Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E

Balenie a parametre

Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka.

Základné parametre


Balenie a exteriér

Z predchádzajúcich testov trojice routrov, herného modelu, štýlového mesh riešenia či špičkového 10 Gb modelu vieme ľahko odvodiť, kam zapadá dnešný testovaný kúsok. Kým bežné smerovače nesú označenie RT, herné mávajú predponu GT alebo GS, podľa toho či ide o ROG Rapture alebo Strix. Za predponou modelu vidíme ešte označenie WiFi siete (AXE, teda 6 GHz) a teoretickú maximálnu priepustnosť (16000 Mbps). Už z tejto krátkej analýzy názvu sa dá povedať, že ide o najrýchlejší bezdrôtový smerovač, aký sme u nás mali. Teoretické hodnoty sú však jedna vec a prax druhá. Preto si ich samozrejme preveríme, poďme ale na to pekne po poriadku.

   

Začneme už tradične balením, ktoré nič nenecháva na náhodu a v tradičnej hernej tematike ROG predstavuje samotný router ako aj jeho hlavné funkcie. Najdôležitejšie parametre sú bezpochyby Quad-band konfigurácia a prítomnosť 10 Gb ethernetu.

Router je v pomerne veľkej škatuli chránený penovými výstuhami a okrem smerovača dostanete v balení napájací adaptér, dokumentáciu aj Cat-6 ethernet kábel pre 10 Gb pripojenie.

Ako už bolo možné z rozmerov škatule vidieť, smerovač je naozaj masívny. Jeho vonkajšie rozmeru sú o veľkosti štvroca so stranou dlhou 25 cm a na výšku má 6 cm. V prípade že započítame do rozmerov aj antény, strany sú 33 cm a 18 cm na výšku. Ide teda o poriadneho „macka“, o čom svedčí aj hmotnosť 2352 gramov. Dizajnové riešenie v tvare štvorca s 8 anténami ale nie je žiadna novinka, rovnako tvarovaní boli aj predchodcovia. Ide tak o ľahké poznávacie znamenie. Osobne tomuto dizajnu hovorím „krab“, hoci viac sa to hodilo na 8-uholníkový AX89X ako štvorcové modely Rapture GT.

Čo sa týka konektivity a ovládacích prvkov, tie sú umiestnené po stranách routra. Jedna z rovných strán ponúka tlačidlá WPS a LED, no oproti iným modelom akosi absentuje tlačidlo WiFi. Až tri strany, vrátane tej s tlačidlami, sú perforované a ponúkajú tak chladenie pre komponenty smerovača. Na piatej (nemá štvorec štyri strany?) šikmej strane je napájací konektor, tlačidlo napájania a dvojica portov USB, pričom jeden je pomalší port USB 2.0 a druhý rýchlejší port USB 3.1 gen 1 5 Gb. Vďaka rýchlemu portu viete z routra spraviť NAS po pripojení SSD s adaptérom na SATA, prípadne rámčekom pre M.2. Ja takéto riešenie používam už nejaký ten rok (popri klasickej NAS) na streamovanie filmov a funguje to viac než dobre. Zamrzí tak downgrade jedného z portov na pomalšie USB 2.0 v porovnaní s AX89X.

Najdôležitejšie porty z pohľadu konektivity routra sú samozrejme tie sieťové, ktorých je tu 7. Zľava je to štvorica čiernych 1 Gb LAN, nasleduje modrý 2.5 Gb WAN a za anténou sa ukrývajú dva biele 10 Gb RJ-45. Počet portov môže byť v porovnaní s predchodcami sklamaním, napríklad taký AX89X ponúkal až 11 portov, pričom v novinke ubudlo najmä tých pomalších 1 Gb konektorov, keďže sú len 4 a nie 8 ako u predchodcov. V preklade to môže znamenať nutnosť investície do dodatočného switchu, ak potrebujete mať pripojených viac zariadení káblom. Napríklad ja využívam AX89X takmer naplno a menší počet portov GT-AXE16000 by ma obmedzoval. Čo naopak môžem pochváliť je zvýšenie rýchlosti modrého WAN portu na 2.5 Gb, hoci ide skôr o investíciu do budúcnosti, nakoľko drvivá väčšina poskytovateľov internetu u nás ponúka pre domácnosti maximálne 1 Gb rýchlosť. Pre použitie v domácnosti bude zrejme výhodou aj dvojica 10 Gb ethernetov namiesto jedného optického SFP+, ktorý mal už spomínaný AX89X. Optický konektor nájdete skôr v podnikovom hardvéri, ale pomaličky sa začína dostávať aj do domácností, napríklad pri NAS.

Hoci sa počet portov zmenšil, čo sa ale rozhodne nezmenšilo je možnosti ich kombinácie. Router tak ponúka niekoľko neštandardných kombinácií, ktoré rozširujú jeho možnosti. Lan 1 a 2 ponúkajú agregáciu a viete tak získať 2 Gb linku. Ďalej WAN a Lan 4 ponúkajú agregáciu WAN, čiže viete mať teoreticky 3.5 Gb internetové pripojenie od dvoch poskytovateľov (u nás skôr maximálne 2 Gb) alebo viete využiť duálny WAN pri WAN porte a 10 GE 1 tak viete zabezpečiť, že aj v prípade zlyhania jedného spojenia budete mať zálohu v podobe druhého poskytovateľa.

Spodná strana už okrem popisov produktu a jednej skrutky neukrýva nič zaujímavé. Nenájdeme tu ani otvory na uchytenie smerovača na stenu, ten je navrhnutý len na používanie vo vodorovnej polohe. Naopak vrch smerovača si zaslúži extra pozornosť. Tu sa výrobca doslova vybláznil a ponúka dizajnový skvost v podobe ROG loga v prevedení nekonečného zrkadla, ktoré ako už isto očakávate, ponúka aj Aura RGB. Rozhodne ide o najkrajší router, aký výrobca predstavil, pravdou však tiež je fakt, že lesklá plocha je doslova magnet na odtlačky a prach. Preto pravidelná údržba a utieranie prachu bude nevyhnutnosťou pre zachovanie „wow“ efektu.

RT-AX89X sme si už viackrát spomenuli a porovnávali s testovanou novinkou. Hoci nejde priamo o rovnaký modelový rad, ich podobnosť nie je náhodná a v oboch prípadoch ide o top modely výrobcu. AX89X bol prvý 10 Gb smerovač v ponuke a ja ho už viac ako roka pol používam ako centrálny bod domácej siete. V úvode sme si porovnávali rozdiel v dizajne a rozmeroch, jednoduchšie na predstavu to bude ale vďaka nasledujúcim obrázkom.

Ako sami môžete vidieť,  vďaka štvorcovému dizajnu je Rapture výrazne väčší a nepomáha tomu ani jeho hrúbka. Na stole či poličke si tak musíte vyhradiť ešte viac miesta a to pritom AX89X nebol ani náhodou kompaktný router.

Prejdime k zvyšku hardvérovej a softvérovej výbavy. Hlavný rozdielom oproti predchádzajúcim modelom je tzv. Quad-band, teda router dokáže operovať s až 4 bezdrôtovými sieťami súčasne. K tradičným 2,4 a 5 GHz frekvenciám pribudla druhá 5 GHz, ale čo je dôležitejšie, aj nová 6 GHz. Tak poďme poporiadku. Druhá 5 GHz sieť sa dá využiť na prepojenie s druhým smerovačom pre formovanie AiMesh siete ako backhaul. Prípadne si môžete manuálne rozdeliť zariadenia medzi jednu a druhú 5 GHz sieť, hoci to znie skôr viac problematicky ako užitočne, no fantázii sa medze nekladú.

Čo je dôležitejšie je prítomnosť novej 6 GHz siete, ktorá ako už názov napovedá, prináša nové frekvenčné pásmo a niekoľko vylepšení. Pre využitie 6 GHz siete však potrebujete kompatibilné zariadenie, čo na rozdiel od 5 GHz nemusí byť samozrejmosť. Nové notebooky už aj z minulého roka postupne pridávali podporu, medzi smartfónmi už situácia nie je taká istá a pre priaznivcov amerického Apple mám zlé správy. Jediné zariadenie s podporou WiFi 6E je aktuálne M2 iPad Pro. Hlavnou výhodou 6 GHz siete bude jej prázdnota, teda nevyťaženosť. Čiže ide v podstate o ten istý koncept ako bola kedysi 5 GHz sieť, ktorá prinášala výrazné výhody oproti preplnenej 2,4 GHz sieti.

V súčasnosti už takmer všetky zariadenia (okrem inteligentných spotrebičov a IoT…) fungujú na 5 GHz sieti a tá sa stala rovnako preplnená ako kedysi 2,4 GHz. Vzhľadom na to ponúka 6 GHz výhodu v podobe nového frekvenčného spektra v rozmedzí 5925 až 7125 MHz, ktoré bude vo vašom okolí pravdepodobne úplne prázdne a tím pádom plne k dispozícii pre vašu sieť. WiFi 6E prináša okrem vyššej frekvencie aj väčšiu kapacitu vďaka 7 nových 160 MHz kanálom, oproti len 3 na 5 GHz sieti a tiež nepotrebuje DFS, ktoré mohlo obmedziť 5 GHz sieť kvôli radarom či satelitom. Ide tak o viacero užitočných vylepšení na úrovni hardvéru aj softvéru, ktoré by mohli byť revolučné, no osobne to nepokladám za až takú senzáciu ako bol príchod WiFi 6.

Niečo iné bude WiFi 7, ktorú čakáme v zariadeniach tento rok, ale o tom niekedy inokedy. Späť k 6 Ghz sieti. Podobne ako 5 GHz sieť má nižší dosah ako 2,4 GHz vzhľadom na vyššiu frekvenciu, to isté sa dá povedať aj o 6 GHz. Ideálna teda bude na prenosy v tej istej miestnosti, a pre vysoké vyťaženie ako 4K/8K streamy, AR/VR a pod. Čo je však trochu sklamaním, 6E neprináša žiadne vylepšenie čo sa týka rýchlosti a ide tak len o akúsi kópiu 5 GHz siete v infom frekvenčnom spektre.

Konkrétne v prípade GT-AXE16000 máme priepustnosť 4804 Mbps pre obe 5 GHz aj 6 GHz sieť a 1148 Mbps pre 2,4 GHz. Všetky frekvencie majú pritom 4 × 4 konfiguráciu. Celková teoretická priepustnosť je teda 16000 Mbps (1148+4804+4804+4804). Opäť ako vždy ide ale len o teoretickú rýchlosť a v praxi nikdy neuvidíte 16 Gbps na jednom zariadení, ba ani 4,8 Gbps, nakoľko na trhu nie sú dostupné klientské zariadenia s 4 × 4 konfiguráciou, ale len 2 × 2, a tým pádom maximálnou rýchlosťou len 2402 Mbps. Váš notebook, tablet či smartfón teda nikdy nedosiahne maximálnu prenosovú rýchlosť danej frekvencie. Jediné reálne využitie za použitia maximálnej rýchlosti je pri prepojení dvojice routrov v mesh sieti (AiMesh v tomto prípade), nakoľko routre medzi sebou dokážu komunikovať v 4 × 4 konfigurácii. Ako sme si spomenuli, tak na prepojenie smerovača a uzla sa dá použiť 5 GHz sieť, ale aj 6 GHz, no dokonca aj ethernetový kábel a je teda len na vás, ktoré riešenie použijete, ak sa rozhodnete využiť možnosti AiMesh.

Aby všetky tieto pripojenia dokázal router manažovať, výrobca ho vybavil 4-jadrovým 64-bit ARM B53 2.0 GHz procesorom Broadcom BCM4912 s frekvenciou 2 GHz a procesoru pridal 2 GB RAM, čo je najviac spomedzi doteraz testovaných Asus routrov, ale na 4 GB v Qnap QHore-322 to nemá. Okrem toho má smerovač štyri bezdrôtové čipy, jeden pre každú bezdrôtovú sieť, konkrétne ide o Broadcom BCM6715. Okrem toho je tu ešte dvojica Broadcom BCM84891 pre 10 Gb ethernetové porty. Vnútorné úložisko má stále 256 MB, ako u predchodcov.

Okrem špičkovej hardvérovej výbavy nechýba ani veľké množstvo tej softvérovej, či už ide o funkcie WiFi 6/6E ako OFDMA, TWT, BSS coloring, o ktorých sme si už hovorili, ale aj ďalšie vychytávky priamo od výrobcu. Za zmienku určite stojí AiMesh, VPN Fusion a herný WTFast, Traffic Analyzer, Adaptive QoS, AiProtection a to všetko v prostredí AsusWRT, ktoré už dobre poznáme. Nechýba ani podpora mobilnej aplikácie, no toto sú už všetko veci, ktoré opakujeme pri každej jednej recenzii Asus smerovačov a netreba ich asi pripomínať. Prejdime preto k tomu, čo nás zaujíma, výkonu novej 6 GHz siete.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Téma LGA 1851 podľa Asusu

Testy základných dosiek rozširujeme o Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Tá je cenovo medzi modelmi Gigabyte (Z890 Aorus Elite WiFi7) a MSI (MPG Z890 Carbon WiFi), ktorá už boli predmetom podrobných analýz HWCooling. Aj v tomto prípade sa jedná o dosku určenú pre procesory Intel Core 200S (Arrow Lake). Viac smerom k výkonnejším triedam procesorov, keďže testovanú Strix Z890-F Gaming WiFi mimo iné charakterizuje aj robustné VRM. Celý článok „ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Téma LGA 1851 podľa Asusu“ »

  •  
  •  
  •  

Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz

Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování. Celý článok „Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *