DeepCool LP360: Na výkonnostnej špičke aj s ARGB LED

DeepCool LP360

Kvapalinový chladič DeepCool veľmi dobre kombinuje pôsobivý vzhľad s veľmi vysokou chladiacou efektivitou (a celkovo vysokým chladiacim výkonom). Osvetlené sú ventilátory, blok s displejom, a pritom je tu možnosť na ochladzovanie najvýkonnejších desktopových procesorov, aké pre bežných spotrebiteľov sú. To, prirodzene, bez výkonnostných strát a dokonca s pomerne dobrou rezervou.

V najpopulárnejšom 360-milimetrovom formáte máme na testy kvapalinový chladič DeepCool LP360. Po tabuľkovom súhrne jeho podrobnejších parametre (k podpore pätíc a k rozmerom v jednotlivých osiach) môžete prejsť ku konštrukčným detailom.


Detaily chladiča DeepCool LP360

Na 400 mm dlhom radiátore sú tri 120-milimetrové ventilátory. Tie majú spolu, vedľa seba, 360 mm, z čoho vychádza aj označenie tohto chladiča (LP360).

Ventilátory na radiátore majú označenie FD12 ARGB a okrem formátu (120 mm) a rýchlostného rozsahu 600–2400 ot./min sa vyznačujú napríklad aj „mliečnym“ rotorom. Tento materiál dobre vedie svetlo, čo je jeden z aspektov, na ktorom DeepCool v tomto prípade zakladá. Jedná sa totiž o vodníka s rozsiahlym osvetlením (A)RGB LED. Rozsiahle znamená, že pri ventilátoroch by ste namerali naozaj vysokú svietivosť. Plocha, z ktorá vedie svetlo, je naozaj veľká – kompletne celý rotor.

Aerodynamický dizajn ventilátorov je postavený na výrazne zakrivených nábežných hranách, hoci nie až tak, ako to DeepCool urobil pri ventilátoroch FC120. V tomto prípade (FD12 ARGB) sú lopatky celkovo kratšie, menej pružné, a vždy tak výrazne nedunia (vyššou hlučnosťou na nižších frekvenciách zvuku), hoci tónové špička na 220 Hz bývajú. Pri relatívne nižších rýchlostiach však bývajú o trochu menšie.

Hustota rebier (radiátora) na palec je 30. V jednom rade, medzi kvapalinovými kanálikmi, na 2,54 mm dĺžky vychádza 10 rebier. To je pomerne tradičná hustota a pri hrúbke radiátora 27 mm ide o celkovo pomerne bežný dizajn. Navyše, keď sa poznamená, že je radiátor vyrobený z hliníku.

Relatívne užší profil (52,3 mm) je prospešný s ohľadom na kompatibilitu s počítačovými skrinkami. Tá je dobrá aj v prípade inštalácie chladiča do stropnej pozície, kde býva smerom k základnej doske často pomerne málo priestoru. V prípade DeepCool LP360 je však reč o lepšej kompatibilite ako u hrubších radiátorov. Tam, kde sa naráža blok, je strop 62,7 mm (t.j., výška bloku), respektíve o trochu vyšší, keď počítate aj s nejakou rezervou medzi blokom a bočnicou skrinky. Tieto otázky výšky bloku si pokladajú obvykle majitelia úzkych SFF skriniek.

Blok inak má, pokiaľ si odmyslíte zrezané roky, štvorcový coldplate (z medi) s predaplikovanou teplovodivou pastou. Strana coldplate má pritom 54 mm a s takouto plochou (54 × 54 mm) pokryje aj procesory s väčším IHS určené pre platformy Intel LGA 1851 či LGA 1700. Podporované sú potom aj procesory AMD (AM5 a AM4), ktoré majú však už menší  tepelný rozvádzač a všetko vychádza s veľkou rezervou. Dôležitá z pohľadu chladenia je potom aj štruktúra mikrokanálikov z opačnej strany coldplate, ale tú už pri tradičnom rozbore nezistíme. To, ako je chladič pripravený pre ktorú platformu sa však z výsledkov testov ukáže.

Za poznámku stojí ešte zmienka o kvapalinovej pumpe najnovšej, piatej generácie, ktorú pri kľúčových vlastnostiach dáva DeepCool často do popredia. Pumpa s 3400 ot./min je určite výkonná, ale len tak ju neprepočujete a jej relatívne vyššia hlučnosť môže niektorých používateľov odradiť. Iných však nemusí.

   

Vždy je tu ale možnosť pomálenia pumpy reguláciou, pri ktorej však ťažko odhadovať, či bude nastavenie fungujúce na novom chladiči dlhodobo udržateľné. Postupujúcim časom, používaním, pri ktorom sa prirodzene zvyšuje mechanický odpor, ktorý musí čerpadlo prekonať. A pri nižšom dostupnom výkone sa môže v určitom bode „zadrhnúť“. Ako veľkú rezervu má táto pumpa môžu prezradiť výpovede používateľov, ktorí ju pri nižšom napájacom napätí nejaký ten piatok už používajú (alebo používali?).

Montáž k základnej doske je vždy cez backplate (na platformách AMD aj Intel). Pre Intel LGA 1851 a LGA 1700 DeepCool backplate dodáva (na základných doskách platformy AMD je backplate predinštalovaný). Vyrobený je iba z plastu, ale zdá sa, že s dostatočným tvrdením, respektíve opatrením pred nežiaducim prehýbaním. To by mohlo eventuálne znižovať kvalitu kontaktu a tým aj zhoršovať prestup tepla, ale pri LP360 sa do diať pravdepodobne nebude. Skôr než na to asi narazíte na nadmerný prítlak a deformáciu pätice, pri ktorej moderné základné dosky prestávajú fungovať. Teda, pokiaľ sa chladiče nedodávajú s alternatívnym ILM, ktoré krútenie PCB základnej dosky eliminuje.

Jedným z ťahákov LP360 je segmentový displej. Ten má veľké body, ale schválne. Je tu snaha DeepCoolu sa odlíšiť a ponúkať rôzne varianty displejov. Chladič LP360 má takýto, s hrubším rastrom, povedzme. Zobrazovať na ňom môžete rôzne údaje, napríklad o zahrievaní či vyťažení CPU alebo môžete dať prednosť nejakej veselej vizualizácii. Prípadne to môže byť spojenie jedného aj druhého, príjemného s užitočným.

Na to, aby vôbec, aby to celé fungovalo, slúži na komunikáciou displeja so základnou doskou rozhranie USB 2.0. Displej pripájate interným konektorom k 9-pinu na základnej doske. Potom na správu nastavení ešte potrebujete stiahnuť (zo stránok DeepCool) a nainštalovať aplikáciu. Osvetlenie ARB LED funguje aj bez nej, na to je štandardný 3-pinový konektor ARGB. Ten pripojíte k základnej doske zvlášť a osvetlenie môžete ovládať aplikáciou tretej strany. To je dobré typicky pre dosiahnutie synchronizácie viacerých periférií (A)RGB LED.

Na pripojenie ventilátorov sa používa kábel, pomocou ktorého vzájomne prepojíte všetky tri ventilátory. Tým sa redukuje kabeláž a to spôsobom, pri ktorou nie sú vyžadované magnety a ani konektory vyžadujúce nadmernú hrúbku rámčeka. Pri niektorých ventilátoroch to takto je a potom na to trpí úžitková plocha pre rotor, ktorá chce-nechcene musí byť menšia (s čím sa znižuje aj chladiaca efektivita, respektíve prietok vzduchu na jednotku hlučnosti). Ventilátorov FD12 ARGB sa to ale netýka, tie majú pomerne úzke rámčeky dovoľujúce väčší rotor, s ktorým sa bude spájať aj vyššia chladiaca efektivita.

Osvetlenie ARGB je teda na väčšej ploche (osvetlené sú kompletne všetky lopatky vrátane rotorového rozbočovača) a regulácia farieb, efektov či intenzity jasu je možná cez aplikácie k základným doskám. V tomto smere je všetko v poriadku, používateľky maximálne prívetivé.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Loop 3 (BW025): Základ v elitných ventilátoroch

Najnovší z kvapalinových chladičov BeQuiet! – Silent Loop 3 – dosahuje mimoriadne vysoký chladiaci výkon, za čo vďačí a to aj špičkovým 120 mm ventilátorom Silent Wings 4 (Pro). Vodník Silent Loop 3 s 360-milimetrovým radiátorom spĺňa kritéria a požiadavky, ktoré na chladiče zvyknú mávať najnáročnejší používatelia. Pre extra tichý chod bude ale nevyhnutné aj spomalenie pumpy. Celý článok „BeQuiet! Silent Loop 3 (BW025): Základ v elitných ventilátoroch“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic má „profi“ variant vodníkov Liquid Freezer III (Pro)

Nové kvapalinové chladiče Liquid Freezer III Pro prichádzajú oproti starším modelom (Liquid Freezer III) bez Pro v označení s jednou veľmi dobre viditeľnou zmenou. Tou sú nové P ventilátory so siedmimi lopatkami (namiesto pre Arctic typickom v počte piatich). Potom je tu ale aj nadštandardne hrubý profil radiátorov, pre ktorý má byť takisto dosahovaná vysoká chladiaca efektivita. Celý článok „Arctic má „profi“ variant vodníkov Liquid Freezer III (Pro)“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS DT360 ARGB Display: Top výkon, top efektivita

Z doteraz otestovaných chladičov na procesor je PCCooler CPS DT360 ARGB Display model s najvyšším chladiacim výkonom a takisto je najefektívnejší. Tým mienime, že má najvyšší chladiaci výkon aj pri porovnateľnej hlučnosti s inými chladičmi. A to naprieč obidvoma platformami – Intel (na Core Ultra 9 285K) aj AMD (Ryzen 9 9950X). Atraktívny je potom napríklad aj displejom, pričom cena sa drží stále pri zemi. Celý článok „PCCooler CPS DT360 ARGB Display: Top výkon, top efektivita“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *