DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov

DeepCool LQ360 a LQ240

Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch.

Relatívne krátko po kvapalinových chladičoch LP DeepCool vydáva ďalšie modely LQ, ktoré nesú podobné vonkajšie znaky. Radiátory vo formátoch 360 mm (LQ360) a 240 mm (LQ360) sú ochladzované rovnakými 120-milimetrovými ARGB ventilátormi FD12 a na bloku je takisto displej.

Iná (oproti vodníkom LP) by však mohla byť vnútorná štruktúra bloku. To s cieľom eliminovať hotspoty CPU, od ktorých sa odvíja napríklad aj správa frekvencií jadier. Toto je jeden z kľúčových bodov, ktoré má DeepCool v tlačovej správe a predtým to v nej nebolo, ani pri nedánych chladičoch LP360 a LP240.

Ide o to, že mikrokanáliky, ktoré vnútri bloku zväčšujú kontaktnú plochu s cirkulujúcu kvapalinou, majú byť uspôsobené na dosahovanie vyššej efektivity. To svijom návrhom, ktorý zabezpečuje alebo presnejšie mal by zabezpečovať rýchlejší odvod tepla špeciálne v miestach s najvyšším lokálnym zahrievaním v rámci procesora. Z detailov DeepCool spomína napríklad rozstupy medzi jednotlivými kanálikmi na úrovni 0,1 mm.

Môžeme sa nazdávať, že hustota a celková plocha mikrokanálikov sa zväčšila a pritom tieto úpravy nemajú negatívny dosah na prietok kvapaliny. Alebo pokiaľ majú, tak DeepCool si dal záležať na tom, aby aj tak boli dosahované priaznivejšie výsledky v chladení. Teda, minimálne s ohľadom na kritické miesta, v ktorých je z CPU najhustejší tepelný tok. S podobnými optimalizáciami ste sa stretli už aj u vežovitých chladičov, ako sú Noctua NH-D15 G2 (LBC/standard/HBC) alebo pri PCCooler CPS RZ820 či RZ620. Na rozdiel od spomínaných vežovitých chladičov sa však rýchlejší odvod tepla nemá dosahovať vonkajším zakrivením coldplate, ale vnútornou skladbou medených mikrokanálikov.

Kvapalina je v uzatvorenom okruhu vodníkov DeepCool LQ poháňaná pumpou DeepCool v najnovšej, piatej generácii. Jej dosahovaná rýchlosť je špecifikovaná na 3400 ot./min a 4-pólový motor využíva 3-fázový krútiaci moment.

Vrchná časť bloku obsahuje informačný panel či displej zobrazujúci napríklad zahrievanie CPU. Ale okrem neho sekundárne aj iné ukazovatele s menším písmom. To napríklad percentuálne zaťaženie procesora, frekvenciu jeho jadier (priemernú? Ťažko povedať…) či „spotrebu“ odčítanú zo základnej dosky. Tu by asi mohlo ísť o snímač, ktorý sa používa aj pre diagnostiku „CPU package power“ v rôznych diagnostických aplikáciách. DeepCool má na toto, samozrejme, svoju a komunikácia so základnou doskou prebieha cez rozhranie USB 2.0.

Dostupnosť v obchodoch u kvapalinových chladičov LQ DeepCool hlási na 25. január 2025. Odporúčané ceny? 150 eur/cca 3796 Kč pre LQ360 a 130 eur/cca 3290 Kč pre LQ240.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool LP360: Na výkonnostnej špičke aj s ARGB LED

Kvapalinový chladič DeepCool veľmi dobre kombinuje pôsobivý vzhľad s veľmi vysokou chladiacou efektivitou (a celkovo vysokým chladiacim výkonom). Osvetlené sú ventilátory, blok s displejom, a pritom je tu možnosť na ochladzovanie najvýkonnejších desktopových procesorov, aké pre bežných spotrebiteľov sú. To, prirodzene, bez výkonnostných strát a dokonca s pomerne dobrou rezervou. Celý článok „DeepCool LP360: Na výkonnostnej špičke aj s ARGB LED“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Loop 3 (BW025): Základ v elitných ventilátoroch

Najnovší z kvapalinových chladičov BeQuiet! – Silent Loop 3 – dosahuje mimoriadne vysoký chladiaci výkon, za čo vďačí a to aj špičkovým 120 mm ventilátorom Silent Wings 4 (Pro). Vodník Silent Loop 3 s 360-milimetrovým radiátorom spĺňa kritéria a požiadavky, ktoré na chladiče zvyknú mávať najnáročnejší používatelia. Pre extra tichý chod bude ale nevyhnutné aj spomalenie pumpy. Celý článok „BeQuiet! Silent Loop 3 (BW025): Základ v elitných ventilátoroch“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic má „profi“ variant vodníkov Liquid Freezer III (Pro)

Nové kvapalinové chladiče Liquid Freezer III Pro prichádzajú oproti starším modelom (Liquid Freezer III) bez Pro v označení s jednou veľmi dobre viditeľnou zmenou. Tou sú nové P ventilátory so siedmimi lopatkami (namiesto pre Arctic typickom v počte piatich). Potom je tu ale aj nadštandardne hrubý profil radiátorov, pre ktorý má byť takisto dosahovaná vysoká chladiaca efektivita. Celý článok „Arctic má „profi“ variant vodníkov Liquid Freezer III (Pro)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *