Metodika měření a výsledky testů
Pure Rock 2 byl začátkem tohoto roku představen na CES 2020 jako nástupce a pokračovatel základní řady chladičů od firmy BeQuiet! Jako i jiné chladiče od tohoto německého výrobce, tak i Pure Rock 2 nabízí solidní chlazení, tichý chod a také atraktivní vzhled za přijatelnou cenu. Pojďme tedy tento chladič potrápit na rozpáleném procesoru a uvidíme, jak si povede proti chladičům z předchozích recenzí.
Metodika testování
Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45 – 60 minut. Chladiče testuji na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru 4200 MHz s napětím 1,150 V, poté je provedena druhá série testů s frekvencí 4500 MHz při napětí 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 140 – 150 W, respektive cca 190 – 200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy realisticky očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.
Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Regulaci otáček zajišťuje Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33,0 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou poté korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C je takový test označen jako neúspěšný.
Výsledky testů
Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.