Site icon HWCooling.net

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Noctua NH-D15 G2 a Noctua NF-A14x25r G2 PWM

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú.

Chladič Noctua NH-D15 G2…

Populárny chladič Noctua NH-D15 má po desiatich rokoch svoju druhú generáciu. Tento chladič nesie v základe rovnaké označenie (NH-D15) s doplnkovým označením G2 (NH-D15 G2). Tých doplnkových označení je vlastne viac, pretože existuje viac variantov týchto chladičov, ale k tomu až o chvíľu. Ešte predtým je dôležitá nejaká „základná charakteristika“.

Ide teda o chladič s dvoma vežami, kde každá je ochladzovaná 140-milimetrovým ventilátorom, dvoma celkovo. Oproti svojmu predchodcovi (NH-D15 G1) je pasív chladiča NH-D15 G2 robustnejší, má o dve heatpipe viac (osem celkovo) a okrem vyššej hmotnosti (1180 g bez ventilátorov, 1525 g s ventilátormi) má aj hustejšie rebrovanie. Namiesto 1,9 mm (NH-D15 G1) sú rozstupy medzi rebrami u chladiča NH-D15 G2 „iba“ 1,6 mm.

Pasív NH-D15 G2 je pritom odklonený od slotov PCI Express. To bývalo aj v predošlej generácii, ale iba pri chladiči NH-D15S, čo je variant s jedným ventilátorom. Teraz sa lepšia kompatibilita na základných doskách typicky s grafickými kartami bude týkať všetkých variantov chladičov NH-D15 G2. Chladič má na výšku 168 mm, široký je 150 mm a hlboký 127 mm, respektíve 152 mm s osadenými ventilátormi.

   

Chladič vychádza v troch variantoch, kde každý má iné označenie (bez koncového označenia, s koncovým označením „LBC“ a v prípade tretieho variantu je koncové označenie „HBC“). Rozdiel je iba v úprave základne, ktorej plocha/miera vypuklosti sa líši s ohľadom na potreby konkrétnej platformy. V tabuľke nižšie Noctua uvádza, na ktorej platforme ako ktorý variant bude ako fungovať. Jedná sa tu o kvalitu kontaktu a potenciál dosahovania čo najvyššieho chladiaceho výkonu. 

„Štandardná“ základňa je taká, akú Noctua používala na svojich chladičoch doteraz, LBC (optimalizované primárne k platformám AMD) značí Low Base Convexity a HBC (vhodné pre Intel LGA 1700) zase High Base Convexity. Noctua na rôzne situácie reaguje rôznymi základňami. To s ohľadom na dosahovanie lepšieho kontaktu/vyššieho prítlaku s ohľadom na čo najlepší prestup tepla z procesora do chladiča. Stopy s rozložením montážneho tlaku nájdete v článku z Computex 2024.

Neznamená to však, že by ste akýkoľvek z variantov nenainštalovali na akúkoľvek podporovanú platformu (AMD AM5, AM4 a Intel LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA115x). Nainštalujete, ale v danej kombinácii nebude dosahovaný optimálny chladiaci výkon. Ten Noctua hodnotí v rámci svojho systému (NSPR) číslom 228. Druhé najvyššie NSPR (183) má prvá generácia chladiča NH-D15. NSPR/TDP sa prirodzene vzťahuje na maximálny výkon s najvyššími dosiahnuteľnými rýchlosťami ventilátorov. Tie sú pre použité ventilátory NF-A14x25e G2 PWM do 1500 ot./min.

Jednou z nových psychoakustických optimalizácií na dosahovanie čo najvyššieho chladiaceho výkonu pri čo najnižšej hlučnosti je rýchlostný ofset druhého ventilátora, ktorý je o trochu pomalší. Pre podrobné fyzikálne vysvetlenie s praktikcými ukážkami si môžete zájsť na tematické stránky Noctuy. Pokiaľ by z nich bolo niečo nejasné, tak je tu vždy priestor na diskusiu (pod článkom) a na výklad vecí „inými slovami“.

Odporúčaná cena výrobcu pre všetky varianty chladičov Noctua NH-D15 G2 je 150 eur/cca 3777 Kč. Celosvetovo sú chladiče na objednanie napríklad na Amazone či pre českých a slovenských záujemcov TichéPC.sk.

… a ventilátory Noctua NF-A14x25r G2 PWM

Ventilátory z chladiča NH-D15 G2 sa okamžite dostávajú aj do samostatného predaja. Pri nich však treba upozorniť, že sa jedná o variant s montážnou roztečou dier 105 × 105 mm, ktorá je pre 140-milimetrové ventilátory atypická (a štandardná je pre 120 mm ventilátory). Na chladiči NH-D15 G2 to nijako nevadí, jeho spony sú pre takúto rozteč dobre prispôsobené, avšak použitie týchto ventilátoroch v iných situáciách nemusí byť možné.

Na radiátory kvapalinových chladičov ich nenainštalujete a podobné komplikácie by mohli nastať aj v skrinkách. Ak aj ventilátory upevníte, tak rotor či rámček môžu byť pre 120 mm pozíciu príliš veľké. Do 140-milimetropvých pozícii neskôr nainštalujete až varianty týchto ventilátorov so štvorcovým rámčekom, v ktorých označení nebude písmeno „r“ (NF-A14x25 G2 PWM). Ich plánované vydanie na september tohto roka nedávno v rozhovore potvrdil aj zástupca Noctuy.

Najvýraznejšia zmena nových 140-milimetrových ventilátorov Noctuy je v celkom odlišnej geometrii so zhrbenými lopatkami (prečo je takáto úprava dobrá sme už rozoberali v staršom článku) či Centrifugal Turbulator (k tomu sme už tiež niečo písali…).

   

Ventilátory Noctua NF-A14x25 G2 PWM budú dostupné kusovo a aj v dvojbalení s doplnkovým označením Sx2-PP (NF-A14x25r G2 PWM Sx2-PP). Jeden ventilátor (PPA) je pritom o 50 ot./min pomalší ako druhý (PPB). Druhá generácia 140 mm ventilátorov Noctua používa aj nový ovládač PWM – NE-FD6.

Odporúčaná cena za nové ventilátory NF-A14x25 G2 je 40 eur/cca 1006 Kč alebo 80 eur/cca 2013 Kč pre dvojbalenie. Dostupené budú už čoskoro znovu napríklad na Amazone (alebo v TichéPC.sk).