Interiér
Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.
Interiér
Vnútro skrinky ponúka obrovský otvorený priestor s vysunutým podnosom pre základnú dosku. Na ňu môžete osadiť takmer všetky formáty základných dosiek. Od Mini-ITX cez mATX, ATX až po E-ATX do šírky 285 mm. Kvôli vysunutému podnosu je obmedzený výber vežovitého chladiča procesora iba na 132 mm. Pre grafické karty je zase priestoru viac než by bolo treba, až 480 mm. To vám garantuje kompatibilitu aj pre budúce generácie grafických kariet. Pre tie ťažšie je na podnose pripravený aj držiak, ktorý je možné výškovo prispôsobiť aj pre širšie grafické karty.
Pevné plechy hrubé 0,95 mm kompenzujú (iba) postranné uchytenie podnosu. Vďaka tomu je podnos pevný a nejaví žiadne známky prehýbania a to aj napriek dvom bočným otvorom pre kabeláž o veľkosti 40 mm.
Kvôli obmedzenému priestoru sa väčšina grafických kariet upevňuje do vertikálnej polohy. Adaptér pre takéto umiestnenie nájdete v príslušenstve aj s predĺžením slotu PCIe. Ten je dodávaný v štandarde PCIe 4.0. Pre uloženie grafickej karty do vertikálnej polohy je potrebné sedem z deviatich krytiek vybrať. Následne do týchto voľných pozícií priskrutkujete adaptér. Istiaca skrutka spodnej krytky je nelogicky zakrytá širším rámom skrinky. S obyčajným skrutkovačom ju neuvoľníte a musíte siahnuť po malej račni alebo uhlovom nadstavci.
Keďže skrinka nemá tunel, tak zospodu máte koľajnice na ktoré môžete umiestniť ventilátory do 200 mm alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360/420 mm.
Dodávané ventilátory vo formáte 140 mm sú síce tri, no sú osadené v jednom spoločnom ráme na bočnej strane skrinky. Vďaka tomu sú vyvedené iba dva káble namiesto šiestich. Jeden pre ich napájanie a druhý pre podsvietenie RGB. Z výroby sú orientované ako výstupné ventilátory, ktoré majú dostať zohriaty vzduchu preč zo skrinky. K tomu je aj bočný panel bez prachového sita vyhotovený.
Pre „čistý“ pohľad na a do skrinky sa dá predná podpera, kde sa stretáva bočné a predné sklo, vybrať von. Tá vám poslúži pri preprave, aby sa pri náraze nepoškodilo sklo skrížením či samotný rám skrinky.
Podnos okrem základnej dosky, grafickej karty a procesora musí na sebe niesť aj hardvér, ktorý sa zvyčajne nachádza v tuneli. Máte tu umiestnené dva hybridné priečinky pre 2,5″ alebo 3,5″ úložisko. Prvý je priskrutkovaný priamo na podnose z opačnej strany, takže pri výmene úložiska v ňom je nutné vybrať aj osadenú základnú dosku. Druhý priečinok je pripevnený priamo na tom prvom, čiže sa s ním dá bez ťažkostí manipulovať.
O rám a podnos je štyrmi skrutkami uchytená klietka pre napájací zdroj. Ten môže byť vo formáte ATX ale aj SFX. Priestoru pre napájací zdroj aj so zapojenou kabelážou máte k dispozícii 260 mm.
Pri osadení napájacieho zdroja SFX získate priestor na podnose pre dve 2,5″ úložiska. S uchyteným zdrojom ATX už nie je medzi ním a podnosom priestor pre tenké úložisko. Ich osadenie je jednoduché, pomocou špeciálnych skrutiek v príslušenstve. Tie sa po naskrutkovaní do úložiska dajú beznástrojovo nacvaknúť do otvorov v podnose.
Spodná časť skrinky ukrýva aj malý čip pre ovládanie podsvietenia. Vďaka nemu máte k dispozícii 17 rôznych režimov a farieb podsvietenia. Napája sa pomocou kábla SATA priamo z napájacieho zdroja. Taktiež máte možnosť ovládať a napájať podsvietenie priamo zo základnej dosky.
Ľavá strana patrí otvoru s dvoma koľajnicami, kde je uchytený aj dodávaný trojventilátor. Okrem troch 120/140 mm ventilátorov je možnosť umiestniť sem posledný z troch radiátorov kvapalinového chladiča. Tak ako na predchádzajúcich poziciach, tak aj tu sa zmestí veľký 360/420 mm radiátor.
Všetko toto držia po kope plechy rámu skrinky, ktoré sú ešte hrubšie ako tie na podnose. Ich hrúbka je až 1,15 mm.
Inštalácia hardvéru do skrinky bola pohodlná až na jednu drobnosť. Konkrétne som sa „bil“ s dĺžkou dodávaného risera PCI Express pri zapájaní pomerne úzkej grafickej karty. Zvyšná časť išla takpovediac intuitívne. Na ako takú správu kabeláže stačili tri predpripravené sťahovacie pásky na suchý zips. Všetko ostatné už zariadil samotný priestor za podnosom, ktorý je od bočnice široký 95 mm.
- Contents
- Exteriér
- Interiér
- Metodika testovania
- Testy chladenia CPU a GPU
- Testy chladenia základnej dosky
- Testy chladenia SSD
- Záver
K čemu jsou dobré 4xUSB + 1xUSB-C, když na deskách je běžně jeden konektor pro dva USB?
Mně to přijde jako kdyby část výrobců šetřila a dá 1xUSB a část se rozmáchne a dá toho tam víc než je reálně připojitelné.
Hmm… neviem, či sú základné dosky s dvoma 19-pinmi USB vo väčšine alebo v početnej menšine, no zopár ich rozhodne je. Medzi drahšími modelmi, ktoré majú predpoklad častejšieho párovania so skrinkou z vyššej triedy, to bude asi aj tá väčšina.
1 konektor pre 2xusbA je len na lacnych doskach, na normalnych su 2. Konektor pre uscC je potom len na tych drahsich doskach..
😵💫 Ventilátory do bloku a odříznout všechny sloty. Mohlo být lépe zdokumentováno, jak je tam ustavená grafika, musel jsem si dojít pro manuál.
do buducnosti, lebo toto uz neopravime… interier bedne fotim s osadenou najvacsou doskou co sa tam zmesti s najvacsim chladicom co sa tam zmesti s najvacsou grafikou co sa tam zmesti, nech ludia vidia ako to vyzera. Tamtie fotky si mozem pozriet na internete a rovnako mi nic nepovedia ako v tejto recenzii. Ako sa do danej bedne zmesti 360 radiator? Nezavadzia mu nieco? A co osadenie 3,5″ diskov? 2,5″ SSD?
Inak preco su tie akoze predne vrtule naopak?
Jsou naopak, aby svítily, Karkulko. 🙂
ked ich das do spravnej polohy, nebudu svietit? Inak vrtule nemaju co svietit, to je ako ked mas zenu a smrdi. Naco ti je taka zena, ty chces aby vonala.
Tohle je spíše takové to sdílné děvče, co dá každému nahlédnout do kuchyně. Jestli mi rozumíš 😊
— „interier bedne fotim s osadenou najvacsou doskou co sa tam zmesti s najvacsim chladicom co sa tam zmesti s najvacsou grafikou co sa tam zmesti“
Viete ale, že to je na realizáciu prakticky nemožné… koľko komponentov by autor na 30 skriniek musel mať po šuplíkoch? A nakoniec by to aj tak „nikto“ neocenil. Veci sa majú robiť poriadne, ale vždy existujú nejaké hranice. 🙂
cojaviem 3? atx matx a itx? Chladic jeden, staci NH-D15, bedna kam sa nezmesti je bezprednetna.
A čo skrinky, kde sa zmestia dosky E-ATX? Tie sú taktiež bezpredmetné ako menšie skrinky, do ktorých sa nezmesti D15?