DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Metodika měření

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Teplovodivou pastu používám vždy tu, která se nachází v balení, protože i ta je součástí rovnice účinnosti daného chladiče. Každý chladič je tedy testován tak, jak jej dodal výrobce.  Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.

   

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na čtyřech normalizovaných úrovních hlučnosti (39, 42, 45 a 48 dBA) a při maximálních otáčkách. Údaje pro hladiny hluku 45 a 48 dBA jsem z počátku neměřil, byly začleněny do metodiky až později v průběhu času. Kvůli tomu jsou výsledky pro tyto hladiny hluku k dispozici jen pro některé (obvykle novější) chladiče. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato úroveň však představuje velmi vysokou koncentraci tepla vzhledem k celkově malé ploše křemíku. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

  •  
  •  
  •  

ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte

Zatiaľ čo drvivá väčšina AIO vodníkov s naozaj vysokým chladiacim výkonom cenou výrazne prevyšuje najvýkonnejšie vežovité chladiče, tak ID-Cooling ide opačným smerom. Kvapalinový chladič označovaný ako FX360 Pro je lacnejší a zároveň navonok nič nenasvedčuje tomu, že by nemal mať vysoké TDP. Výrobca píše o 350 W, ktoré sú podporené veľkým radiátorom, zdá sa i výkonnou pumpou a zle nevyzerajú ani ventilátory. Celý článok „ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte“ »

  •  
  •  
  •  

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. deepcool dostal ban v USA, takze kupujte rychlo, kym to este nepoculi nasi sudruhovia v EK a nezabanuju ich aj tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *