Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Záver

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť.

Záver

Najprv jednoducho: Fortis 5 Black ARGB je efektívny chladič strednej triedy vhodný aj na výkonné procesory do súčasných mainstreamových platforiem. S Ryzen 9 9950X (AMD AM5) si chladič Fortis 5 Black ARGB poradí aj pri nízkej hladine hluku, pri ktorej si udrží stále veľmi vysoké frekvencie jadier CPU atakujúce 5 GHz.

Na hranici počuteľnosti, pri ešte nižších rýchlostiach, sú už frekvencie all-core boostu R9 9950X relatívne nižšie (zodpovedá im aj nižší zaznamenaný výkon procesora), ale aj to je dobrý výsledok.

V špecifikáciách chladiča Fortis 5 Black ARGB sa uvádza TDP 220 W, čo je však údaj vzťahujúci sa na maximálny chladiaci výkon pri najvyšších otáčkach sprevádzaný už relatívne vyššou hlučnosťou. Tak ako pri variante Fortis 5 Black bez osvetlenia platí, že s vyšším výkonom aj tento chladič (Fortis 5 Black ARGB) škáluje lepšie s procesormi Intel na platforme LGA 1851 (či eventuálne LGA 1700). Dané je to aj tým, že dostupné heatpipe sú v lepšom kontakte s väčším IHS procesorov Intel.

S platformou AMD (s menším IHS) efektivita dvoch krajných heatpipe klesá, pretože sú už mimo os procesorov AMD Ryzen. Úplne zbytočné prirodzene nie sú a aj tie sa podieľajú na chladení, ale do pasívu sa cez ne odvádza relatívne menej tepla, sa potom podpisuje aj na výsledkoch, respektíve na nižšej „uchladiteľnej“ spotrebe. Tá môže byť na platforme LGA 1851 v prípade jej najvýkonnejšieho procesora (Core Ultra 9 285K) vyššia. Zahrievanie je však výraznejľie ako testovaných 360-milimetrových vodníkov (Endorfy Navis F360 či Fractal Design Lumen S36 V2), čomu zodpovedajú aj nižšie frekvencie procesorových jadier.

Odmeraná spotreba pri Fortis 5 Black ARGB je zatiaľ spomedzi všetkých testovaných chladičov najvyššia, ale na tejto hodnote sa do značnej miery podpisuje ono vysoké zahrievanie. Inými slovami, najvyšší príkon tu neznamená najvyšší výkon, ale ten je stále vysoký aj v prípade párovania s procesormi Intel Core (Ultra) 200S.

Na výkonnejšie procesory Intel bez limitov napájania chladič Endorfy Fortis 5 Black ARGB neodporúčame, ale na s obmedzením ich napájacích limitov bude už v poriadku. Alebo potom prípadne na modely nižších tried, ktoré majú nižšiu spotrebu (relatívne, oproti CU9 285K, napríklad) aj bez limitov napájania. Kúpiť Fortis 5 Black ARGB s CU5 265K bude určite dobrý nápad, nech je už procesor či samotný chladič nastavený akokoľvek. Pri takejto kombinácii (s CU5 265K) bude možná aj prevádzka pri veľmi nízkej hlučnosti. Smerom k nej má testovaný chladič Endorfy výborné predispozície, čo vychádza z toho, že je možné jeho ventilátor regulovať v širokom rozsahu otáčok, ktorý zahŕňa aj nadštandardne nízke rýchlosti.

Rovnako ako chladič Fortis 5 Black sme aj tento variant (s ARGB LED) testovali s uchytením ventilátorov bez antivibračných vložiek. To znamená, že sa na pasív cez rámček ventilátora prenášalo väčšie množstvo vibrácií (akoby tomu bolo cez antivibračné vložky), čoho dôsledkom môže byť vyšší sekundárny hluk a tým pádom celkovo vyššia hlučnosť chladiča.

Do tichších režimov skreslenie na tejto úrovni zasahovať príliš nebude (pri nízkej rýchlosti ventilátorá sú vibrácie zanedbateľné), ale pri vyšších už môže. Rozdiel v zahrievaní hlučnejších režimov je tak oproti Fortis 5 Black vyšší aj preto, že ventilátor variantu ARGB menej vibruje (to viete už aj z testov samostatného ventilátora Fluctus 140 PWM ARGB), tým pádom je celková hlučnosť nižšia a chladiču s osvetlením sú dovoľované vyššie rýchlosti ventilátora, s ktorými je dosahovaný vyšší prietok. Rozdiely chladiaceho výkonu naprieč chladičmi Fortis 5 Black a Fortis 5 Black ARB sú však aj pri nízkych rýchlostiach, kde najväčšiu úlohu môžu zohrávať vyššie výrobné tolerancie. Heatpipe napríklad. Týmto sa budeme v prípade chladičov Fortis 5 Black (ARGB) podrobnejšie zaoberať – objednané (do testov na porovnanie) sú na analýzu ďalšie dve vzorky.

Isteže, tu už sme sa dostali k tomu zložitejšiemu, vedeckejšiemu a bez ohľadu na výsledky spomínaných neskorších testov môžeme chladič Fortis 5 Black ARGB s čistým svedomím odporučiť. Efektívny je aj na vyššiu triedu moderných procesorov Intel či AMD. Medzi osvetlenými, cenovo dostupnejšími chladičmi je Fortis 5 Black ARGB ašpirantom na cennejšie redakčné ocenenie, ako je „Approved“. To berte do doby, než nebudeme mať porovnanie s priamo si konkurujúcimi chladičmi, ako provizórium. V testlabe máme už Jonsbo CR-1000 V2 Pro ARGB Black. Tak uvidíme, o koľko bude tento lacnejší chladič slabší… alebo má potenciál byť „silnejší“?


Chladiče Endorfy sú dostupné aj v e-shope Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)

Aj s dvoma ventilátormi je chladič veľmi výhodná možnosť. Oproti podobným a typicky lacnejším konštrukciám so štyrmi heatpipe zvládne výrazne vyššiu záťaž. A to tak na najmodernejšej platforme Intel (LGA 1851) ako aj na procesoroch AMD Ryzen 9000 (AMD AM5). Určitým prínosom pre tieto veci okolo chladiaceho výkonu je aj montáž cez vlastný retenčný rámček (ILM) okolo procesorovej pätice. Celý článok „Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)“ »

  •  
  •  
  •  

Testy chladiča Endorfy Fera 5 Black na AM5 a LGA 1851

Jeden z najpopulárnejších procesorových chladičov dnešnej doby sa už v našich testoch objavil, to ale na staršej, v podstate neaktuálnej platforme. Preto prichádzame s meraniami, ktoré lepšie reflektujú to, čo sa teraz používa. Máme výsledky chladiča Endorfy Fera 5 na najnovších platformách Intel a AMD s top modelmi procesorov. Ako ich zvláda v podstate lacný vežovitý chladič? Celý článok „Testy chladiča Endorfy Fera 5 Black na AM5 a LGA 1851“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Za tých 27 eur ho tam ale vidím „momentálne nedostupný“ a je to iba krátkodobá akcia? Každopádne jasné, no. Príplatok za tú čiernu, potom za to osvetlenie… a potom to cenovo končí pomerne vysoko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *