřívání a spotřeba
Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.
(Ne)taktování, zahřívání a spotřeba
U tohoto procesoru jsem si potvrdil svojí soukromou hypotézu, že se pomalu posouváme do posttaktovací éry. Hardcore overclocking je výsadou už jen pár nadšenců, kteří s nádobami LN2 a LHe překonávají různé rekordy, ale pro běžné použití je to prakticky k ničemu. Doba, kdy se přetaktováním získaly desítky procent výkonu navíc, je dávno pryč. V dnešní době už pracují moderní procesory (a také grafické karty) na horní hranici svého optima. Funguje zde dynamická změna frekvence, která automaticky reaguje na aktuální spotřebu nebo teplotu, a toto vše se děje extrémně rychle. U procesorů Ryzen se bavíme o jedné milisekundě. Celé je to vlastně krok správným směrem. Zákazník dostane maximum výkonu už z výroby a nemusí se s tím doma nijak zaobírat.
Ručním přetaktováním lze sice získat pár procent výkonu navíc, to je však obvykle vyváženo ztrátou dobrých provozních vlastností a také vyšších nároku na chlazení. Klasický způsob taktování ve stylu „all-core multiplier, fixed voltage“ už je tak dávno překonaný. Dnes tím paradoxně můžete snížit maximální výkon při nízké zátěži. Automatika by pár vybraných jader pustila na vyšší frekvenci, ale vy se o tuto výhodu se připravíte tím, že ručně nastavíte násobič na všechna jádra stejně. U Ryzenu je prostě potřeba ladit každé jádro zvlášť. To je u dvaatřiceti jader 3970X celkem masakr, který vám zabere hodiny a hodiny času. Tento procesor je navíc určen pro nasazení do specializovaných pracovních stanic. Tam je potřeba především spolehlivost provozu a nikdo při smyslech jej nebude ručně taktovat nebo snad nedej bože kupovat pro herní PC.
Já jsem pro potřeby této recenze využit poloautomatické přetaktování, kdy jsem posunul limity automatiky a ručně vyladil napětí. Tím se mi povedlo dosáhnout zvýšení frekvence až na 4525 MHz na více jádrech, než s pouhou automatikou, a bez extrémního zhoršení provozních vlastností. Bavíme se ovšem o non-AVX zátěži. Při setrvalé zátěži s AVX pracoval procesor okolo frekvence 4000 – 4100 MHz. Zde byl limit zejména v chlazení. Ani s výkonným vodním chlazením jsem nebyl schopen srazit teploty pod 80 °C po přetaktování.
Efektivita procesoru je vynikající. Na tovární frekvence se spotreba pohybuje okolo 280 až 300 wattů. Na první pohled to sice může vypadat jako vysoké číslo, ale když tato hodnota rozpočítá na jednotlivá jádra, tak se bavíme o 7 – 8 W na jádro a část spotřeby procesoru připadá na SoC. Po lehkém přetaktování jsem naměřil hodnoty téměř 350 wattů. Nárůst výkonu ovšem nebyl adekvátní nárůstu spotřeby, která logicky vede ke zvýšeným nárokům na chlazení. Chlazení tohoto procesoru se budu více věnovat v následujícím článku, kde si porovnáme špičkový vzduchový chladič Noctua NH-U14S TR4-SP3 proti vodnímu chladiči Eisbaer Extreme od firmy Alphacool. K tomuto chladiči jsem přidal Eisblock XPX Pro 1U, což je chladicí blok určený pro procesory HEDT. Jeho základna je daleko větší, než je obvyklé u běžných AIO. Tím se zajistí pokrytí celé plochy IHS procesorů Threadripper.
- Contents
- Na extrémní procesor...
- ... extrémní základní desku
- Analýza MSI TRX40 Creator
- Metodika testování
- Testy renderingu
- (De)šifrování a paměťové testy
- PCMark a 3DMark
- (Ne)taktování, zahřívání a spotřeba
- Závěrečný verdikt
Děkuji za Vaši práci. Jsem téhož názoru, jako p.Sekerka. Ano.Toto NENÍ homeprocessor. Ale troubu prostě nedáš. A také souhlasím, že deska je adekvátní, až na ty gamečíčoviny. Zbytečně jen kazí dobrý dojem. Z mínusy souhlas. Dobrý článek.Díky.
BoMan
Díky za zpětnou vazbu 🙂
Na podobné platformě bych uvítal větší svobodu a namísto M.2 chtěl ve slotové oblasti PCI-E x4 (měly některé X399).
Druhý a čtvrtý slot je x8, navíc to nijak neomezuje linky pro x16 sloty, takže AIC PCI Express SSD lze využít tam.
Mluvím sám za sebe, někomu to vadit nemusí, ale já bych uvítal větší univerzalitu. Mít namísto dvou M.2 ve slotové oblasti 2x PCI-E x4 mi i s ohledem na omezený počet nasazených SATA příjde jednoznačně výhodnější.
Jo takhle. No jo, to už je pak určitě vždy individuální dle potřeb každého uživatele.
Není to vyloženě špatně, to „vadí“ je špatně zvolený výraz. Přeci jen tento návrh docela inteligentně zohledňuje karty o výšce dvou a více slotů.
Jen by mě zajímalo jak je to stím napajením 8 + 4
Třeba 3900x si vystačí s 8 pinem ale + 4 tam je.Nějak pořád mi uniká ta nutnost zapojení 8+4 + 4 ?
Nějak to nechápu
Je to jednoduché. Deska má dva 8-pin EPS konektory. Výrobce doporučuje zapojit nejméně jeden kabel s 4+4-pin konektoru a do druhého konektoru zapojit nejméně jeden 4-pin.
On se spíše ptal na smysl (rozložení proudu, méně tepla a rizik při odporu na přechodech, konektorech).