... a detaily chladiča Fractal Design Lumen S36 V2
Novú etapu testov procesorových chladičov na HWCooling štartujeme so súbojom dvoch kvapalinových chladičov typu AIO. Tak Navis F360 ako aj Lumen S36 V2 predstavujú to najlacnejšie s 360-milimetrovým radiátorom, čo Fractal Design (Lumen S36 V2), respektíve Endorfy (Navis F360) majú. Isteže, nejde o vyložene lacné chladiče, s oboma sa však spája veľmi vysoký chladiaci výkon.
Detaily chladiča Fractal Design Lumen S36 V2
Tri 120 mm ventilátory na 360 mm radiátore. Ventilátory aj radiátor majú obvyklé hrúbky – 25 mm (ventilátor) a 27 mm (radiátor), ktoré v súčte ani príliš neprekračujú (a celková hrúbkja je cca 52 mm). A vlastne je Lumen S36 V2 v porovnaní s Endorfy Navis F360 o chlp tenší vodník. To hlavne preto, že ventilátory Aspect 12 PWM nerozširujú antivibračné podložky, tieto ventilátory ich nemajú.
Absencia prvkov proti vibráciám tu prakticky nevadí, pretože aj pri maximálnej rýchlosti sú vibrácie ventilátorov (Aspect 12 PWM) zanedbateľné a ich intenzita sa nebude podieľať na sekundárnom hluku rozvibrovaním radiátora. Ten, samozrejme, ventilátory rozvibrovať môžu, napríklad prúdením vzduchu, ale z dôvodov, na ktoré antivibračné podložky vplyv mať nebudú. Vďaka relatívne tenšiemu profilu medzi vodníkmi s plnotučným (či skôr polotučným? 27 mm…) radiátorom aj ventilátormi sa dá konštatovať nadštandardná kompatibilita so skrinkami. Najmä pri umiestnení v stropnej pozícii, kde to, či bude alebo nebude dochádzať ku kolízii typicky s pasívom VRM základnej dosky, určujú aj desatiny milimetra.
Neobvyklé alebo menej časté je vstavanie pumpy do radiátora. Tá (pumpa) býva na strane bloku, ale u Lumen S36 V2 je súčasťou radiátora. Na jednej strane sa tak neprenášajú vibrácie z pumpy na procesor, na druhej strane je na úkor plochy pumpy o trochu menšia plocha radiátora. Žiadne veľké rozdiely v chladiacom výkone (oproti vodníkom s pumpou v bloku) to, prirodzene robiť nebude. FPI je aj v prípade radiátora Lumen S32 V2 30. Taký je počet rebier na štvorcový palec. Radiátor je z hliníku, snáď s prímesou (do kvapaliny) dostatočne účinného spomaľovača galvanickej korózie.
Viečko kvapalinového bloku je takmer kompletne svetlovodivé a podsvietené ARGB LED. Odtienená je len časť s malým logom Fractal Design. Blok je nižší (44 mm), pretože neobsahuje pumpu (tá je, ako už bolo spomenuté, v radiátore) .
Na lepšiu manipuláciu sú na strane bloku otočné kĺby a hadice sú opletené. Tieto vlastnosti sa týkajú každej serióznejšej konštrukcie. Vrátane tej u porovnávaného vodníka Endorfy – Navis F360. Na rozdiel od neho je coldplate Lumen S36 V2 kruhový a celkovo menší, ale stále dosť veľký na to, aby kompletne pokryl aj relatívne väčšie tepelné rozvádzače procesorov pre platformy LGA 1851 (či LGA 1700). A to spôsobom, že skrutky držiace coldplate so zvyškom bloku do priestoru nad procesor nezasahujú. Tie sú až ďalej, mimo.
Teplovodivá pasta je na coldplate už predaplikovaná, ale príslušenstvo súčasne počíta aj s druhou či treťou inštaláciou. Vo vrecúšku medzi spojovacím materiálom totiž nájdete aj malú tubičku termopasty.
Príslušnosť k značke Fractal Design je vytlačená aj na boku radiátora, ktorý je, podobne ako blok, na pomery 360 mm radiátorov trochu kratší. To ešte spomenuté nebolo, ale je vhodné to zdôrazniť. S 393 mm sa radiátor Lumen S36 V2 bezpečne drží od hranice, ktorú mnoho iných kvapalinových chladičov presahuje, čím sa eventuálne zhoršuje kompatibilita si skrinkami. Isteže, je to individuálne a záleži od konkrétnej kombinácie (skrinky a chladiča).
A aby to bolo fér, tak aj pri Lumen S36 V2 treba vyzdvihnúť montáž cez kovový backplate. Ani na tejto úrovni Fractal Design nešetril.
- Contents
- Chladič Endorfy Navis F360 v detailoch...
