Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4: Entry level aj pre Core i9

Video 1/2: DaVinci Resolve Studio

Výhodný pomer/cena výkon procesorom Alder Lake sprvu kazili drahé základné dosky. Po príchode modelov s čipsetmi Intel B660 sa však nepriaznivá situácia začala otáčať a v niektorých prípadoch i dosť dramaticky. Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 s podporou pamätí DDR4, ktoré sú výrazne lacnejšie ako pamäte DDR5, ustojí aj najvýkonnejšie procesory. A že vás bude v niečom takto lacná doska obmedzovať? Drvivú väčšinu používateľov nebude.

DaVinci Resolve Studio (PugetBench)

Testovacie prostredie: súbor testov PugetBench, typ testov: štandardný. Verziu aplikácie (DaVinci Resolve Studio) držíme na 17.2.1 (zostavenie 12).





















  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Tavení konektoru? Část GeForce RTX 5090 ho řeší termální vložkou

Od generace GeForce RTX 4000 visí nad grafikami Nvidia (naštěstí by to mělo hrozit hlavně u nejvýkonnějších) problém s přehříváním a tavením 12+4pinových napájecích konektorů. U novějších je použitá verze konektoru 12V-2×6, která má chránit před špatným zasunutím, a nedávno jsme tu probírali i další opatření od Zotacu. Zdá se, že na teď vycházejících grafikách se objevila ještě jedna ochrana, která řeší samotnou příčinu, tedy teplotu. Celý článok „Tavení konektoru? Část GeForce RTX 5090 ho řeší termální vložkou“ »

  •  
  •  
  •  

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Téma LGA 1851 podľa Asusu

Testy základných dosiek rozširujeme o Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Tá je cenovo medzi modelmi Gigabyte (Z890 Aorus Elite WiFi7) a MSI (MPG Z890 Carbon WiFi), ktorá už boli predmetom podrobných analýz HWCooling. Aj v tomto prípade sa jedná o dosku určenú pre procesory Intel Core 200S (Arrow Lake). Viac smerom k výkonnejším triedam procesorov, keďže testovanú Strix Z890-F Gaming WiFi mimo iné charakterizuje aj robustné VRM. Celý článok „ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Téma LGA 1851 podľa Asusu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Ten Realtek ALC897 na takhle drahé desce je opravdu zarážející. Ale ještě víc zarážející je, že se to Asus snaží zapírat. Odjakživa si člověk na stránkách výrobce základní desky mohl dohledat, jaký má zvukový čip a najednou to u Asus nejde. Asus mlčí a uvádí pouze Realtek 7.1

    1. Díky za pripomenutie toho, na čo so síce myslel, ale nakoniec aj tak zabudol dať do tabuľky +/-. 🙂

        1. Je to zvláštne, ale teplotný snímač čipu B660 sa na tejto doske nehlási (v HWiNFo ani v HWMonitore). Takže preto tento údaj v grafe chýba. Medzi snímačmi sú síce dva, ktoré ťažko k niečomu pridružiť, ale čipset to nebude. Snímač „Motherboard“ deteguje príliš nízku hodnotu (cca 23 °C, to je približne teplota okolitého vzduchu) a „Temp2“ má zase vplyvom záťaže príliš veľký rozptyl hodnôt, a to južný mostík čipsetu mať nezvykne.

          Každopádne ďakujem za upozornenie. Vydám dnešný test a dôvod absencie tej teploty doplníme do poznámky.

  2. neide mi do hlavy ten ovela vyssi odber z +12V ATX oproti inym doskam vo vasich testoch, a hlavne preco v MT zatazi CB R23 je vyssi bez limitov, ale s PL je OK:
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g266.html
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g262.html
    Ale v zatazi FLAC enc. je naopak vyssi s limitmi, ale bez limitov je OK:
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g264.html
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g268.html
    (linky som musel orezat lebo mi ich oznacovalo za spam)

    1. Ani mne to vtedy nešlo do hlavy, haha. Ťažko poznamenávať, čo to na 12 voltoch ATX konektora v určitých situáciách takto vyburcovávalo. Každopádne rovnaké správanie sa ukazovalo v meraniach opakovane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *