Záver
V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy.
Záver
Jedna z najlacnejších základných dosiek Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 sa ukazuje ako veľmi dobrá voľba aj pre SFF zostavy pre najvýkonnejšie procesory Intel Raptor Lake Refresh bez limitov napájania. S ohľadom na čo najvyššiu efektivitu je lepšie sa držať úspornejších modelov, ale aj s procesormi, ako sú testovací model Core i9-13900K, respektíve spotrebou ekvivalentný Core i7-14700K sú dosahované pozoruhodné výsledky.
Pri porovnateľnom výpočtovom výkone je spotreba rovnakého procesora na Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4 nižšia ako pri základných doskách s robustnejšou napájacou kaskádou. Napríklad oproti MSI MAG B760M Mortar WiFi je tu úspora približne na úrovni 20 W. Dané je to aj menej agresívnym napájaním. Gigabyte vie, že má k dispozícii „8“ iba osem fáz Vcore a prepaľovať to vyšším napätím, než je na stabilný chod dostatočné, na životnosti základnej dosky nepridá. Takto je tu úspornejší chod i nižšie zahrievanie VRM, ku ktorému prispieva pomerne sofistikovaný chladič s heatpipe. Tú, v rámci svojich návrhov, nemá Asus (na ROG Strix B760-I Gaming WiFi) ani MSI (MPG B760I Edge WiFi).
Oproti druhej menovanej doske (MSI) takisto s podporou pamätí DDR4 je B760I Aorus Pro DDR4 aj o nejakých 15–25 eur (cca 380–633 Kč) lacnejšia. To môže byť pri rozhodovaní takisto jeden z rozhodujúcich faktorov pri výbere, pokiaľ vám, čo sa týka výbavy, u Gigabyte nič nechýba. Realtek ALC897 má aj konkurenčná MPG B760I Edge WiFi, pokiaľ by ste sa pozerali po inom zvukovom čipe.
Rozloženie jednotlivých prvkov na základnej doske B760I Aorus Pro DDR4 sa dá hodnotiť kladne. Či už ide o pozíciu slotu PCIe ×16, ktorá je dostatočne ďaleko, aby ste sa zmestili vedľa grafickej karty aj so širokými chladičmi CPU, alebo aj pokiaľ ide o zadnú stranu. Prítomný backplate sa nakoniec vyznamenal aj v chladení SSD, pri ktorom sú dosahované nadštandardné výsledky. V každej skrinke bude jeho efektivita trochu iná, ale potenciál tu rozhodne je. Dokonca lepší ako pri chladiči SSD na slote M.2 z prednej strany, ktorého výsledky sú naopak podpriemerné.
Všetky výsledky výpočtových aj herných testov sú podľa očakávaní. Pokiaľ aj B760I Aorus Pro DDR4 niekde končí pod inými základnými doskami (LGA 1700), tak je to pre nižšiu rýchlosť pamäťového subsystému s vyššou latenciou RAM. To kvôli nižšej prednastavenej priepustnosti pamäťového radiča (Gear 2) pri továrenských nastaveniach, čo je vzhľadom na rýchlosť testovacích pamätí pomerne netradičné (môžete to ale jednoducho upraviť, zmeniť) niekedy v kombinácii s nižšou frekvenciou jadier CPU pre aplikáciu negatívneho offsetu násobiča v AVX záťaži. V nižšej, hernej záťaži je to ale na všetkých P jadrách stabilných 5,5 GHz (Core i9-13900K). Zahrievanie jadier CPU je v porovnaní s inými doskami je nižšie aj vyššie, takže kontakt základne chladiča s procesorovým IHS bude na porovnateľnej úrovni, ako je to u väčších formátov.
Rýchlosti slotov M.2, portov USB a aj ethernetového pripojenia sú bez anomálií, také, ako by ste predpokladali. Priemerná je aj spotreba procesora v nečinnosti. A vlastne tých znakov „priemernosti“ je tu pomerne dosť, čo je vzhľadom na dosku Mini-ITX v tejto cenovej kategórii chvályhodné.
Ak premýšľate o hernej alebo i pracovnej zostave, ktorú budú charakterizovať menšie rozmery, ale stále dostatočne vysoký výkon, tak Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4 je rozhodne výhodná možnosť. To aj s ohľadom na cenu, ktorú pri alternatívnych modeloch mimo dočasné akcie a výpredaje len tak nepodleziete. Aj preto si základná doska Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4 zaslúži redakčné ocenenie „Smart buy!“.
Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4 |
+ Slušná napájacia kaskáda… |
+ ... bez strát výkonu zvladne aj spotrebou nelimitovaný procesor Core i9-14900K |
+ Až osem konektorov USB na zadnom paneli I/O |
+ Dva rýchle sloty M.2 na SSD |
+ Backplate súčasťou výbavy. Užitočný je aj na chladenie (SSD a VRM) |
+ Atraktívny pomer cena/hodnota. Špeciálne s ohľadom na „drahší“ formát Mini-ITX |
+ Obojsmerne rýchle ethernetové pripojenie |
+ Veľmi detailné možnosti správy ventilátorov |
+ Efektívny chladič VRM a čipsetu... |
- ... ale slabší chladič SSD nad slotom M.2 na prednej strane |
- S výkonnejšími CPU relatívne nižšia energetická efektivita |
Odporúčaná maloobchodná cena: 195 eur/4937 Kč |
Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp
Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)
- Contents
- Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4 v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
Pár blech na první straně:
…(8+1+1) napájaciu kaskáduprevodník…
Prúdová Zaťažiteľnosť na fázu je špecifikovaná…
…vedľa pasívu na čipset, ale chladenie ej separátne…
Asi by se mi líbilo a přistoupil bych na řešení s použitím backplate a zároveň otočenými konektory.
Vďaka za nálezy! Poopravované. 🙂
— „… řešení s použitím backplate a zároveň otočenými konektory.“
Myslím, že bude len otázka času a niekto s takýmto konceptom príde.