- ... a detaily chladiča Fractal Design Lumen S36 V2
- Metodika testovania
- Výsledky: Maximálny výkon
- Výsledky: Vyšší výkon (45 dBA)
- Výsledky: Stredný výkon (42 dBA)
- Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)
- Výsledky: Nízka hlučnosť (36 dBA)
- Výsledky: Veľmi nízka hlučnosť (33 dBA)
- Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)
- Výsledky: Hlučnosť pumpy
- Záver
No a s ohledem na problém utahování, který zmiňujete v závěru, Ľubo. Nebylo by nejlepší opatřit si momentový šroubovák?
Máme, ale tu nepoužívame. Z dôvodu, že odpor každého montážneho systému je iný a vo finále by sa aj pri rovnakom momente sily prítlak chladičov na procesory rozchádzal. Pri montáži ventilátorov na veterný tunel je to niečo trochu iné, tam sú použité pružiny vždy rovnaké, s rovnakými vlastnosťami.
A nekoketoval jste s myšlenkou uvádět hodnoty utahovacího momentu pro každý chladič? Dá se říci, že jde o vlastnost s kvalitativním významem. A jak vůbec máte zajištěno rovnoměrné upnutí základen a bloků?
Dotiahnutím na doraz.
Niečo ako vývoj uťahovacieho momentu počas montáže by asi nebolo zlé sledovať, ale premýšľam nad „užitočnosťou“ toho. Každopádne úvahy nad podobnými vecami končia často na nedostatočných časových kapacitách. 🙂
Inaq, nieže by som vodníka do kompu chcel, ale čo som videl, tak vo viacerých recenziách chválili tichosť pumpy Be Quiet Light Loop…
Budeš recenzovať aj toto AIO?
Možno bude prvý zápis v 31 dBA 😉
Light Loop 360 v testlabe už máme, uvidíme. 🙂
Ozaj…si spomínal, že s Arcticom budeš mať hlbšiu spoluprácu budúci rok…
Poslali ti na otestovanie aj nový offset frame pre LGA1851? 😛
Ten zatiaľ nemáme, ale píšem si. Každopádne nič nesľubujem – musí to vychádzať časovo. A už teraz je plán testov na H1/2025, no… pomerne divoký. 🙂
Jasné, to neponáhľa… len mi to napadlo, keď si testoval túto dvojicu AIO, tak sa v budúcnosti asi tabuľky nezaobídu bez LF 3… A teda Arisovi to spravilo cca 5°C a 100 MHz, čo je vcelku pozoruhodné 😮
https://hwbusters.com/cooling/dropping-intel-core-ultra-9-285k-temperatures-5c-with-an-offset-mounting-kit-by-arctic/
… pomerne divoký… asi bude aj pre Adama 😉
Áno, Liquid Freezer III bude na programe nasledujúcich týždňov, ale tak ako všetky chladiče aj tento bude štandardne otestovaný bez akýchkoľvek „vylepšovákov“. Na tie ak príde, tak až neskôr v samostatných rozboroch, kde sa bude skúmať ich vplyv na chladiaci výkon. S ohľadom na sledovanie toho, ako offset frame zamieša s výsledkami, mi to príde aj atraktívnejšie. Budeme mať otestovaných viac chladičov a jeho vplyv lepšie ukáže na to, kam až offset frame dokáže LFIII vystreliť, pokiaľ ide o relatívne porovnanie s konkurenčnými vodníkmi.
Vidím to rovnako…
Navyše, keď ideš testovať aj AM5 platformu, kvôli ktorej primárne offset vznikol, tak bude potom pekne vidieť, čo taký offset na týchto platformách urobí…a ktovie, možno to nebude až tak dlho trvať, aby Noctua prišla s offsetom aj pre LGA 1851… však je vlastne tuším „pôvodcom“ tejto myšlienky pre AMD 😉
Offset Noctua na LGA 1851… priebežný záver rakušanov je taký, pokiaľ sa nemýlim a zároveň sa za ostatné dni nič nezmenilo, že optimálny na túto platformu je variant chladiča so strednou konvexiou, teda „standard“.
Tak schválně, jestli se na CES už dočkáme nějakého pokroku a reálných produktů Asetek s 3D tištěnými cold platy zvyšujícími účinnost přenosu tepla.
Pardon odkaz tady.
Výsledky na platforme AMD AM5 doplnené. Tým pádom je všetko kompletné, vrátane hodnotenia (a záverečného verdiktu). Aj keď teda áno, zatiaľ máme v porovnaní iba dva chladiče a ucelenejší obraz o tom, ako je na tom ktorý chladič v porovnaní s konkurenčnými bude vznikať až časom. 🙂
Inaq, teraz som si všimol… Copy-pasta chyba 😛
V grafoch
–„…cores frequency [MHz] in CB R23 – lower is better…“
Vďaka! Opravené. 🙂