Corsair vydal lacnú skrinku s odhlučnením, Carbide 110Q

Nový odhlučnený midi-tower za babku

Sem-tam sa v spleti vecí s LED RGB objavia aj produkty zo starej školy, ktoré v prvom rade kladú dôraz na funkčné prvky. To sa týka aj novej skrinky Corsair Carbide 110Q. Okrem toho, že je za veľmi peknú cenu, ponúka i niečo navyše – zvuk tlmiaca hmota, ktorá sa v segmente okolo 65 eur len tak nenosí. A zdá sa, že i zvyšná konštrukcia je solídna, nad rámec bežných zvyklostí low-endu.

Odhlučnenie sa hodí najmä na potlačenie hluku cievok (typicky na grafickej karte) alebo mechaniky platových diskov. Teda celkom praktický element, ktorý sa podarilo dostať do skrinky s cenou „pre masy“ napríklad Antecu v rámci P5. Veľa podobných žiaľ nie je, ale teda sa pridáva do klubu Carbide 110Q. Oproti najznámejšej nositeľke tohto dizajnu – Fractal Design Define R6 – je za polovičnú cenu.

Carbide 110Q je, samozrejme, kvalitatívne i funkčne na nižšej úrovni, z detailov na produktových stránkach je možné vyčítať, že sa Corsair i napriek nízkej cene neznížil k najlacnejšiemu vyhotoveniu, aké je v tejto cenovej kategórii pomerne bežné. Povedzme si ale najprv, že objem (42 l) a rozmery (418 × 210 × 480 mm) skrinky zodpovedajú typickému midi-toweru. Formáty základných dosiek sú podporované Mini-ITX, microATX a ATX. Ventilátor je iba jeden – na výduchu. Dva by boli lepšie, ale z testov systémového chladenia ale viete, že ani takáto konfigurácia nebude kritická ani pre výkonnejšie zostavy. Každopádne takáto nízka cena je dosiahnutá i týmto spôsobom, osadením jediného 120mm  ventilátora. Ďalšie tri 120mm alebo dva 140mm môžete doplniť za čelný panel. Prípadne môžete do týchto miest nainštalovať i radiátor kvapalinového chladenia. Podporované sú 240 a 280-milimetrové. Na 2,5″ SSD sú pripravené dve pozície na plechu za základnou doskou a na dva 3,5″ HDD je priestor vyhradený dnes už tradične v spodnej komore.

Sympatické je, že Corsair stále počíta s použitím optickej mechaniky interne. Jednu pozíciu na samom vrchu jej vyhradil. Z dostupných materiálov však nie je zrejmé, či koliduje alebo nekoliduje s montážnymi pozíciami pre radiátory.

Corsair má na produktových stránkach už celý rad detailov a pozoruhodné je, že skrinka nemá vylamovacie záslepky na rozširujúce karty, ale poriadne, ktoré môžete v prípade potreby vždy vrátiť na pôvodné miesto. A takisto pod zdrojom je tu slušný nylonový prachový filter v koľajničkách. Veľa lacných skriniek používa plechy, ktorý je pre hrubé sito nielen neefektívny, ale ani poriadne nedrží. Je teda chvályhodné, že sa Corsair týmto typom úspor vyhol.

Dôležité je ešte poznamenať, že podľa špecifikácii sa do Carbide 110Q zmestí grafická karta s maximálnou dĺžkou 330 mm a vežovitý chladič na výšku nepresahujúci 160 mm. Zdroj môže byť takisto dlhší – do 180 mm. Nezodpovedanou otázkou zostáva ale hrúbka použitých plechov. Aj s krútenia a drnčania materiálu odvracia fakt, že je tlmiaci (a takisto spevňujúci) materiál na všetkých väčších plochách vrátane stropu a čelného panela.

Tlmiaca hmota nechýba ani na strope skrinky Corsair Carbide 100Q

Skrinku Corsair Carbide 110Q sa už síce v cenníkoch objavuje, prvé kusy sa na sklady ešte len chystajú. Cena by nemala byť vyššia ako 65 eur vrátane DPH.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením

SSD používající k přenosům rozhraní PCI Express 5.0 už jsou na trhu rok, ze začátku ale vyšla s nižšími rychlostmi, než jaké by se zhruba daly označit za typický potenciál PCIe 5.0. To teď ale dohánějí dodatečně vydávané rychlejší verze modulů. S tou přišel i Corsair a jeho moduly MP700 Pro SE nabízejí rychlost až 14 000 MB/s. A opět si je můžete pořídit rovnou s vodním blokem pro zapojení do custom chladicího okruhu. Celý článok „Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair RS Max: Ventilátory, ktoré sa môžu predrať na vrchol

S ventilátormi RS Max Corsair mieri naozaj vysoko. Naprieč najpopulárnejšími formátmi 120 a 140 mm technicky zapracoval to, čo by malo definovať možno i najefektívnejšie ventilátory svojho druhu. Najmä, pokiaľ ide o 140 mm variant. Aj ten má hrúbku 30 mm, čo v kombinácii so zakrivenými LCP lopatkami z neho robí teoretického favorita na zisky mnohých „prvých miest“. Celý článok „Corsair RS Max: Ventilátory, ktoré sa môžu predrať na vrchol“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konečne normálna skrinka za prijateľné prašule… Nič pre kolotočárov s miliónom lediek a debilných efektov. Trocha len škoda tých dvoch pozícií pre 3,5″ HDD, ale beztak na systém M.2 či 2,5″ SSD a dva 3,5″ HDD na dáta väčšine užívateľov postačuje. Tešíme sa na recenziu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *