Cooler Master prezentuje na CESe celý rad nových chladičov

Vylepšené procesorové chladiče na rok 2020 sú na spadnutie

Na práve prebiehajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas sa firma Cooler Master naozaj vyšvihla. Výstavisko zdobí dlhý zástup procesorových chladičov. Tradičných vzduchových, ale i kvapalinových typu AIO. Medzi sviežimi, doteraz nevídanými modelmi sa blysli aj nové revízie starých známych konštrukcií na čele s legendárnym Hyper 212 Evo opradeným mnohými funkčnými inováciami.

„Update to the legend“, tento popis je na štítku vedľa Hyper 212 Evo v2. Oproti pôvodnému chladiču (Hyper 212 Evo) táto čerstvá revízia má priniesť tri výraznejšie zmeny. CM zapracoval na kvalite montážneho systému. Hoci zatiaľ nie sú známe žiadne podrobnosti, snáď čokoľvek je praktickejšie a jednoduchšie na manipuláciu ako nešikovná „nožnicová“ spona. Cez tú sa chladič k dištančným stĺpikom uchytáva doteraz. Vymenený je i ventilátor s lopatkami, ktoré vďaka väčšej ploche a efektívnejšiemu zakriveniu sľubujú vyšší prietok pri nižšej hlučnosti. Takúto vlastnosť bude tento chladič potrebovať, aby sa mohol rovnocenne pasovať so súčasnou konkurenciou.

Na pasíve Hyper 212 Evo v2 sa toho, zdá sa, z funkčného hľadiska veľa nezmenilo. Akurát má základňu vyosenú od slotov DIMM a hrany rebier upravené podľa vzoru Hyper 212X. To znamená so výbežkami v strede, kde je Hyper 212 Evo v1 rovný. Priechod štvorice heatpipe radiátorom sa však nezmenil a zachované je snáď aj vyhotovenie základne. Priamy dotyk zrezaných trubíc s headsprederom procesora nechýba, no zatiaľ sme nenašli žiadny prienik s CDC (Continuous Direct Contact), teda s bezsprostredným nadviazaním jednej trubice na druhú. Obvykle sú medzi nimi malé medzery vyplnené hliníkom, kde je odvod tepla menej efektívny. Predpokladáme však, že od tejto svojej technológie výrobca neupustil.

Podľa informácii webu techPowerUp, by sa Hyper 212 Evo v2 mal začať predávať od februára 2020 za konečnú cenu 33 eur.

Dobre známu konštrukciu oprašuje aj model V8 GTS. Trojvežový chladič, ktorý sa chcel ako jeden z prvých odlíšiť pútavým vzhľadom (pripomínajúcim motor auta). Vo veľkom porovnaní je i v tomto teste. Z neho vidieť, že chladiaca účinnosť je až na druhom mieste. A pri aktualizovanom variante s prívlastkom ARGB vidieť viac-menej iba estetické úpravy.

Chladič stavia na horizontálnej výparníkovej komore (základni) a jednej „silnej veži“, do ktorej teplo odvádzajú štyri z ôsmich dostupných trubíc. Krajné dve sú v kontakte s menšími bočnými rebrovanými blokmi. Iná bude povrchová úprava (čierna) lamiel a tvar krytu prispôsobený tomu, aby svetelné efekty adresovateľného RGB LED boli dominantou vrchnej časti chladiča, ktorú si cez trendové bočnice z temperovaného sklad všimnete ako prvú. Je možné, že nejaké úpravy budú aj na ventilátoroch, no minimálne počet a zvlnený tvar lopatiek vyzerá nedotknuto.

Za toto „veľdielo“, ako o V8 GTS ARGB označuje sám Cooler Master, zaplatíte okolo sto eur s tým, že dostupnosť je odhadovaná na polovicu tohto roka.

Našťastie sa len nerecyklovalo a Hyper DT614 už predstavuje celkom novú konštrukcie. Dve masívne veže zvierajú 140mm ventilátor. Ten je len jeden, čo však nie je na škodu. Napriek tomu, že pre tieto konštrukcie sú typické svoj dva ventilátory, po odobraní toho krajného chladiaci výkon zase až tak neklesá a chladič môže byť výrazne lacnejší a konečne je takto stopercentná i kompatibilita s pamäťovými modulmi. Aj keď cena orientačná 90 eur je pomerne vysoká. Najmä, keď chladič nemá žiadne osvetľujúce prvky, ale zase sa pýši hrubou strieškou z brúseného hliníku podobne ako BeQuiet! Dark Rock Pro 4. Má ísť teda o pomerne jednoduchý, ale účelný chladič so šiestimi heatpipe, ktorý by sa mal zaradiť k najvýkonnejším vežovitým chladičom. Tak uvidíme, čo v druhom kvartáli 2020 Hyper DT614 prinesie.

Aby to nezostalo iba pri veľkých chladičoch CM v ostanom čase pracoval i na konštrukcii typu top-flow s výškou 39,4 mm. Vyššiu prioritu pred nízkoprofilovým 92mm ventilátorom pritom dostal robustný pasív  so štyrmi heatpipe. Chladiaca kapacita by mala vychovať všetkému pod 100 W, takže i najvýkonnejšiemu AMD APU v kombinovanej záťaži (CPU + GPU). MasterAir G200P sa už zrejme začne objavovať v obchodoch každým dňom (v prvej polovici januára) za cenu tesne pod 50 eurami.

Ukrátiť vás nemôžeme ani o prehľad a slušný zástup „bezúdržbových“ vodníkov. Najviac na oko diváka hrajú modely ML240R/280R/360R Mirror. Pozornosť na seba strháva vrch vodného bloku s optickou ilúziou na báze reflexie. Tá vytvára dojem priestoru (hĺbky), čo je rozhodne pôsobivé. Podľa slov Cooler Masteru sa ale i pri tomto vizuálne príťažlivom chladiči kládol dôraz na čo najlepšie funkčné vlastnosti. To (znovu) lepšou optimalizáciou lopatiek ventilátorov SickleFlow a zväčšení absorpčnej plochy rebier pri zachovaní inak úzkeho profilu radiátorov.

Ak o osvetlené ventilátory nestojíte a z bloku by ste mali radi prehľad napríklad o teplote procesora, môžu vás osloviť chladiče ML240P/360P Vivid vybavené 2,44″ displejom LCD. Počítajte ale, že takáto paráda vychádza už pomerne draho a za chladič zaplatíte v závislosti od formátu radiátora 215 – 240 eur. Z kľúčových parametrov na štítku nie je jasné, z akého materiálu je vyrobený radiátor. Osttané chladiče sa s tým netaja, tie sú hliníkové rovnako ako ich cenoví konkurenti. Pri Vividoch však CM vyhýbavo píše o „prémiovom hliníkovom exterieri“, čo môže poukazovať na nejaký lepší rámček z toho materiálu. Na druhu stranu, s medeným radiátorom by sa asi výrobca pochválil. Predsa len za tieto peniaze je hliník (kvôli galvanickej korózii) dosť neprístojný, ale pomerne pravdepodobný kov.

Tak ako sme začali (v duchu vylepšených, už existujúcich modelov) túto správu i skončíme. Druhú revíziu dostanú i MasterLiquid Lite. Kompletne osvetlení vodníci, to znamená s RGB LED vo ventilátoroch i v bloku (ten ej už ale jednoduchší, ako pri predošlých dvoch chladičoch), pri ktorom výrobca takisto prízvukuje an vylepšený radiátory i účinnosť ventilátorov. Cenovo sme tu na približne 130 eurách za model s 240mm radiátorom.

Na záver treba poznamenať, že všetky kvapalinové chladiče sa pýšia najnovšou dvojkomorovou pumpou a kvalitnejšími, textilom poriahnutými hadicami. Väčšina modelov je pripravená na predaj od februára, otázny je zatiaľ len termín vydania najhonosnejších chladičov série Vidid.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

ARM procesor od Nvidie vyvíjený s MediaTekem je tady

AMD na CES představilo procesory, Intel představil procesory, i Qualcomm přestavil Snapdragon X pro levnější ARM notebooky. I Nvidia ovšem vyrukovala s procesorem, který může být první vlaštovkou v jejím obnoveném zájmu nabízet do počítačů víc než jen grafické karty. Firma představila stanici nazvanou Digits, kterou prezentuje jako řešení pro AI aplikace, ale to není vše. Není založená na samostatném GPU, ale na čemsi jako APU. Celý článok „ARM procesor od Nvidie vyvíjený s MediaTekem je tady“ »

  •  
  •  
  •  

Arrow Lake pro notebooky přichází, má tři různé architektury CPU

Na CES 2025 Intel představil nové desktopové procesory Arrow Lake v 65W a 35W verzi a také nejvýkonnější notebookové procesory Core Ultra 200HX, které jsou také odvozené od desktopového křemíku. S nimi ale vychází už i procesory Core Ultra 200H, které jsou zcela nové a používají nativně mobilní křemík Arrow Lake. Tyto procesory budou páteří notebookové nabídky Intelu v 28W a 45W třídě a možná i tím nejdůležitějším z rodiny Arrow Lake. Celý článok „Arrow Lake pro notebooky přichází, má tři různé architektury CPU“ »

  •  
  •  
  •  

AMD uvádí Ryzen 9000HX: Zen 5 pro herní notebooky, i s V‑Cache

Ještě se vrátíme k CES 2025 a ke snůškám nových CPU, které byly na veletrhu uvedené Intelem a AMD. Druhá ze zmiňovaných společností kromě procesorů, které jsme už probírali, vydala také vlastní obdobu procesorů Intel Core 200HX – Ryzeny 9000HX. To jsou až 16jádrové procesory přenášející výkonné desktopové procesory se Zenem 5 ze socketu AM5 do notebookové formy. A to včetně 3D V-Cache, která tak teď bude k mání i v herních noteboocích. Celý článok „AMD uvádí Ryzen 9000HX: Zen 5 pro herní notebooky, i s V‑Cache“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Já bych si dal líbit tučnější verzi G100M se 140mm ventilátorem, výkonné top-flow vějíře bez zapuštěných ventilátorů mi na trhu chybí.

  2. dufam ze tak ako zapracovali na „svetielkach“ zapracovali aj na kvalite pump v pripade all-in-one vodnikov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *