Extra pomer ceny k hodnote? Gigabyte Z690 Gaming X DDR4

Metodika: ako meriame spotrebu

Máme tu test poslednej základnej dosky, ktorá je koncipovaná primárne na potreby procesorov Intel Alder Lake. Kompatibilná je však aj s Raptor Lakmi, ale hlavne máme konečne tvrdého súpera pre MSI Pro Z690-A DDR4. Táto doska medzi lacnejšími modelmi nastavila latku naozaj vysoko. Jedno eso v rukáve v segmente nízkorozpočtových možností má ale aj Gigabyte. Doska Z690 Gaming X DDR4 je naozaj trieda!

Metodika: ako meriame spotrebu

Analýza „spotreby“ základnej dosky je mimoriadne atraktívna téma, pokiaľ sa k nej pristupuje metodicky. Čo to znamená? Merania elektrického prúdu a napätia priamo na vodičoch, ktorými je základná doska napájaná. Najvýraznejší odber má prirodzene procesor, respektíve napájania procesora, ktorý meriame zvlášť – presne tak ako v testoch procesorov.

Ku káblu EPS tú pribúda ale ešte 24-pinový kábel ATX s viacerými napätiami, v ktorých je dobré mať prehľad. Kľúčové sú +3,3 V (z nich je napájaný typicky čipset), +5 V (pamäte) a +12 V, z ktorých sa napájajú sloty PCI Express a najväčší odber bude v prípade našej testovacej konfigurácie na grafickej karte. Tieto všetky vodiče dôkladne monitoruje. Potom v rámci konektora ATX existuje ale aj zopár pomerne nedôležitých vetiev, ktoré sa už v moderných počítačoch ani nepoužívajú (to je -12 V a -5 V) alebo sú z hľadiska odberu pomerne nedôležité. Tak ako napríklad +5 VSB (napájanie USB či osvetlenia ARGB aj keď je počítač vypnutý; to je možné v BIOSe obvykle i vypnúť) alebo PG (Power Good), ktoré má iba informatívny charakter a počas prevádzky je už na len „do počtu“. Tieto vetvy (-12 V, -5 V, +5 VSB a PG) majú vždy iba jeden vodič a ešte i to často s menším prierezom, čo je tiež znak vždy veľmi nízkeho odberu.

Vodiče 24-pinu, na ktorých odber meriame, sú zapojené vždy paralelne a sú aspoň v páre (+12 V) alebo väčšom počte. Vetva +3,3 V používa na zväčšenie prierezu napríklad štyri vodiče a +5 V ich má až päť. Táto vetva je z dnešného pohľadu už ale pomerne predimenzovaná, keďže historicky počítala s napájaním väčšieho množstva HDD, respektíve ich logickej časti (na motorickú sa používa +12 V).

Na meranie spotreby z 24-pinu používame bočník vlastnej výroby. Ten je postavený je na veľmi jednoduchom princípe a pozostáva z odporov veľmi nízkej hodnoty. Tá je nastavená tak nízko, aby úbytok napätia nebol vyšší, než stanovuje norma ATX. Na základe známeho odporu v obvode a úbytku napätia, ktorý na ňom vzniká vieme vypočítať elektrický prúd a po dosadení výstupného do známeho vzorca na výpočet príkonu je tu už ľahká matematika. Vzorky počas priebehu testov sú zaznamenávané pomocou sústavy multimetrov Keysight U1231A cez obslužnú aplikáciu, ktorá umožňuje export zaznamenaných dát v CSV. A to už je finálna destinácia na tvorbu čiarových grafoch či počítania priemerov (do pruhových interaktívnych grafov). Takto jednoduché to je.

Na úplnosť je dobré ešte dodať, že prúdové kliešte na meranie odberu z káblov EPS (napájanie procesor), sú Prova 15. Tie čoskoro nahradíme praktickejším riešením na stolové používanie, a síce podobným bočníkom, aký používame na konektor ATX. Jediný dôvod, prečo ešte nie je v obehu je jeho zložitejšia konštrukcia (keďže musí počítať aj s veľmi vysokými prúdmi) a potreba dôkladného testovania, ku ktorému sa ešte len dostaneme. Nakoľko v testoch kladieme mimoriadny dôraz an presnosť, tak sú všetky meracie zariadenia riadne kalibrované.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test Gigabyte AMD Radeon RX 9070 Gaming OC 16G: levnější a lepší

Levnější grafické karty nové generace už jsou v našich obchodech dostupnější než před pár týdny. Radeon RX 9070 Gaming OC patří k těm nejlevnějším modelům, které už mají obchody běžně skladem. Konstrukci má podobnou jako výkonnější Gigabyte AMD Radeon RX 9070 XT Gaming OC, ale díky nižší spotřebě nabídne mnohem lepší provozní vlastnosti a celkově je zajímavější volbou než jeho výkonnější příbuzný. Celý článok „Test Gigabyte AMD Radeon RX 9070 Gaming OC 16G: levnější a lepší“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Radeon RX 9070 XT Gaming OC: základ od Gigabyte

AMD Radeon RX 9070 XT přináší lepší poměr cena/výkon než konkurenční GeForce a oproti RTX 5070 i 4 GB paměti navíc. Radeon RX 9070 XT Gaming OC 16G je levnějším ze dvou modelů RX 9070 XT v nabídce Gigabyte. Provozními vlastnostmi se sice nevyrovná drahým prémiovým variantám, ale nabízí nadstandardní výbavu s posíleným napájením, vyšším power limitem pro tovární přetaktování a s tím větší prostor pro přetaktování než základní modely. Celý článok „AMD Radeon RX 9070 XT Gaming OC: základ od Gigabyte“ »

  •  
  •  
  •  

(Gigabyte) B860 Aorus Elite WiFi7 Ice: Dostupná cena „v bielom“

Lacnejšie základné dosky (oproti modelom Z890) s čipsetom B860 vedie aj Gigabyte. V porovnateľnej triede je výbava relatívne slabšia, ale reflektuje ju aj nižšia cena a B860 Aorus Elite WiFi7 (Ice) tak v konečnom dôsledku môže byť do zostavy atraktívna voľba. V prípade testovaného variantu Ice obzvlášť, pokiaľ vyberáte medzi základnými doskami s bielym PCB. Tie nejaké sú, ale pomerne vzácne. Celý článok „(Gigabyte) B860 Aorus Elite WiFi7 Ice: Dostupná cena „v bielom““ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *