Čína má už druhé vlastní samostatné GPU: Moore Threads MTT S10

V Číně se s novými vlastními GPU skoro roztrhl pytel

Čína se dlouhodobě snaží mít nezávislý vlastní počítačový průmysl a v poslední době se pokouší i o grafické karty. Jejím firmám se teď podařilo vyrobit další vlastní samostatné GPU pro PC. V této oblasti dlouho zcela ovládané západními firmami (AMD, Nvidia a nyní Intel, který staví na základě svých integrovaných grafik) se tak objevují skutečně nové čínské alternativy, které budou moci být používané mimo jiné také s lokálními čínskými CPU.

Po grafice Glenfly Arise (která by snad měla pocházet z příbuzenské linie integrovaných grafik S3 Graphics a VIA, protože Glenfly je dceřiná firma Zhaoxinu) tu máme další a zřejmě separátní vývoj samostatného čínského GPU. Tentokrát jde o grafiku / GPU firmy Moore Threads označenou MTT S10. O této společnosti a jejích plánech jsme už psali dříve, mělo by snad jít o firmu, ve které figuruje i ex-manažer z Nvidie.

Moore Threads MTT S10

První GPU od Moore Threads se objevilo rovnou na čínském online tržišti Taobao – je to právě karta MTT S10. Ta by měla být levnou desktopovou kartou se základními zobrazovacími schopnostmi a videofunkcemi, určenou pro kancelářské počítače. Tato grafika tedy je hlavně zobrazovadlem nahrazující integrované GPU procesorům, které jím nejsou vybavené. Moore Threads chystá také výkonnější model MTT S60, který prý bude vhodný pro výkonná PC a pracovní stanice sloužící pro kreativní činnosti a zábavu, a kartu MTT S2000, která bude určená do serverů. Ty ale zatím na Taobao na rozdíl od karty MTT S10 nedorazily.

Plánované modely samostatných GPU Moore Threads (zdroj: Moore Threads)

Moore Threads MTT S10 je nízkoprofilová karta, jejíž TDP je jen 30 W a má jednoduchý aktivní chladič (tloušťka by měla být na jediný slot). Samotný čip GPU je údajně vyráběný 12nm procesem a běží na frekvenci 1,0 GHz. Podporuje grafická API OpenGL, OpenGL ES, WebGL a Vulkan, operační systém Android a Linux (na procesorech x86, ARM a LoongArch). Do systému je připojen přes PCI Express 3.0 ×8 a používá paměti LPDDR4, jejichž kapacita však není upřesněná.

Tip: Čína má vlastní procesorovou architekturu LoongArch, CPU Loongson přejdou z MIPS?

Karta je vybavená výstupem HDMI 2.1, ovšem s podporou rozlišení odpovídajících HDMI 2.0 (má podporovat připojení 4K monitorů při 60Hz obnovovací frekvenci), a analogovým výstupem pro legacy monitory. Čip umí akcelerovat video ve formátech H.264, H.265 a AV1. Zvládá dekódování, ale údajně už i hardwarové enkódování do formátu AV1.

Grafická karta Moore Threads MTT S10 (zdroj: Taobao, via: PC Watch)

Moore Threads uvádí, že architektura GPU se jmenuje Musa či MUSA, což by implikovalo, že jde o něco, co firma sama vyvinula. Ale spíš bychom čekali, že půjde o licencovanou architekturu GPU od Imagination Technologies. Ta byla dlouhá léta používána jen v mobilních SoC architektury ARM, ale je možné z ní udělat i samostatné desktopové GPU – největší problém spojený s takovým plánem budou až ovladače a podpora v softwaru. Imagination Technologies byla ovládnuta čínským kapitálem a od té doby zřejmě v Číně vzniklo více firem, které pracují na vlastních samostatných GPU, založených právě na linii GPU Imagination / PowerVR. Další by měla být řada Fantasy One od Innosiliconu.

Grafická karta Moore Threads MTT S10, zadní strana PCB (zdroj: Taobao, via: PC Watch)

Karta Moore Threads MTT S10 by měla být relativně levná, na Taobao se uvádí, že bude stát 800 jüanů. To vychází na asi 112 $, 115 € nebo něco přes 2800 Kč (nicméně u nás by s DPH cena asi mohla být vyšší). To je sice cena nízká na poměry nedávných šílených cen za kryptobubliny, ale pokud uvážíte nejspíše hodně chabé herní schopnosti a potenciální nekompatibility s existujícím 3D softwarem, asi se přeci jen vyplatí poohlédnout se spíš třeba po Radeonu RX 6400, přestože je o dost dražší.

Jak už bylo řečeno, samostatných čínských GPU vzniká vícero, včetně některých s ambicí sloužit pro hraní her (kde však budou velkou překážkou ovladače). Nejsou to tedy zdaleka jen nová GPU od Intelu, kdo do této oblasti hardwaru teď přináší zpestření. Jen je asi pravděpodobné, že čínské novinky u nás bude téměř nemožné sehnat.

Zdroje: Tom’s Hardware, PC Watch, Moore Threads

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Refresh RDNA 3? AMD vydalo v Číně levný Radeon RX 7650 GRE

Ještě to nejsou nová GPU s architekturou RDNA 4, které teď všichni vyhlížejí, ale AMD ještě před nimi vydalo jeden nový model grafiky patřící do generace RX 7000. Tato karta ale nejspíš zůstane relevantní i po příchodu novinek, protože bude tvořit levnější doplněk pod modely generace RX 9000. Prozatím jde o model určený jenom pro Čínu, ale to nemusí trvat navždy, v případě karty 7900GRE se pak čínská specialita dostala i k nám. Celý článok „Refresh RDNA 3? AMD vydalo v Číně levný Radeon RX 7650 GRE“ »

  •  
  •  
  •  

V Číně mají neoficiální GeForce RTX 4010: Levné GPU, co tu chybí

Vyloženě levné samostatné grafické karty jsou zanedbaná oblast. Výrobcům se moc nevyplatí pro tuto oblast navrhnout nové čipy, takže novinky se objevují až v trošku vyšší cenové hladině (Radeon RX 6400, 6500 XT, GeForce RTX 3050) a pod ní vládnou zombie typu GeForce GT 1030 s čipy starými osm i více let. Je skoro na oslavu, když se v nejnižším segmentu objeví něco nového. Jako třeba GeForce RTX 4010, která se záhadně vynořila v Číně. Celý článok „V Číně mají neoficiální GeForce RTX 4010: Levné GPU, co tu chybí“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 má opět verzi D pro Čínu, výkon ale bude stejný

Před rokem kvůli americkým sankcím majícím za cíl omezit přístup Číny k výkonné akceleraci umělé inteligence začala Nvidia na tamním trhu prodávat místo GeForce RTX 4090 ořezaný model RTX 4090D, protože highendové herní GPU už naráželo na limity výkonu, předepsané sankcemi. Stejný problém bude mít logicky i nová generace Blackwell. Nvidia v ní také chystá speciální čínský model RTX 5090D, ale výkon má údajně mít neomezený. Celý článok „GeForce RTX 5090 má opět verzi D pro Čínu, výkon ale bude stejný“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *