DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Klíčové vlastnosti

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě.

Klíčové vlastnosti chladiče

DeepCool Mystique 360 vsadil na osvědčený koncept většiny kapalinových AIO chladičů na trhu. Tedy klasickou konstrukci, kdy je v chladicím bloku integrovaná pumpa, pomocí které proudí chladicí kapalina skrze hadice do radiátoru, kde je následně ochlazována proudem vzduchu z ventilátorů. Občas některý výrobce zkouší tento koncept upravit změnou pozice pumpy v okruhu, aby se vyhnul příliš obecnému patentu od společnosti Asetek, jehož platnost díkybohu vyprší už příští rok a snad se konečně dočkáme nějakých inovací. Drtivá většina vodníků je nicméně postavena klasickým způsobem, tedy s pumpou v chladicím bloku nad procesorem.

Pumpu bohužel nelze jednoduše regulovat pomocí PWM, což bylo první zklamání při testování tohoto chladiče. Osobně nerozumím rozhodnutí výrobce osadit v dnešní době jakýkoliv chladič pumpou, kterou lze řídit pouze změnou napětí (což navíc není tak jednoduché, dozvíte se dále v textu). Mystique 360 je (jako většina chladičů od DeepCool) vybaven technologií Anti-Leak, což je jednoduchý ventil na boku radiátoru, který pasivně reguluje tlak uvnitř okruhu dle teploty chladicí kapaliny, aby nedošlo vlivem vysokého tlaku k úniku kapaliny mimo okruh. Dále kladně hodnotím provedení kabelů u dodávaných ventilátorů, které jdou zapojit do jedné série. Kabely jsou navíc dlouhé jen tak akorát, aby šly ventilátory mezi sebou pohodlně propojit. Odpadá tedy starost, jak tyto kabely v sestavě rozumně vyvázat nebo řešit jejich zapojení pomocí rozbočovačů a spojek.

   

Co se však povedlo u kabelů na ventilátorech, tak se bohužel moc nepovedlo u kabelů z chladicího bloku. Najdete zde rovnou čtyři různé oddělené kabely, což znamená hodně práce při vyvazování kabeláže, aby výsledek vypadal alespoň trochu úhledně. Je zde tedy klasický třípinový kabel pro zapojení pumpy do základní desky. Dále zde najdete kabel pro synchronizaci RGB (5V ARGB konektor), následuje SATA kabel pro napájení 2,8“ TFT displeje na vršku bloku a celé to završuje interní USB 2.0 kabel pro propojení zmíněného displeje a ovládacího software. Napadají mne hned dva způsoby, jak by toto šlo vyřešit elegantněji. Buď využít proprietární propojení s nějakou centrální ovládací jednotkou, která by šla ukrýt do oddílu skříně za základní desku nebo alespoň využít krátké bužírky na svazku kabelů z pumpy pro úhlednější vzhled.

Měděná kontaktní plocha chladicího bloku je již z výroby opatřena vrstvou teplovodivé pasty pro co nejjednodušší instalaci chladiče. Hadice jsou do chladicího bloku uchyceny klasicky pomocí dvojice 90° otočných fitinek, které mají příjemně tuhý chod a nedochází tak k příliš snadné změně jejich polohy tahem za hadice. Délka hadic je 410 mm a na svém povrchu mají ochranné nylonové opletení, což současně zlepšuje jejich vzhled.

   

Středobodem a hlavním prvkem tohoto chladiče je pak rozměrný 2,8″ TFT displej na vršku chladicího bloku. Na tomto displeji si můžete pomocí software měnit zobrazované informace, případně si zde můžete zobrazit animovaný nebo statický obrázek, který si nahrajte do aplikace.

Osobně se mi nejvíce líbila možnost zobrazení průběžných grafů s frekvencí a teplotou v čase, ale pro běžné použití bych asi nejvíce využil základní zobrazení teploty nebo času doplněné o hodnoty frekvence nebo zátěže. Milým detailem je přítomnost gyroskopů v displeji, takže se vám jeho obraz bude zobrazovat vždy ve správné poloze. Tuto funkci jsem však nemohl využít v mé testovací sestavě, kde mám celou základní desku ve vodorovné pozici, takže jsem si nastavil orientaci ručně.

   

Dodávané příslušenství je vcelku standardní a je milé, že je chladič už z výroby osazen ventilátory, což výrazně zkracuje dobu instalace ve vaší sestavě. Samozřejmě za předpokladu, že plánujete umístit Mystique 360 do horní pozice nad základní deskou, což není vždy možná a/nebo optimální pozice.

   

Dle vaší procesorové patice si vyberete odpovídající montážní sadu s raménky pro Intel nebo pro AMD procesor, které musíte připevnit zespodu chladicího bloku. Jak už bylo zmíněno, tak dodávané ventilátory mají poměrné krátké kabely pro jejich vzájemné propojení, což je následně řešeno dlouhým prodlužovacím kabelem v rámci příslušenství. Bohužel však výrobce do příslušenství nepřidal alespoň malou tubu s teplovodivou pastou, takže si musíte vystačit jen s vrstvou na chladiči, která je nanesena z výroby. Opakovaně jsem zde takový krok kritizoval a dnešek není výjimkou. Z mého pohledu je to nesmyslná úspora na halířové položce u prémiového chladiče, která nedává moc smysl a jen uživatele zbytečně rozladí.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

DeepCool Mystique 360 svými fyzickými rozměry nijak nevybočuje ze své třídy. Neměli byste tak narazit na žádný problém s kompatibilitou vaší skříně, pokud podporuje AIO chladiče do velikosti 360 mm. Rozměry chladicího bloku s pumpou jsou logicky o něco větší díky rozměrnému LCD na vršku chladicího bloku. Cenovka je v rámci třídy prémiových chladičů vcelku přijatelná a příjemným bonusem navíc je pětiletá záruka.



Dodávané ventilátory FT12 SE PWM se na papíře pyšní extrémně vysokou hodnotou statického tlaku, ale jak už dobře víme, tak papír snese vše a budete si tedy muset počkat na nezávislé testy. Minimální otáčky na hodnotě 500 RPM zajistí tichý chod při nízké zátěži a prověřené FDB ložisko by také mělo vydržet desítky tisíc hodin provozu bez problémů. Otázkou tak zůstává, jaký bude akustický profil celého chladiče, co se samozřejmě dozvíte v jedné z následujících kapitol.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte

Zatiaľ čo drvivá väčšina AIO vodníkov s naozaj vysokým chladiacim výkonom cenou výrazne prevyšuje najvýkonnejšie vežovité chladiče, tak ID-Cooling ide opačným smerom. Kvapalinový chladič označovaný ako FX360 Pro je lacnejší a zároveň navonok nič nenasvedčuje tomu, že by nemal mať vysoké TDP. Výrobca píše o 350 W, ktoré sú podporené veľkým radiátorom, zdá sa i výkonnou pumpou a zle nevyzerajú ani ventilátory. Celý článok „ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte“ »

  •  
  •  
  •  

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. deepcool dostal ban v USA, takze kupujte rychlo, kym to este nepoculi nasi sudruhovia v EK a nezabanuju ich aj tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *