Ryzen AI 9000G?
Už to bude tři čtvrtě roku, co má AMD na trhu Ryzeny AI 300 „Strix Point“, což jsou první APU (tedy monolitické úsporné procesory s relativně slušným integrovaným GPU) založená na architektuře Zen 5. Doteď nebylo jasné, zda tyto procesory někdy budou mít desktopovou verzi pro socket AM5. Teď se o ní poprvé objevily zprávy a vypadá to, že nějaké procesory se Zenem 5 a lepší integrovanou grafikou jsou na cestě.
Podle příspěvku korejského leakera nebo hledače informací s přezdívkou HXL firma AMD opravdu chystá nějaká nová „APU“ pro socket AM5. To není úplně automatická věc, protože kvůli asi relativně vyšším výrobním nákladů panovaly pochybnosti, zda firma desktopové verze vůbec někdy vydá. Podle stejného příspěvku mimochodem také má vyjít od firmy MSI nějaká deska pro socket AM5 řady Unify (Unify-X), zatímco momentálně firma takový model v nabídce nemá, existovaly jen od čipsetů B550, X570 a X570S. To ale s plánem nových APU nesouvisí.
Nové procesory APU by na socketu AM5 mohly v prvé řadě přinést opět lepší integrovanou grafiku proti současným Ryzenům 8000G, které obsahují GPU s až 768 shadery architektury RDNA 3 (tuto plně aktivní konfiguraci má však jen Ryzen 7 8700G). Zvedla by se tak laťka grafického výkonu, který je možné pořídit například v Mini-STX či Mini-ITX formátu bez přídavné grafické karty. K tomu by také tato APU mohla přinést modernější architekturu CPU s jádry Zen 5, která by zvýšila i jednovláknový výkon v různém aplikačním softwaru. Aktuální Ryzeny 8000G jsou stále založené na Zenu 4.
Bude konečně výkonnější integrovaná grafika?
Zatím nevíme nic o parametrech, a tak není jasné, zda tyto procesory budou založené na větším čipu Strix Point, který obsahuje 12 jader (4× Zen 5 a 8× Zen 5c s nižšími frekvencemi, dohromady 24 MB L3 cache) a integrovanou grafiku Radeon generace RDNA 3.5 s až 16 CU (1024 shadery). Toto by byla zajímavější varianta.
Teoreticky by mohl být použitý i pouze menší čip označovaný Krackan Point. Pokud by AMD omezilo desktopové verze jen na tento levnější SoC, pak by maximem bylo osm jader (4× Zen 5, 4× Zen 5c a 16 MB L3 cache). Tento procesor ale zejména má menší integrovanou grafiku jen s 512 shadery architektury RDNA 3.5. Taková APU by nepřinesla pokrok v herním 3D výkonu integrované grafiky, jejich přínosem by byla hlavně architektura Zen 5 v CPU části.
Oba čipy jsou 4nm, poskytují 128bitový řadič paměti DDR5-5600 a 16 linek PCIe 4.0, takže v konektivitě by rozdíl nebyl. Je trochu otázka, jak budou linky rozdělené. Je možné, že pro přídavné GPU budou tyto procesory mít k dispozici pouhé čtyři linky (PCIe 4.0 ×4), pokud má být zachována plná konektivita pro SSD a případně řadič USB4 na deskách s čipsety X870E a X870 (dvakrát PCIe 4.0 ×4) plus čtyři linky pro připojení čipsetu.
Osm linek pro GPU by se dalo získat jen tehdy, pokud by například obě rozhraní pro SSD byla osekaná jen na dvě linky, což se nezdá moc pravděpodobné. Omezení slotu pro grafiky na čtyři linky by znamenalo, že osazení přídavnou grafiku by bylo ještě nevýhodnější než dříve. A pokud vůbec vyjdou nějaké modely „F“ s vypnutým GPU, nebudou vhodné pro herní PC.

Jak čip Strix Point, tak Krackan Point obsahují NPU s výkonem 50 TOPS, takže na nich založená desktopová APU pro socket AM5 by mohla nést označení Ryzen AI (možná Ryzen AI 300G, nebo Ryzen AI 9000G) a podporovat funkce umělé inteligence Copilot+ PC ve Windows 11. Mohla by tak vznikat stolní PC se známkou „Copilot+ PC“, zatímco doteď to bývaly jen notebooky. A snad byste je takto konečně mohli dostat i na vlastnoručně sestaveném „DIY“ počítači.
Příští rok, nebo ještě letos
Vydání je údajně plánované na podzim (čtvrtý kvartál roku 2025), takže teoreticky by se tyto tato desktopové verze Zen 5 APU mohla dát koupit letos. Je ale otázka, zda se tím nemyslí třeba dostupnost pro OEM výrobce počítačů, protože koncem roku obvykle AMD takovéto procesory nevydávalo a spíš bychom čekali, že pak budou v lednu oficiálně uvedené na CES 2026. Možné jsou asi obě varianty.
Zdroje: VideoCardz, HXL
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
- Contents
- Ryzen AI 9000G?