Recenzia Asus ROG Keris Wireless: Malý ľahký transformer

Detaily

Keris je najnovšia bezdrôtová myš Asusu, ktorá vyniká nízkou hmotnosťou, ale takisto hlavne vymeniteľnými spínačmi. A výrobca si tu zakladá aj na mimoriadnej presnosti snímača. Použitý je PixArt PAW3335 síce nájdete aj v konkurenčných myškách, ale práve a jedine v tejto by malo ísť o výberový kus. Ten by mal podľa slov firmy Asus spĺňať prísne kritéria presnosti. Pozrite sa, ako sa tento snímač a aj iné prvky ROG Keris osvedčili v našej recenzii.

Základné parametre

Detaily

Kartónová škatuľka s potlačou v sebe je na obsah pomerne bohatá. Hlavným aktérom je samozrejme myška, no zaujímavé sú aj dve náhradné tlačidlá. Tie sú postranné a v dvoch farbách, náhradné spínače Omron D2F-01F a „nožičky“ ROG Omni. V rámci príslušenstva je dodávaný aj dobre flexibilný kábel USB-C ROG Paracord, samolepky ROG a návod na obsluhu.

   

Vďaka decentnému vzhľadu myška vždy dobre ladí s ostatkom vašej výbavy. Jej nízku hmotnosť si môžu naplno vychutnať len praváci, no ale aj to skôr tí s menšími rukami. Pri mojej „medvedej labe“ mi najlepšie sadla technika úchopu finger tip, teda bez opory bruška v dlani. Pre väčšie ruky pripadá do úvahy claw grip, no položiť si celú dlaň aj s prstami v podobe palm gripu je pre príliš malé rozmery tela myšky nemožné.

Pravé aj ľavé tlačidlo je vyrobené z polyméru (PBT) s protišmykovým povrchom. Ten zabezpečuje ich odolnosť. Koliesko medzi tlačidlami je potiahnuté vrúbkovanou gumou, vďaka čomu je jeho použitie príjemné a nešmýka sa. Odpor pri rolovaní je nastavený primerane a jeho chod je relatívne tichý. Pri herných myškách nemôže chýbať ani podsvietenie, ktoré sa nachádza aj na koliesku.

   

Ďalšie decentné podsvietenie nájdete aj na zadnej strane myši v podobe loga ROG. Povrch tejto časti myšky je tvorený plastom s hladkou povrchovou úpravou. Bočné tlačidlá sú uchytené na magnetoch a dajú sa ľahko vymeniť za náhradné v príslušenstve. Okrem farby (šedá a ružová) sa ale ich vlastnosti nemenia. Konštrukcia je vyhotovená kvalitne. Pri používaní je pevná, neprehýba sa a ani nevŕzga.

   

Konektor napájania je nenápadne umiestnený v spodnej časti prednej strany myšky. Plusové body si odnáša za použitý konektor typu USB-C. Nie je treba skúmať, ktorou stranou máte kábel otočený a jednoducho ho vložíte do konektora. 

Kábel nazvali ROG Paracord. Je 2 metre dlhý, ohybný s látkovým opletom. Pri zapojení o ňom ani neviete.

Nožičky ROG Omni sú základom kvalitného pohybu myši po podložke. V zadnej časti je úložný priestor pre prijímač signálu v podobe malého donglu USB. Cez dve malé tlačidlá DPI Pair si viete zmeniť citlivosť DPI na štyri z prednastavených možností. Kombináciou ich stlačení s jedným alebo druhým bočným tlačidlom, alebo klikom na koliesko môžete meniť medzi troma profilmi nastavení. Tie sú uložené vo vnútornej pamäti myši. Je to dosť nekomfortný spôsob prepínania medzi nimi, pretože pri zmene musíte prerušiť prácu aby ste sa dostali k spodnej časti. V strede je umiestnený optický snímač PAW3335 od firmy PixArt. Dokáže snímať až do rýchlosti 400 IPS. To je v prepočte na naše jednotky 36,576 km/h. Snímač zvládne akceleráciu až do 40 g, čo z myšky robí skvelú voľbu aj pre hry typu FPS. Navyše, Keris ako jedna z mála myší podporuje Nvidia Reflex a podiela sa na znižovaní systémového oneskorenia.

   

Na rozobratie treba odtočiť dve skrutky na spodnej časti. Vrchná časť sa následne jednoducho zozadu odlúpne. Vnútornú štruktúru pre odľahčenie vyrobili v podobe včelích plastov, čo pomohlo dostať hmotnosť Keris na 79 gramov. Batéria s kapacitou 500 mAh podľa Asusu poskytne s východiskovým podsvietením RGB LED (efekt dýchania) výdrž 52 hodín, bez neho 78 hodín. Ja som s prednastaveným podsvietením vydržal až cez 53 hodín, z čoho bolo trištvrte času hraním Counter-Strike: GO. 

Osadené spínače ROG 70M Micro Switch majú udávanú výdrž až 70 miliónov klikov. Skvelo vymyslená je ich výmena v prípade ich opotrebenia. Alebo ak vám nevyhovujú, jednoducho ich vytiahnete a zasuniete nové cez troj-pinový konektor. V príslušenstve sú spomínané spínače Omron D2F-01F, ktoré sú o niečo tichšie než originál ROG. Pôvodné majú ale lepšiu (istejšiu) hmatovú odozvu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF Gaming BE3600: S rozumnou cenou proti top modelom

Asus TUF Gaming BE3600 prináša WiFi 7 za dostupnú cenu a nestráca ani súboji so staršími modelmi z vyšších tried. Router v našom teste prekvapil vysokým výkonom a ukázal, že aj zariadneie za priaznivú cenu môže ponúknuť špičkovú rýchlosť aj špičkovú stabilitu. Zdá sa, že tu máme tu nového favorita pre hráčov a náročných používateľov. Poďte sa naňho pozrieť. Celý článok „Asus TUF Gaming BE3600: S rozumnou cenou proti top modelom“ »

  •  
  •  
  •  

Test Asus Astral LC GeForce RTX 5090 OC Ed.: Extrém s AiO

Nevýhodou extrémně výkonné GeForce RTX 5090 je vysoká spotřeba velkého čipu GB202. I když výrobce osadí na kartu špičkový vzduchový chladič, je nutné ještě zajistit dostatečně výkonné systémové chlazení, které ze skříně odvede teplo vydávané bezmála 600W kartou. Karty s vodním chlazením AiO mohou ale nabídnout ještě lepší provozní vlastnosti díky většímu chladiči s trojicí 120mm ventilátorů a ohřátý vzduch odvádět rovnou ven ze skříně. Celý článok „Test Asus Astral LC GeForce RTX 5090 OC Ed.: Extrém s AiO“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť

Menší formát, ale stále dobrá pripravenosť aj na najvýkonnejšie procesory. Základná doska ROG Strix B860-G Gaming WiFi má dostatočne robustnú napájaciu kaskádu aj pre Core Ultra 9 285K a jej výhoda je napríklad v menšej výške. To túto základnú dosku predurčuje na použitie v nižších a celkovo v priestorovo úspornejších skrinkách, ktorých je na trhu poskromne podobne ako slušnejších základných dosiek μATX. Celý článok „Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *