Fractal Design Torrent: Keď chladenie iných skriniek nestačí

Metodika testovania

Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Metodika testovania

Do skriky je vháňaný veľký objem chladného vzduchu pomocou piatich ventilátorov z dvoch strán. Následne sa môže odpadové teplo dostať von iba dvoma spôsobmi. Perforovanou zadnou stranou a cez nasávanie zdroja, ktorý je umiestnený nad hardvérom. Vzdialenosť od použitého vežovitého chladiča a stropom, kde je zdroj umiestnený je 70 mm. To by mohol byť dostačujúci priestor na ochladenie vzduchu vplyvom ventilátorov aj priamo pod zdrojom. Ale aké budú presné teploty vzduchu, ktorý nasaje, nám ukáže termočlánok umiestnený priamo pod ním.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku.

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

  • 36 dBA
  • 38 dBA
  • 39 dBA
  • 52,3 dBA – maximálne otáčky


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2

Novú etapu testov procesorových chladičov na HWCooling štartujeme so súbojom dvoch kvapalinových chladičov typu AIO. Tak Navis F360 ako aj Lumen S36 V2 predstavujú to najlacnejšie s 360-milimetrovým radiátorom, čo Fractal Design (Lumen S36 V2), respektíve Endorfy (Navis F360) majú. Isteže, nejde o vyložene lacné chladiče, s oboma sa však spája veľmi vysoký chladiaci výkon. Celý článok „Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2“ »

  •  
  •  
  •  

Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design

Nepodceňujte základ ergonómie pri fungovaní za počítačom. Tým je seriózne kreslo, od ktorého sa odvíja pohodlie, pracovná efektivita, ale i zdravotné aspekty. To, na čom sedíte, je skrátka t viacerých dôvodov dôležité a Fractal Design ponúka svoje riešenia. Kreslá Refine sa robia na niekoľko spôsobov, v rôznych vyhotoveniach. Ak ešte rozmýšľate, čo komu dopriať pod stromček, máme zopár tipov. Celý článok „Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design“ »

  •  
  •  
  •  

Dilema. Akú skrinku Fractal Design pod stromček?

Jednou z možností, ako potešiť v nasledujúcom období seba či svojich blízkych, môže byť vo forme novej počítačovej skrinky. Či už v rámci hotovej zostavy alebo samostatne – pokiaľ by bola súčasťou prekvapenia aj stavba novej zostavy. A horúcimi kandidátkami sú, prirodzene, populárne skrinky Fractal Design. Na zopár z mnohých modelov sme sa v rámci malého prehľadu podrobností. Celý článok „Dilema. Akú skrinku Fractal Design pod stromček?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. druhá veta – …ale budiž. Budiš je obec v Turci 🙂
    výsledky sa dali očakávať, skrinka veľká že by v nej mohla bývať rodinka liliputov, predok jak rošt z grilu, milimetrový plech, sklo, aj sa divím, že to váži len 11 kíl, staré Chieftecy boli ťažšie, mali myslím okolo 16 kíl, ale to boli big towery…
    zasa konektory hore, vo Švédsku asi nepoznajú nasadaný prach a pokiaľ je pc v nejakej polici, nemusí byť úplne dobrý prístup ku tlačidlám a hlavne USB portom.

    1. Keďže nám obec Budiš nezaplatila za reklamu, tak som im propagáciu zrušil 🙂 dík za postreh.
      Viem si predstaviť, že by niekto prišiel s nápadom pre flexibilné umiestnenie konektorov a tlačidiel, v podobe odnímateľnej časti – vpredu a hore. My by sme si už len vybrali pozíciu, ktorá nám vyhovuje.

      1. konektory a tlačidlá spredu sú o dosť praktickejšie, ale dizajnéri čelných panelov sú proti, bohvie prečo…

  2. Tiež sa prihováram za tlačitka spredu, ideálne aspoň s 1 pozíciou na 5.25″ optickú mechaniku (BD-RW).
    Ale také skrinky akoby vymreli…

    1. Tomu kastrovaniu 5,25″ pozícií tiež nerozumiem. Akokeby všetci za masku inštalovali 360-milimetrové radiátory. Donedávna bola u viacerých skriniek určitá volnosť výberu a aspoň jedna 5,25″ s demontovatelnými držiakmi bývala. Zdá sa ale, že to nakoniec vyhrali tri ventilátory na vstupe a prietok s trochu nezmyselným pretlakom, ale keď sa kupuje očami… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *