Site icon HWCooling.net

Fractal Design Era 2: Diery v dreve na efektívnejšie chladenie

Výsledky: Rýchlosti portov USB

Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Ani vysoká, ani hlboká a nadštandardne úzka. Ale do takej miery, aby ste sa dovnútra zmestili aj s výkonným komponentmi. Ale zoberme to pekne postupne.

Základné parametreFractal Design
Era 2
Parametre
PodporaMini-ITX
Pozícia na zdrojSFX/SFX-L
Chladič CPUdo 70 mm
Grafická kartado 326 mm
Pozície na ventilátory4× 120 mm/2× 140 mm
Predinštalované ventilátory2× 120 mm
Montáž radiátorov1× do 280 mm
2,5" pozície
3,5" pozíciežiadne
5,25" pozíciežiadne
Rozmery [V/D/Š] (a objem)366 × 314 × 165 mm
Hmotnosť4,64 kg
Materiályoceľ, drevo, plast
Konektory1× USB 3.2 gen. 2×2 typ C + 2× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× 3,5mm jack (zdieľaný, trojpólový)
MSRP200 eur/5019 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-3266" as a base selector for example: #supsystic-table-3266 { ... } #supsystic-table-3266 tbody { ... } #supsystic-table-3266 tbody tr { ... } */

Vonkajšie detaily…

Najväčší rozmer Era 2 je hĺbka. Aj s 366 mm je ale kratšia ako skrinky typu miditower a so 165 mm šírky aj štíhlejšia. A takisto výrazne nižšia. V tejto osi, na výšku, má Era 2 „iba“ 314 mm.

Porty USB (2× 3.2 gen. 1 typu A, 1× 3.2 gen. 2×2 typu C), zdieľaný – 3,5-milimetrový jack pre headset a tlačidlo na zapnutie sú situované na spodok prednej steny skrinky.

Skrinka Fractal Design Era 2, menej ako 19 litrov SFF

Dôraz Fractal Design kládol aj na elegantný vzhľad, kde pozoruhodný efekt robí jemné, diagonálne zalomenie bočných plechov a čelnej masky. Vďaka tomu vplyvom rôzne dopadajúceho svetla vzniká v rôznych oblastiach panelov svetlejší alebo tmavší odtieň použitej farby. Era 2 existuje v striebornom, sivom a testovanom modrom vyhotovení.

Plášť skrinky pozostáva z hrubších, dvojmilimetrových hliníkových plechov. Pevnosť v ohybe je tu naozaj vysoká.

Obe bočné steny sú výrazne perforované. Jednaj na pomerne veľkej ploche (cca 50 %), jednak väčšími dierami s priemerom 3–4 mm. Podmienky na nasávanie vzduchu chladičmi CPU či grafickej karty budú dobré, keďže tieto perforácie sú oproti nim, ale prachový filter tu Fractal Design neosadil. Bez neho bude síce možné dosiahnuť na vyšší prietok, ale za tú cenu, že so vzduchom sa bude dovnútra dostávať aj prach, čo v prostredí s väčšou mierou znečistenia znamená častejšiu údržbu.

Era 2 stojí na dvoch veľkých nohách, ktoré sú po celej šírke skrinky pogumované. Stabilita na podložke je výborná, žiadne kĺzanie. Na spodku skrinky je už aj prachový filter. To pred dvoma 120-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú súčasťou štandardnej výbavy.

Štruktúra prachového filtra je z poprepletaných laniek podobných, ako sú na tenisových raketách. V tomto prípade je však sito výrazne jemnejšie, ale stále hrubšie ako u  väčšiny nylonových filtrov.

   

Keď skrinku znovu postavíte na nožičky, tak charakteristickým prvkom je strop z orechového dreva (masív). Súčasne je tento panel tvorený rebrinami na lepší odvod ohriateho vzduchu komponentmi. To je jedna z veľmi výrazných zmien oproti Era „1“ so uzavretou plochou vrchného panelu.

Medzery v rebrinách majú približne 128 × 3,9 mm a celkovo je ich 28 (tzn. 14 na ventilátor). Drevená časť vrchného panelu má hrúbku cca 4,5 mm. Zvyšok, vnútorná časť, je tvorená oceľovým plechom, ktorý je dôležitý pre magnetické spojenie s kostrou skrinky. Spoľahlivo.

Nemusíte sa obávať, že by drevený panel pri preprave niekde odletel. Z bokov je čiastočne istený aj pretŕčajúcimi mantinelmi hliníkového plášťa. Vyhotovenie je to dômyselné a pritom je raz-dva aj demontáž. Zatlačením v zadnej časti na symbol dvoch rovnobežných čiarok sa drevený panel vpredu nadvihne a môžete ho poľahky odobrať.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.

Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

… a vnútorné detaily Fractal Design Era 2

Najrýchlejšia cesta pre nahliadnutie dnu, do skrinky, je cez vrch. Tento pohľad dobre odhaľuje i nosnú konštrukciu pre kvapalinový chladič. Jeho radiátor musí byť do formátu 280 mm (vrátane). Teda, pokiaľ sa zmestí do maximálnych rozmerov. Fractal Design toto v špecifikáciách rozvádza pomerne podrobne. Aj je chladič užší ako 52 mm, tak jeho dĺžka môže ísť do 315 mm, zatiaľ do u hrubších ako 52 mm je to iba 300 mm.

Maximálna oficiálne podporovaná hrúbka radiátora spolu s ventilátormi je 58 mm, hoci vzdialenosť medzi držiakom radiátora a konštrukciou podnosu základnej dosky sme namerali až 70 mm.

Aby ste mohli pristúpiť k montáži čohokoľvek, je nevyhnutné odstrániť hliníkový plášť. Ten veľmi jednoduchým spôsobom vysunutie ťahom smerom nahor. Ešte predtým musíte ale odomknúť zámok/poistku, ktorú má plášť spoločnú s prachovým filtrom.

Montáž grafickej karty je možná výhradne vertikálna s dĺžkou do 326 mm. Na výšku pritom nesmie presahovať 137 mm, aby sa nedostávala do kolízie s 230-voltovým sieťovým konektorom. Pri hrúbke grafickej karty sa potom treba držať 63 mm, s ktorými sa zmestíte aj s GeForce RTX 4090. Pozor však na konkrétne vyhotovenie. Founders Edition Nvidie má síce iba 61 mm, ale mnohé nereferenčné vyhotovenia sú výrazne hrubšie.

Grafická karta sa inštaluje rovnobežne so základnou doskou, čo znamená, že je potrebný riser PCIe ×16. Ten je už predinštalovaný, konkrétne Flex 2, ktorý sme dávnejšie testovali aj samostatne. Podporovaný štandard PCI Express je 4.0.

Ventilátory (Aspect 12 PWM) sú v počte dvoch predinštalované na dne skrinky so vstupnou orientáciou. Táto poloha zrejme predpokladá, že na druhej strane (hore) príde kvapalinový chladič, ktorý sa zapojí do okruhu systémového chladenia. V našich testoch sa tak nestane a aj preto chladiaci výkon testujeme okrem továrenskej konfigurácie aj v konfigurácii s ich presunutím pod strop, na výduch.

Interiér FD Era 2 je  vertikálne rozdelený na dve časti, kde do jednej prichádza základná doska a zdroj vo fyzickom formáte SFX alebo SFX-L. Možnosti správy kabeláže zdroja v tejto skrinke nie sú prakticky žiadne, sťahovacie suché zipsy ani typické očká vo vrchnej časti, kde by prišli vhod, nenájdete. Dôležité tak bude zviazať a upratať kabeláž tak, aby nezasahovala do žiadneho ventilátora. Odporúčame používať výhradne modulárne zdroje, ku ktorému sa zapoja iba tie káble, ktoré zostava pre svoj chod nevyhnutne potrebuje.

Zdroj je, mimochodom, uložený vo vyhradenom držiaku. Ten sa pred inštaláciou vysunie z koľajničiek, naskrutkuje sa k zadnej strane zdroja a zasunie sa naspäť. A potom sa ešte, samozrejme, zaistí skrutkou. Napájanie zdroja je „interné“, čo znamená, že skrinka má svoj vlastný napájací kábel zapájajúci sa vnútri skrinky.  Jeho konektor je medzi zadným spodným ventilátorom a samotným zdrojom. Sieťový kábel, ktorý máte od zdroja tiež pripájate ku skrinke zozadu, ale už v jej vrchnej časti.

Podpora iných ako kvapalinových chladičov je vlastne iba pre modely top-flow (t.j. s ventilátorom), ktoré majú na výšku do 70 mm. Výkonnejšie chladiče tohto typu a ani vežovité do skrinky Era 2 nedostanete.

Druhá komora je vyhradená pre grafickú kartu (s dĺžkou do 326 mm, hrúbkou do 63 mm a výškou do 137 mm, ako už bolo vyššie spomenuté) a jedno palcové úložisko.

Interné úložiská (mimo tie, čo sú na základnej doske – SSD M.2) je možné nainštalovať iba v 2,5″ formáte. To niektorých možno zamrzí. Najmä, keď pôvodná skrinka FD Era ITX umožňovala aj montáž 3,5″ HDD. Teraz sa ale treba uskromniť. Osamotená pozícia pre 2,5″ SSD/HDD sa nachádza dole, nad predným ventilátorom. ďalšie dve palcové úložiská je možné nainštalovať na podnos vedľa základnej dosky, za zdroj. Pre SSD/HDD s rôznou hrúbkou je zo zadnej strany možná v rozsahu 15 mm aj regulácia tohto podnosu. Tá však potenciálne zhoršuje kompatibilitu s grafickými kartami, kde v krajnej pozícii s najväčšou štrbinou (viď ilustrácia v manuáli na strane 35) sa už s RTX 4090 nevojdete a budete musieť siahnuť po štíhlejších variantoch (do 48 mm)

Montáž komponentov do skrinky Era 2 je pomerne jednoduchá a počas nej sme sa nestretli so žiadnymi vážnymi komplikáciami. Treba mať ale prirodzene pripravené komponenty vo vhodných rozmeroch.

Vľavo: LED indikujúca zapnutý počítač naspodku čelného panela

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Testovacia metodika

Aký má systémové chladenie vplyv na zahrievanie celej PC zostavy? To je prvá vec, ktorou sa v testoch skriniek zaoberáme. To pri rôznych úrovniach hlučnosti od takej, ktorá je na hranici počuteľnosti (režim „31 dBA“), cez veľmi nízku („33 dBA“), stále nízku („36 dBA“), relatívne nižšiu („39 dBA“) hlučnosť až po režimy pre stredný („42 dBA“), vyšší („45 dBA“) a maximálny výkon. Pri týchto nastaveniach už bude hlučnosť vyššia, ale niekomu môže dávať zmysel s ohľadom na dosahovanie čo najvyššieho chladiaceho výkonu.

Niektoré skrinky nízkoobrátkové ventilátory ale obsahovať nemusia, rovnako ako tak nemusia mať vysokorýchlostné ventilátory, kvôli čomu sa nedostanú do výkonných režimov.

Hlučnosť meriame diagonálne z ľavej strany skrinky, kde je snímač hlukomeru (Reed R8080) či mikrofónu (miniDSP UMIK-1) od ľavého rohu skrinky vzdialený 30 cm a voči prednej bočnej stene je v 45-stupňovom uhle, zvrchu potom v 30°. Na zvýšenie rozlíšenia pritom používame parabolický golier. Po naladení skrinky do príslušného režimu je v aplikácii TrueRTA skúmaný aj akustické profil v rozlíšení 1/24 oktávy. Na jeho základe je možné špecifikovať „slabé“ miesta, ktoré znepríjemňujú zvuk skrinky neželanými tónovými špičkami.

Záznam hlučnosti zahŕňa vždy iba zvuk systémových ventilátorov. Hlučnosť chladičov CPU a grafickej karty sú odfiltrované, respektíve počas meraní sú tieto komponenty neaktívne a do meraní prakticky nezasahujú. Chladiče na procesory používame Noctua NH-L9i-17xx chromax.black a NH-D12L chromax.black. Konkrétny model vyberáme podľa toho, ktorý sa do skrinky zmestí a zároveň sa dá považovať za vhodnejšiu možnosť.

Do mnohých SFF skriniek teda obvykle prichádza menší model (Noctua NH-L9i-17xx chromax.black), ale väčšinou bude snaha používať model chladiča NH-D12L chromax.black. To aj s ohľadom na budovanie pokiaľ čo najmohutnejšej databázy, v rámci ktorej sa dajú výsledky označiť za porovnateľné. Možností konkrétnych chladičov je vždy viac a veľké množstvo skriniek je optimalizovaných skôr na kvapalinové chladiče typu AIO. Tomu často zodpovedá východisková konfigurácia systémových ventilátorov, ktorých je viac na vstupe ako na výstupe. Dizajn skrinky tu skrátka počíta s tým, že sa použije vodník a jeho ventilátory sa zapoja na výduch systémového chladenia. Toto ale pre veľmi vysokú variabilitu aerodynamických vodníkov nerobíme a používame tradičné chladiče spomínané vyššie. Teplovodivá pasta je vždy Thermal Hero Quantum, ktorú po určitom čase pod chladičom CPU aj grafickej karty vymieňame, aby nedochádzalo prirodzenou zmenou jej vlastností k potenciálnemu skresleniu vysledkov. Z rovnakého dôvodu, aby v priebehu času nevznikali neporovnateľné situácie, sú všetky chladiče udržiavané v maximálnej čistote – odprašnené.

V prípade, že má skrinka prevahu vstupných ventilátorov, tak okrem východiskovej konfigurácie sa testuje aj podľa upravenej schémy, ktorá podľa konkrétnej situácie simuluje rovnovážne prúdenie alebo pretlak vzduchu v skrinke. Toto je pri skrinkách upresnené vždy v popise grafov, v číselnom vyjadrení. Prvé číslo vyjadruje počet vstupných ventilátorov a druhé zase výstupných. Napríklad „1+2“ znamená, že má skrinka jeden nasávajúci ventilátor v pomere k dvom na výduchu.

Hlavnými zahrievacími komponentmi sú procesor Intel Core i9-13900K (s vypnutými E jadrami) a grafická karta Nvidia GeForce RTX 4070 Super FE s napevno nastavenými ventilátormi na 12 V. Fixné rýchlosti majú aj chladiče CPU, s ventilátormi na 12 V. Ventilátory s podporou PWM sú ovládané regulátorom Noctua NA-FC1 a 3-pinové modely (regulovateľné iba DC/lineárnym napätím) potom laboratórnym zdrojom Gophert CPS-3205.

Výkon procesora je nastavený tak, aby bol vždy konštantný, s dobrým predpokladom udržateľnosti v každej situácii, aj v skrinkách so slabším chladením. V prípade konfigurácií s NH-L9i-17xx chromax.black je to cca 75 W a s chladičom NH-D12L chromax.black potom približne 150 W. Ak by vplyvom nedostatočného chladiaceho výkonu spotreba klesla pod stanovenú úroveň, test v danom režime je vyhodnotený ako neúspešný a jeho výsledky sa do grafov nezapisujú (príslušný pruh grafu zostáva bez číselnej hodnoty).

Stálosť výkonu je počas testov kontrolovaná na EPS zdroja. Ten, mimochodom, používame Seasonic Focus SGX-750 (s priamym káblom 12VHPWR), formát SFX. To pre konzistenciu meraní vo všetkých skrinkách, aj v takých, do ktorých osadíte zdroj vo fyzickom formáte ATX. Z rovnakých dôvodov je použitá aj základná doska vo formáte Mini-ITX – Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi (BIOS v1663) sa zmestí aj do malých skriniek. Pamäte sú typu DDR5, Patriot Viper Venom (2× 16 GB, 6000 MHz/CL36) a SSD zase Gigabyte Aorus Gen5 10000 (2 TB) s rebrovaným pasívom. Aj vďaka nemu bude chladenie SSD dobre škálovať s intenzitou systémového chladenia.

   

Na zaťaženie SSD slúži aplikácia CrystalDiskMark (v slučke maximálneho výkonu sekvenčného čítania a zápisu) – CPU je zase zaťažovaný v Cinebench R23 a grafická karta v menu hry Shadow of the Tomb Raider. Ak skrinka umožňuje vertikálnu montáž rozširujúcej karty PCI Express a zároveň jej príslušenstvo obsahuje riser PCIe ×16, tak pristupujeme aj k testovaniu grafickej karty vo vertikálnej polohe. Všetky testy prebiehajú nezávisle, idú po sebe, s časom trvania 900 sekúnd. Medzi jednotlivými režimami sú 10-minutové dochladzovacie pauzy, počas ktorých sa teploty komponentov dostanú na východiskové hodnoty.

Z teplôt interných snímačov, ktoré monitoruje aplikácia HWiNFO (v8.10-5520), do grafov zapisujeme nasledujúce: priemer maximálnych hodnôt P jadier procesora, VRM (Vcore a Thermistor), čipsetu, SSD, GPU grafickej karty a jej pamätí.

Teplota vzduchu na vstupe do skriniek je počas meraní kontrolovaná a pohybuje sa v úzkom rozmedzí 21,0–21,1 °C. To snímačom riadne skalibrovaného thermometra UNI-T UT325. Jeho druhý snímač je potom na výstupe, z ktorého tiež odčítavame (a už i do grafov zaznamenávame) teplotu vzduchu na výduchu skrinky.

Zo štandardných meraní, ktoré už nesúvisia s chladením ani akustikou, je meraná ešte maximálna rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu cez porty USB (pripojené k základnej doske Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi) na čelnom paneli skriniek. Znovu v CrystalDiskMark, testovacím zariadením je externé SSD WD Black P50. Výsledná rýchlosť v MB/s je aritmetický priemer troch priechodov. Rýchlejšie ako 10-gigabitobé porty sú obmedzované možnosťami testovacej základnej dosky s podporou do USB 3.2 gen. 2.

Extra testy vibrácií…

Počas ladení ventilátorov do stanovených hladín hluku na rôznych miestach skriniek trojosím vibromerom skúmame intenzitu vibrácií. Treba poznamenať, že iba na vonkajších častiach, kde sa so snímačom vibrometra dostaneme ľahko aj keď je skrinka zakrytovaná. Sledovanými miestami sú obvykle jednotlivé panely (vrátane predného a zadného, ktoré často držia ventilátory) a aj oblasti okolo výsuvných prachový filter. Aj toto je priestor, kde za istých okolností môže dochádzať k sekundárnemu hluku drnčaním.

Na výstupe sú hodnoty rýchlostí (v mm/s) v každej osi, ale pre jednoduchosť budeme vždy pracovať iba s jedným číslom, s vypočítaným 3D vektorom. Najjemnejšie vibrácie, tak ako to dokážeme u ventilátorov, pri skrinkách však nezachytíme. To z dôvodu príliš nízkej citlivosti techniky, ktorou vibrácie snímame. Aj preto je informácia o vibráciách interpretovaná iba slovne, na konci každej kapitoly s grafmi. Jedná sa o hrubú orientáciu, ktorá je užitočná najmä odhalenie eventuálne nadmerných vibrácií.

… a odhlučnenia HDD

V rámci doplnkových meraní sa v skrinkách s podporou 3,5″ interných pozícií na úložiská sleduje miera utlmenia hlučnosti HDD WD Gold (WD4004FRYZ), v nečinnosti (šum točiacich sa platní) aj pri náhodnom prístupe so zapisovaním 512B blokov (vtedy bývajú HDD pre agresívnejší pohyb čítacích/zapisovacích hláv hlučnejšie). HDD je v týchto meraniach jediným zdrojom zvuku.

Upozornenie: Na testovacích komponentoch bolo urobených zopár zmien s cieľom dosiahnutia vzájomnej kompatibility a i čo najlepšej kompatibility so skrinkami. Zo základnej dosky je odstránený plastový kryt okolo chladiča VRM a potom aj chladič čipsetu. To z dôvodu, aby bolo možné nainštalovať SSD Gigabyte Aorus Gen5 10000 spolu s jeho chladičom. Pre ten sú v mieste nad ním skrátené prvé dve rebrá procesorového chladiča Noctua NH-D12L chromax.black. Inak by dochádzalo k vzájomnej kolízii.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Maximálny výkon









   

Komentár ku vibráciám: V rámci analýzy sme narazili iba na veľmi zanedbateľné vibrácie vrchného panela (úroveň 0,008 mm/s) v konfigurácii s ventilátormi pod stropom. S továrenským uložením na dne sú vibrácie vo všetkých miestach pod úroveň rozlíšenia. Celkovo možno skrinku Fractal Design Era 2 v tomto smere hodnotiť kladne. Ani pri maximálnych rýchlostiach dodávaných ventilátorov nehrozí sekundárny hluk, ktorý by bol dôsledkom vibrácií.

Prečo v grafe pri skrinke chýba hodnota?Jeden z možných dôvodov je, že ventilátory nebolo možné nastaviť do stanoveného režimu. Buď kvôli príliš vysokým minimálnym otáčkam alebo pre príliš nízke maximálne otáčky. A druhý dôvod môže byť ten, že dostupný chladiaci výkon bol pre niektorý z testovaných komponentov nedostatočný, čo sa prejavilo poklesom výkonu. Hodnoty teplôt sú vždy dosahované (a porovnávané) pri porovnateľnom výkone.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Výsledky: Vyšší výkon (45 dBA)








   

Komentár ku vibráciám: V rámci analýzy sme nenarazili na merateľné vibrácie v žiadnej z testovaných konfigurácií ventilátorov skrinky Fractal Design Era 2.

Prečo v grafe pri skrinke chýba hodnota?Jeden z možných dôvodov je, že ventilátory nebolo možné nastaviť do stanoveného režimu. Buď kvôli príliš vysokým minimálnym otáčkam alebo pre príliš nízke maximálne otáčky. A druhý dôvod môže byť ten, že dostupný chladiaci výkon bol pre niektorý z testovaných komponentov nedostatočný, čo sa prejavilo poklesom výkonu. Hodnoty teplôt sú vždy dosahované (a porovnávané) pri porovnateľnom výkone.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Stredný výkon (42 dBA)








   

Komentár ku vibráciám: V rámci analýzy sme nenarazili na merateľné vibrácie v žiadnej z testovaných konfigurácií ventilátorov skrinky Fractal Design Era 2.

Prečo v grafe pri skrinke chýba hodnota?Jeden z možných dôvodov je, že ventilátory nebolo možné nastaviť do stanoveného režimu. Buď kvôli príliš vysokým minimálnym otáčkam alebo pre príliš nízke maximálne otáčky. A druhý dôvod môže byť ten, že dostupný chladiaci výkon bol pre niektorý z testovaných komponentov nedostatočný, čo sa prejavilo poklesom výkonu. Hodnoty teplôt sú vždy dosahované (a porovnávané) pri porovnateľnom výkone.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)








   

Komentár ku vibráciám: V rámci analýzy sme nenarazili na merateľné vibrácie v žiadnej z testovaných konfigurácií ventilátorov skrinky Fractal Design Era 2.

Prečo v grafe pri skrinke chýba hodnota?Jeden z možných dôvodov je, že ventilátory nebolo možné nastaviť do stanoveného režimu. Buď kvôli príliš vysokým minimálnym otáčkam alebo pre príliš nízke maximálne otáčky. A druhý dôvod môže byť ten, že dostupný chladiaci výkon bol pre niektorý z testovaných komponentov nedostatočný, čo sa prejavilo poklesom výkonu. Hodnoty teplôt sú vždy dosahované (a porovnávané) pri porovnateľnom výkone.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Výsledky: Nízka hlučnosť (36 dBA)








   

Komentár ku vibráciám: V rámci analýzy sme nenarazili na merateľné vibrácie v žiadnej z testovaných konfigurácií ventilátorov skrinky Fractal Design Era 2.

Prečo v grafe pri skrinke chýba hodnota?Jeden z možných dôvodov je, že ventilátory nebolo možné nastaviť do stanoveného režimu. Buď kvôli príliš vysokým minimálnym otáčkam alebo pre príliš nízke maximálne otáčky. A druhý dôvod môže byť ten, že dostupný chladiaci výkon bol pre niektorý z testovaných komponentov nedostatočný, čo sa prejavilo poklesom výkonu. Hodnoty teplôt sú vždy dosahované (a porovnávané) pri porovnateľnom výkone.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Výsledky: Veľmi nízka hlučnosť (33 dBA)








   

Komentár ku vibráciám: V rámci analýzy sme nenarazili na merateľné vibrácie v žiadnej z testovaných konfigurácií ventilátorov skrinky Fractal Design Era 2.

Prečo v grafe pri skrinke chýba hodnota?Jeden z možných dôvodov je, že ventilátory nebolo možné nastaviť do stanoveného režimu. Buď kvôli príliš vysokým minimálnym otáčkam alebo pre príliš nízke maximálne otáčky. A druhý dôvod môže byť ten, že dostupný chladiaci výkon bol pre niektorý z testovaných komponentov nedostatočný, čo sa prejavilo poklesom výkonu. Hodnoty teplôt sú vždy dosahované (a porovnávané) pri porovnateľnom výkone.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)








   

Komentár ku vibráciám: V rámci analýzy sme nenarazili na merateľné vibrácie v žiadnej z testovaných konfigurácií ventilátorov skrinky Fractal Design Era 2.

Prečo v grafe pri skrinke chýba hodnota?Jeden z možných dôvodov je, že ventilátory nebolo možné nastaviť do stanoveného režimu. Buď kvôli príliš vysokým minimálnym otáčkam alebo pre príliš nízke maximálne otáčky. A druhý dôvod môže byť ten, že dostupný chladiaci výkon bol pre niektorý z testovaných komponentov nedostatočný, čo sa prejavilo poklesom výkonu. Hodnoty teplôt sú vždy dosahované (a porovnávané) pri porovnateľnom výkone.



Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Výsledky: Rýchlosti portov USB






Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Záver

Kombinácie elegantného vzhľadu s elegantným chladením v rámci malých skriniek, ktoré sa zmestia do 20 litrov? To prvé (vzhľad) necháme na uváženie každého zvlášť, prejdime k chladeniu.

Na začiatok jedno upozornenie pre tých z vás, ktorý dáte prednosť top-flow chladiču (pred vodníkom): Presuňte spodné ventilátory navrch alebo vytvorte aspoň kombináciu „1+1“ (t.j. jeden vstupný druhý výstupný). Továrenské nastavenie je vhodné skôr s kvapalinovými chladičmi, ktorých ventilátory budú na strope skrinky odčerpávať ohriaty vzduch komponentov. Bez ventilátorov teplý vzduch škárami síce uniká, ale príliš pomaly a výsledkom je veľmi výrazný rozdiel v chladení grafickej karty.

S obidvoma dodávanými ventilátormi na výduchu je zahrievanie grafickej karty nižšie o 20 °C (GPU) až 25 °C (pamäte). A to testujeme „iba“ so sotva 200-wattovou RTX 4070 Super. S výkonnejšími grafickými kartami, ako sú GeForce RTX 4090 či Radeony RX 7900 XT(X) bude rozdiel ešte väčší. Pokiaľ si aj naozaj výkonná grafická karta udrží svoj výkon, tak bude minimálne hlučnejší chod chladiča. Ten bude asi hlučnejší vždy, ale s optimálnym systémovým chladením sa prirodzene dostanete na atraktívnejšie výsledky.

Ako je v chladení Era 2 oproti iným skrinkám zatiaľ nevieme, nemáme porovnanie. Obraz o tom sa bude vytvárať až v priebehu času. Môžeme však poznamenať, že systémové chladenie je možné nastaviť tak s ohľadom na vysoký chladiaci výkon ako aj na tichú prevádzku. Rýchlostný rozsah ventilátorov Aspect 12 PWM je široký. To viete už aj z testov ich „ARGB“ variantov. Nejaké vibrácie sme u nich pri vyšších rýchlostiach síce namerali, v rámci uloženia skrinky sa na kostru a plášť Era 2 ktovieako neprenášajú ani pri maximálnej rýchlosti.

Akustický profil skrinky je pomerne príjemný. Špeciálne pri nižších rýchlostiach, kde sa tónové špičky neobjavujú ani pri vyšších rýchlostiach s ventilátormi na dne. Pri vyššom prietoku tu nejaké vplyvom mriežky sú, v pásme 100–200 Hz.

Z vecí, ktoré vám môžu u Era 2 chýbať, je napríklad pozícia pre 3,5″ úložisko. To je nepodporované a do skrinky nainštalujete iba menšie, 2,5″. Podpora grafických kariet je vzhľadom na tento form factor slušná a s vodníkom uchladíte aj výkonnejší procesor.

Celkovo hodnotíme Fractal Design Era 2 kladne. Vyhotovenie je robustné a strojárensky precízne. Ak sa vám skrinka páči vizuálne (napríklad aj pre drevený strop) a máte do nej vybraté vhodné komponenty, tak krok vedľa s ňou neurobíte.

Fractal Design Era 2
+ Priestorovo úsporné vyhotovenie...
+ ... a súčasne podpora výkonných komponentov
+ Radiátory kvapalinových chladičov až do 280 mm...
+ ... a grafické karty až do dĺžky 326 mm
+ Nadštandardné materiály – drevo, masívny hliníkový plášť...
+ ... a celkovo precízne dielenské vyhotovenie
+ Široký rýchlostný rozsah ventilátorov...
+ ... možná optimalizácia na veľmi tichý chod, ale aj s prioritou vysokého výkonu
+ Vzhľadom na menšie rozmery nadštandardne pohodlná inštalácia
- Horšie možnosti správy kabeláže
- Bez podpory 3,5" úložísk
- Top-flow chladiče iba do 70 mm, vežovité chladiče sú prakticky nepodporované
Orientačná koncová cena: 200 eur/5019 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-3267" as a base selector for example: #supsystic-table-3267 { ... } #supsystic-table-3267 tbody { ... } #supsystic-table-3267 tbody tr { ... } */