Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4: Entry level aj pre Core i9

Ako to vyzerá v BIOSe

Výhodný pomer/cena výkon procesorom Alder Lake sprvu kazili drahé základné dosky. Po príchode modelov s čipsetmi Intel B660 sa však nepriaznivá situácia začala otáčať a v niektorých prípadoch i dosť dramaticky. Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 s podporou pamätí DDR4, ktoré sú výrazne lacnejšie ako pamäte DDR5, ustojí aj najvýkonnejšie procesory. A že vás bude v niečom takto lacná doska obmedzovať? Drvivú väčšinu používateľov nebude.

Ako to vyzerá v BIOSe

Screenshoty zodpovedajú v čase testovania najnovšej verzii BIOSu 1013. Uvodná obrazovká EZ mode dáva dobrý prehľad o základných veciach (detekcia RAM, SSD, pripojených ventilátorov, …) vrátane zahrievania CPU a jeho prevádzkového napätia.

Cez klávesuF4 je možné aj centrálne ovládať osvetlené prvky. Tých je na doske síce minimum (iba zospodu pravej strany za portami SATA), ale Aura Sync funguje aj z rozhrania UEFI.

Pokročilý režim prirodzene prináša väčšiu porciu možností ladenia. V nastaveniach PCI Express je možné regulovať tak ReSizable BAR pre grafickú kartu. My testujeme vždy všetko s vypnutým ReBARom, pretože jeho fungovanie sa v čase rýchlo mení a to je pre konzistenciu testov základných dosiek neželané (dochádzalo by k zbytočným skresleniam). Vy si ale ReBAR pokojne povoľte, pokiaľ teda práve nespomaľuje chod vašich aplikácií/hier.

  

Na prvom slote PCI Express ×16 je možné regulovať aj podporu jeho rýchlostného štandardu. Ten môžete v prípade potreby nastaviť ručne od PCIe verzie 5.0 historicky postupne až k 1.0.

Pre nastavenie profilu RAM Asus začal konečne používať zrozumiteľnejšie jednotné označenie XMP. V pokročilom režime sú tieto voľby na karte Ai Tweaker (Ai Overclock Tuner). O pozíciu vedľa (karta Advanced) je potom možné upraviť fungovanie TPM.

   

A ešte je tu jedna zmena, ku ktorej sa Asus odhodlal. Dosky tejto firmy boli v minulosti známe tým, že rešpektovali časový limit Tau pre zníženie napájania (na hodnoty PL1/TDP) v dlhej záťaži. To už neplatí, ale zároveň tu nejaké obmedzenie je. A síce krátkodobé aj dlhodobé napájanie je zarovnane podľa PL2 (výkon je teda stabilný a v priebehu času neklesá), čo je v prípade testovacej Core i9-12900K 241 W.

Na objektívne porovnávanie s inými doskami sme tento limit upravili, pre štandardné testy je odstránený úplne (t.j. PL1 aj PL2 sú nastavené na 4095 W) a v rámci testov pre znížený príkon sú nastavenia podľa vzoru odporúčaní Intelu. PL2 je ponechané na 241 W, ale PL1 máme už znížené na 125 W (TDP). A časový limit ručne zvolený na 56 sekúnd. K nemu treba dodať, že má Asus nejaké zvláštne stopky, pretože k poklesu odberu (a zníženiu) frekvencií dôjde podstatne skôr, ako to môžete vidieť aj vo vývojových grafoch príslušných testov spotreby.

Externý generátor na výrazné zvyšovanie taktu BCLK u zamknutých procesorov táto doska nemá, tak ako ani žiadna iná v tejto cenovej kategórii.

V rámci podrobných nastavení je možne spravovať aj počty aktívnych jadier a alebo úplne deaktivovať E jadrá či prispôsobiť LLC alebo sa pohrať s nastaveniami na úsporu energie (aj mimo tradičných úsporných funkcií). Do týchto vecí sme však nezasahovali a sú ponechané na východiskových nastaveniach.

      

Medzi teplotnými snímačmi nájdete jeden v VRM (na termistore), ale informácie o zahrievanie čipsetu chýbajú – teplota „základnej dosky“ je niečo iné.

Voľby BIOSu sú pomerne široké a okrem správy základných vecí je možné napríklad aj formátovanie pripojených SSD, čo všetky základné dosky neumožňujú.

   

Zatiaľ, čo niekde Asus pridal, inde ubral. Napríklad v Q-Fane sa nedá krivka PWM optimalizovať vzhľadom na voliteľný teplotný snímač, trebárs VRM.

Priebeh intenzity PWM si však môžete upraviť na všetkých dostupných konektoroch. Ručne alebo si vyberiete jeden zo štyroch prednastavených profilov (Silent, Turbo, Full Speed) s ohľadom na to, čo chcete dosiahnuť. Dobrá správa je, že je zachovaná regulácia DC, ktorá je užitočná najmä pre staršie ventilátory bez podpory PWM.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Téma LGA 1851 podľa Asusu

Testy základných dosiek rozširujeme o Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Tá je cenovo medzi modelmi Gigabyte (Z890 Aorus Elite WiFi7) a MSI (MPG Z890 Carbon WiFi), ktorá už boli predmetom podrobných analýz HWCooling. Aj v tomto prípade sa jedná o dosku určenú pre procesory Intel Core 200S (Arrow Lake). Viac smerom k výkonnejším triedam procesorov, keďže testovanú Strix Z890-F Gaming WiFi mimo iné charakterizuje aj robustné VRM. Celý článok „ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Téma LGA 1851 podľa Asusu“ »

  •  
  •  
  •  

Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz

Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování. Celý článok „Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Ten Realtek ALC897 na takhle drahé desce je opravdu zarážející. Ale ještě víc zarážející je, že se to Asus snaží zapírat. Odjakživa si člověk na stránkách výrobce základní desky mohl dohledat, jaký má zvukový čip a najednou to u Asus nejde. Asus mlčí a uvádí pouze Realtek 7.1

    1. Díky za pripomenutie toho, na čo so síce myslel, ale nakoniec aj tak zabudol dať do tabuľky +/-. 🙂

        1. Je to zvláštne, ale teplotný snímač čipu B660 sa na tejto doske nehlási (v HWiNFo ani v HWMonitore). Takže preto tento údaj v grafe chýba. Medzi snímačmi sú síce dva, ktoré ťažko k niečomu pridružiť, ale čipset to nebude. Snímač „Motherboard“ deteguje príliš nízku hodnotu (cca 23 °C, to je približne teplota okolitého vzduchu) a „Temp2“ má zase vplyvom záťaže príliš veľký rozptyl hodnôt, a to južný mostík čipsetu mať nezvykne.

          Každopádne ďakujem za upozornenie. Vydám dnešný test a dôvod absencie tej teploty doplníme do poznámky.

  2. neide mi do hlavy ten ovela vyssi odber z +12V ATX oproti inym doskam vo vasich testoch, a hlavne preco v MT zatazi CB R23 je vyssi bez limitov, ale s PL je OK:
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g266.html
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g262.html
    Ale v zatazi FLAC enc. je naopak vyssi s limitmi, ale bez limitov je OK:
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g264.html
    /2022/03/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-g268.html
    (linky som musel orezat lebo mi ich oznacovalo za spam)

    1. Ani mne to vtedy nešlo do hlavy, haha. Ťažko poznamenávať, čo to na 12 voltoch ATX konektora v určitých situáciách takto vyburcovávalo. Každopádne rovnaké správanie sa ukazovalo v meraniach opakovane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *