Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Noctua NH-D15 G2 a Noctua NF-A14x25r G2 PWM

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú.

Chladič Noctua NH-D15 G2…

Populárny chladič Noctua NH-D15 má po desiatich rokoch svoju druhú generáciu. Tento chladič nesie v základe rovnaké označenie (NH-D15) s doplnkovým označením G2 (NH-D15 G2). Tých doplnkových označení je vlastne viac, pretože existuje viac variantov týchto chladičov, ale k tomu až o chvíľu. Ešte predtým je dôležitá nejaká „základná charakteristika“.

Ide teda o chladič s dvoma vežami, kde každá je ochladzovaná 140-milimetrovým ventilátorom, dvoma celkovo. Oproti svojmu predchodcovi (NH-D15 G1) je pasív chladiča NH-D15 G2 robustnejší, má o dve heatpipe viac (osem celkovo) a okrem vyššej hmotnosti (1180 g bez ventilátorov, 1525 g s ventilátormi) má aj hustejšie rebrovanie. Namiesto 1,9 mm (NH-D15 G1) sú rozstupy medzi rebrami u chladiča NH-D15 G2 „iba“ 1,6 mm.

Pasív NH-D15 G2 je pritom odklonený od slotov PCI Express. To bývalo aj v predošlej generácii, ale iba pri chladiči NH-D15S, čo je variant s jedným ventilátorom. Teraz sa lepšia kompatibilita na základných doskách typicky s grafickými kartami bude týkať všetkých variantov chladičov NH-D15 G2. Chladič má na výšku 168 mm, široký je 150 mm a hlboký 127 mm, respektíve 152 mm s osadenými ventilátormi.

   

Chladič vychádza v troch variantoch, kde každý má iné označenie (bez koncového označenia, s koncovým označením „LBC“ a v prípade tretieho variantu je koncové označenie „HBC“). Rozdiel je iba v úprave základne, ktorej plocha/miera vypuklosti sa líši s ohľadom na potreby konkrétnej platformy. V tabuľke nižšie Noctua uvádza, na ktorej platforme ako ktorý variant bude ako fungovať. Jedná sa tu o kvalitu kontaktu a potenciál dosahovania čo najvyššieho chladiaceho výkonu. 

„Štandardná“ základňa je taká, akú Noctua používala na svojich chladičoch doteraz, LBC (optimalizované primárne k platformám AMD) značí Low Base Convexity a HBC (vhodné pre Intel LGA 1700) zase High Base Convexity. Noctua na rôzne situácie reaguje rôznymi základňami. To s ohľadom na dosahovanie lepšieho kontaktu/vyššieho prítlaku s ohľadom na čo najlepší prestup tepla z procesora do chladiča. Stopy s rozložením montážneho tlaku nájdete v článku z Computex 2024.

Neznamená to však, že by ste akýkoľvek z variantov nenainštalovali na akúkoľvek podporovanú platformu (AMD AM5, AM4 a Intel LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA115x). Nainštalujete, ale v danej kombinácii nebude dosahovaný optimálny chladiaci výkon. Ten Noctua hodnotí v rámci svojho systému (NSPR) číslom 228. Druhé najvyššie NSPR (183) má prvá generácia chladiča NH-D15. NSPR/TDP sa prirodzene vzťahuje na maximálny výkon s najvyššími dosiahnuteľnými rýchlosťami ventilátorov. Tie sú pre použité ventilátory NF-A14x25e G2 PWM do 1500 ot./min.

Jednou z nových psychoakustických optimalizácií na dosahovanie čo najvyššieho chladiaceho výkonu pri čo najnižšej hlučnosti je rýchlostný ofset druhého ventilátora, ktorý je o trochu pomalší. Pre podrobné fyzikálne vysvetlenie s praktikcými ukážkami si môžete zájsť na tematické stránky Noctuy. Pokiaľ by z nich bolo niečo nejasné, tak je tu vždy priestor na diskusiu (pod článkom) a na výklad vecí „inými slovami“.

Odporúčaná cena výrobcu pre všetky varianty chladičov Noctua NH-D15 G2 je 150 eur/cca 3777 Kč. Celosvetovo sú chladiče na objednanie napríklad na Amazone či pre českých a slovenských záujemcov TichéPC.sk.

… a ventilátory Noctua NF-A14x25r G2 PWM

Ventilátory z chladiča NH-D15 G2 sa okamžite dostávajú aj do samostatného predaja. Pri nich však treba upozorniť, že sa jedná o variant s montážnou roztečou dier 105 × 105 mm, ktorá je pre 140-milimetrové ventilátory atypická (a štandardná je pre 120 mm ventilátory). Na chladiči NH-D15 G2 to nijako nevadí, jeho spony sú pre takúto rozteč dobre prispôsobené, avšak použitie týchto ventilátoroch v iných situáciách nemusí byť možné.

Na radiátory kvapalinových chladičov ich nenainštalujete a podobné komplikácie by mohli nastať aj v skrinkách. Ak aj ventilátory upevníte, tak rotor či rámček môžu byť pre 120 mm pozíciu príliš veľké. Do 140-milimetropvých pozícii neskôr nainštalujete až varianty týchto ventilátorov so štvorcovým rámčekom, v ktorých označení nebude písmeno „r“ (NF-A14x25 G2 PWM). Ich plánované vydanie na september tohto roka nedávno v rozhovore potvrdil aj zástupca Noctuy.

Najvýraznejšia zmena nových 140-milimetrových ventilátorov Noctuy je v celkom odlišnej geometrii so zhrbenými lopatkami (prečo je takáto úprava dobrá sme už rozoberali v staršom článku) či Centrifugal Turbulator (k tomu sme už tiež niečo písali…).

   

Ventilátory Noctua NF-A14x25 G2 PWM budú dostupné kusovo a aj v dvojbalení s doplnkovým označením Sx2-PP (NF-A14x25r G2 PWM Sx2-PP). Jeden ventilátor (PPA) je pritom o 50 ot./min pomalší ako druhý (PPB). Druhá generácia 140 mm ventilátorov Noctua používa aj nový ovládač PWM – NE-FD6.

Odporúčaná cena za nové ventilátory NF-A14x25 G2 je 40 eur/cca 1006 Kč alebo 80 eur/cca 2013 Kč pre dvojbalenie. Dostupené budú už čoskoro znovu napríklad na Amazone (alebo v TichéPC.sk).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

  •  
  •  
  •  

ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte

Zatiaľ čo drvivá väčšina AIO vodníkov s naozaj vysokým chladiacim výkonom cenou výrazne prevyšuje najvýkonnejšie vežovité chladiče, tak ID-Cooling ide opačným smerom. Kvapalinový chladič označovaný ako FX360 Pro je lacnejší a zároveň navonok nič nenasvedčuje tomu, že by nemal mať vysoké TDP. Výrobca píše o 350 W, ktoré sú podporené veľkým radiátorom, zdá sa i výkonnou pumpou a zle nevyzerajú ani ventilátory. Celý článok „ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte“ »

  •  
  •  
  •  

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (37) Pridať komentár

  1. Dvojbalení mohlo být za výhodnější cenu. Jeho smysl pomine, jakmile se objeví první splitter, který zvládne rozrůznit otáčky pro větší počet ventilátorů. Noctua z toho udělala téma, podle mě nepotrvá dlouho a někdo s takovým zařízením brzy přijde.

  2. ovela zaujimavejsie bude niekedy k vianociam, ked vydaju specs pre s1851.. Dovtedy aj tak nikto s kladnym IQ uz intel nekupi.

    1. …a samozrejme testy amdckej verzie s intelom a intelackej s amd.. to bude dufam jedno z prvych, co bezni testeri urobia… Imho tam budu minimalne rozdiely v nizkych jednotkach stupnov. Uvidime…

      1. Áno, predpokladám, že rozdiely naprieč rôznymi verziami chladičov na rôznych platformách budú minimálne, aj keď sa zvolí „nevhodná kombinácia“ (variantu chladiča s procesorom). Sú to mikrooptimalizácie…

      2. ok, takze na gamers nexus je uz test, zial AMD len so socketom AM4… a neotestovali na novom pasive stare vrtule (aku cast zlepsenia robi pasiv a aku cast vrtule). Vo vseobecnosti je ale mozne povedat, ze to za tie 2-3 stupne ( 3950x@198W delta nad 21° – 55,2° vs 51,9°) ani vydavat nemuseli a uz vobec nie v 3 verziach. Hlavne ked ich tam stale poraza deepcool assassin IV (ale s 3 vrtulami)

    2. Myslím, že to bude podobné ako na LGA 1700. Rozloženia jadra Intel Arrow Lake by podľa tohto úniku oproti Raptor Lake Refresh nemalo byť zase až tak odlišné. Jasné, P jadrá sú prekladané E jadrami, čo predtým nebývalo (a každý druh jadier bol zoskupený pri sebe), ale… Noctua chcela mať prezentáciu k AL už na Computexe 24, ale NDA Intelu to žiaľ neumožňuje.

  3. Imho, gen 2 chladič oželím. Stačí mi stará D15s. Co ale vyměním, bude hlavní středová vrtule. Dostanu přesně to, co očekávám, to jest žádný zvukový projev okolo 500rpm 🙂 Což ta současná 150mm neumí.

    1. tak mas usi jak netopier, lebo ta moja sa toci aktualne 582rpm a nepocujem ju (100-120cm od nej) Druhu rovnaku mam vpredu hore a ta ide 617rpm a tiez ju nepocujem, aj ked je blizsie, cca 90-100cm..

    2. A zkoušel sis s otáčkami v bedně důkladně pohrát? Třeba přidat/ubrat pár desítek, jestli to není interferencí s ostatními?

      1. jo, pod 400rpm přestane už i tiše bručet, to ale už moc nefouká, že. Ostatní fany jsou sterrox nebo bq4, tam je ticho. Náročný jsem, to vím. Většina lidí by to ani nevnímala, chce to semi pasivní PC a netopýre okolo 🙂

          1. Keď to spomínaš ja som toto zažil už so Silent Wings 3, jeden som montoval ako náhradu do PSU a ten pískal jak besný, cez celú izbu som ho počul. Zaujímavé ale, že len v zdroji, mimo neho nie. Pripisoval som to nejakej interferencii medzi súčiastkami zdroja a motorčekom fanu, alebo niečo na ten spôsob. Že mu nerobilo dobre keď bol tak blízko… iba špekulujem, ináč som si to nevedel vysvetliť.

            1. To je zvlášne. V zdroji, predpokladám, bol ten ventilátor napájaný linearne. Pri 140 mm SWP4 je to pískanie vytvárané cievkou DC-PWM meniča. Preto keď sa použije DC regulácia, tak pískanie zmizne. Hmm…

              1. Hej, lineárne cez Aquaero svojho času. Bude k tomu isto ešte aj téma niekde na pretakte. Menil som potom fan za Noiseblocker BSPro a pískanie zmizlo. 🙂

                1. Po vybratí zo zdroja prestal pískať, aj keď bol stále napájaný regulátorom Aquareo? Nebude v tom prípade vinníkom plechová mriežka pred ventilátorom, ktorá vytvára tónové špičky na vyšších frekvenciách zvuku?

                  1. Hej, stále cez Aquaero. Mriežka pochybujem, lebo to točilo tak do 500 rpm. Bol to SS Prime Ultra polopasív kde pôvodný fan tiež prakticky nešiel nad 500 rpm pri mojej záťaži, ale mierne rapkal, tak som to nevydržal s nervami a otvoril ho napriek záruke. Cez Auqaero som mal nastavený polopasívny režim od určitej priemernej teploty CPU+VGA, potom zopol na pevné otáčky. Ja len, že po tej skúsenosti mi to zostalo v podvedomí ohľadom Silent Wings. A pri tvojej recke SW4 mi to prišlo jak zaujímavá zhoda okolností. Prisahal by som, že po tej moje skúsenosti som sa aj niekde dogooglil k ďalším skúsenostiam kde to ľudia počuli aj u SW3, ale to už ozaj netuším kde bolo…

                    Tá moja téma na pretakte, ak nevadí, že to sem linknem https://pretaktovanie.sk/viewtopic.php?t=125856

                    1. Pozor, SW4 nepískajú ani pri PWM regulácii. Píska iba 140 mm SWP4. 🙂

                      Jasné, môže byť, že podobne pískajú aj vybrané SW3, ale nenapadá mi, čo ho môže spôsobovať pri DC regulácii. Po detailnom rozbore by sa ale niečo ale určite našlo. Ktovie, ako majú ktoré ventilátory BeQuiet! realizované napájanie interne, na svojej úrovni.

                      Linkovať môžeš všetko. Keby sa príspevok s odkazmi nezverejnil hneď, tak ho nechcene zastavil antispamový filter a musím ho prepustiť ručne.

        1. Taky záleží na bedně a úrovně okolního šumu. Ve vypjatých chvílích, když je nutné maximální soustředění, navíc člověka mohou rušit zvuky, které běžně nevnímá. Zase nechci říkat, že jsi zhýčkaný apod.

    3. Nakoniec bude NF-A14x25r G2 PWM najpredávanejší pre výmenu starších ventilátorov na chladičoch CPU… to ale vlastne dáva dosť dobrý zmysel, keďže s radiátormi sú nekompatibilné a so skrinkami skoro tiež. Kde inde potom s nimi? 🙂

      1. Roob dříve zmínil, že se do D15S vejde i větší tloušťka, takže bych raději počkal na srovnání se 30 mm modely Super Flower a Corsair.

        1. Čím bližšie ale (hrubší) ventilátor k rebrám prednej veže bude, tým negatívnejší môže byť dopad na hlučnosť. Myslím, že aj s týmto sa Noctua pôvodne pohrávala pri navrhované tej „naddimenzovanej“ medzere a nešlo iba väčšiu o pohodlnosť montáže (pre viac priestoru, než je obvyklé).

          1. Možná, ale taky by mohlo být tímto způsobem dosaženo vyššího statického tlaku na vstupu, a tím zvýšení účinnosti chlazení čelní části heatsinku.

            1. Prietok cez prednú vežu vyšší bude, ale ten pri tenšom ventilátore zvýši aj vložka ako Noctua NA-IS1. Tá zároveň zabezpečí aj väčšie odsadenie lopatiek od rotora, čím sa bude eliminovať negatívne dosah na akustické vlastnosti. Škoda len, že NF-A14x25r G2 rámčeky NA-IS1 a bude nutné nejaké iné riešenie. 🙂

                  1. Žádná měření jsem nenašel. Možná plácám blbosti a každý majitel D15 má rozdíl za natolik zjevný a neoddiskutovatelný, že měření považuje za zbytečná. Assassin IV má mimo jiné přeci jen ventilátory striktně přizpůsobené (rotor je odsazený nejméně o paprsky statoru).

                    S ohledem na cenu je podle mě lépe posečkat na srovnání s konkurencí, která má nějaké předpoklady A14 G2 ohrozit. Dodatečný rámeček (třeba i tištěný) může nakonec v tomto případě právě tak pomoci i jim.

                    1. Presunutím predného ventilátora NH-D15 G1 (teda, pokiaľ narážame na pôvodný chladič z 2014) bude zadná veža pravdepodobne ochladzovaná nadmerne (dva ventilátory pri takom tenkom profile efektivitu IMO príliš nezvýšia… chladiaci výkon pôjde o chlp hore, ale pri neúmerne vyššej hlučnosti) a predná veža bude v tomto smere poddimenzovaná. Podobne ako to je dobre vidieť už aj v prípade NH-D15S, t.j. variantu s jedným, stredovým ventilátorom. Čím nižšie otáčky, tým viac sa tento chladič prepadáva v relatívnom porovnaní s ostatnými, pretože sa z prednej veže odvádza menej a menej tepla. Pri iných dvojvežových chladičoch by mohol byť pokles chladiaceho výkonu nižší, Noctue (NH-D15 G1) priťažuje tá nadštandardne veľká medzera medzi oboma vežami.

                    2. To se zase obloukem dostáváme k tomu, že 30 mm konkurence by hypoteticky mohla předvést zajímavější výkon. Protože při nižších otáčkách, kde účinnost D15S s původní A14 klesá, by právě mohly pomoci dosahovat lepší účinnosti čela heatsinku a lépe naplňovat ono „S“.

  4. Čaute vospolok, hlásim návrat! 🙂 Sorry za dlhú pauzu, ale život tak zariadil a potom som sa dlhší čas nejak nevedel rozkývať. Každopádne na recku G2 sa silno teším, ako keby to bolo včera čo sme drtili tú na pôvodnú D15 na EHW.

    Tu som hlavne zvedavý na tie nové fany, lebo A14/A15 neboli z mojich obľúbených. Čo sa týka pasívu, stále mám dojem, že je v rebrovaní príliš veľa „dier“ pod rotorom a zbytočné výrezy pre RAM. Stále mám na pamäti TR Silver Arrow SB , ako krásne kopíroval fany. Čakal so, že sa možno vydajú podobným smerom. Alebo niečo vypiplané a lá Cryorig R1 a pod..

    1. Vítaj späť! To bolo ale predvídateľné, že ťa nové chladiace veci Noctua vytiahnu zo záhrobia. 😛

      Slver Arrow SB… večná škoda, že sa Thermalright tohto ventilátor kopírujúceho pasívu nedržal a nerozvíjal ho. Špeciálne, keď v pomere k hmotnosti dosahoval porovnateľný (a vyšší) chladiaci výkon ako NH-D15, teda chaldič s výrazne ťažším pasívom.

      K NF-A14x25 G2 PWM sa dostanem zajtra, to ale hlavne na nafotenie detailov. Testovať sa veľmi nedá, keďže má tú 105-milimetrovú rozteč dier, ktorá je nekompatibilná s držiakmi, ktoré na testy ventilátorov používame. Ale možno vymyslím nejaké provizórne uchytenie pre nejaký mikrotest. Ten bude asi dosť nepresný, ale nejakú aspoň hrubú predstavu o tých ventilátoroch v porovnaní s konkurenčnými vypľuje.

      1. Dík, sledoval som to tu po očku, ale mám čo dobiehať. Tie fany som myslel skôr vo všeobecnosti, aký dojem spravia. Smerodatné budú aj tak tie so štvorcovým rámom, hlavne v rámci výkonu na radiátoroch.

        TR celkovo nejak upadol do zabudnutia, aspoň v týchto končinách mám pocit. Scythe tiež po tom období keď púšťal jeden hit za druhým asi zažíva útlm. Ale hlavne tie procáky samé o sebe sú frustrujpce. Dostať z nich teplo do chladiča je čím ďalej tým ťažšie.

      2. The most simple mount would be a 140×140 mm square plate with 136 mm circlular opening in the middle, and eight 4.3 mm diameter holes with 124.5×124.5 mm and 105×105 mm spacings. Mount on radiators using short screws. But this would act as a spacer of sorts that perhaps can overestimate its performance by a bit, so it ideally should both be thin and rigid.

        For a more accurate mount, it would need to mount from the inner side of the fan to be flush with the frame. Perhaps it needs to be 3D printed in four pieces, each one sealing up one of the corners.

  5. Jak vypadá dosedací plocha? Noctua to měla dlouhodobě se stopami po frézování. Kde jaký low end chladiče to má naopak často jako zrcadlo.

    1. Noctua tam má tie stopy schválne. Pomáhajú rovnomernejšie roztlačiť pastu a bránia pump-out efektu (postupnému vytláčaniu pasty spod základne) pri cykloch zahrievania a ochladzovania. Hlavne u tekutejších pást, ktoré majú takú tendenciu. Zrkadlovo lesklé základne sú na to náchylnejšie. Viem o tom svoje odkedy som prepastoval RTX3080 TUF, teploty odvtedy kvôli pump-out efektu degradujú v priebehu pár týždňov. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *