Metodika: merania hluku a zvuku
Najviac „odľahčené“ GPU AMD Navi 31 (XL), najpomalší pamäťový subsystém, ale i najnižšia cena. To je RX 7900 GRE v porovnaní s RX 7900 XT. Tento Radeon je o poznanie lacnejší aj oproti RTX 4070 Super, hoci energetická efektivita je priaznivejšia u GeForce. Herný výkon RX 7900 GRE (RTX 4070S) je pritom porovnateľný. Teda, pokiaľ vám nebude chýbať ray-tracingová grafika.
Merania hluku…
Hlučnosť, tak ako aj ostatné prevádzkové vlastnosti, ktorým, sa budeme ďalej venovať, meriame v rovnakých režimoch ako spotrebu, aby sa jednotlivé veličiny pekne prekrývali. Zaznamenávame v nich okrem hladiny produkovaného hluku aj frekvenčnú charakteristiku zvuku, vývoj frekvencií GPU a jeho zahrievanie.
V tejto časti opisu metodiky si uvedieme niečo k spôsobu merania hlučnosti. Používame Hlukomer Reed R8080, ktorý priebežne kalibrujeme skalibrovaným kalibrátorom Voltcraft SLC-100. Malý prídavok na hlukomeri je goliér v tvare paraboly, ktorý má dve funkcie. Zvyšuje citlivosť, aby bolo možné rozlíšiť produkovaný zvuk aj pri veľmi nízkych otáčkach. Je tak možné medzi sebou lepšie porovnávať aj veľmi tiché karty s čo najväčším pomerovým rozdielom. V opačnom prípade (bez tejto úpravy) by sa mohlo jednoducho stať, že nameriame naprieč viacerými grafickými kartami rovnakú hladinu hluku i napriek tomu, že je v skutočnosti trochu iná. Tento parabolický štít dáva význam ešte i z toho dôvodu, že z vonkajšej vypuklej strany (od chrbta) odráža všetky parazitné zvuky, s ktorými počas testovania bojuje každý, kto to s presnosťou meraní myslí aspoň trochu vážne. Ide o rôzne praskania tela či predmetov v miestnosti pri bežnej ľudskej aktivite.
Na zaistenie vždy rovnakých podmienok pri meraní hladiny hluku (a neskôr aj zvuku) používame okolo bench-wallu akustické panely s penovou plochou. To z dôvodu, aby sa zvuk do snímača hlukomera odrážal vždy rovnako bez ohľadu na momentálnu situáciu predmetov v testroome. Tieto panely sú z troch strán (zvrchu, sprava a zľava) a ich účelom odzvučniť priestor, v ktorom hlučnosť grafických kariet meriame. Odzvučniť znamená zamedziť rôznym odrazom zvuku a kmitaniu vĺn medzi plochými stenami. Nemýľte si to s odhlučnením, to máme v testlabe dlhodobo vyriešené dobre.
Snímač hlukomera je počas meraní umiestnený na statíve vždy pod rovnakým uhlom a v rovnakej vzdialenosti (35 cm) od slotu PCI Express, v ktorom je nainštalovaná grafická karta. Ku karte samotnej je to samozrejme vždy bližšie, záleží od jej hĺbky. Naznačený referenčný bod aj uhly snímača sú nemenné. Okrem „aerodynamickej hlučnosti“ chladičov meriame aj hladinu hluku pískajúcich cievok. Vtedy na moment ventilátory zastavíme. A na úplnosť treba dodať, že pri zvukových meraniach vypíname takisto ventilátor v zdroji ako aj na chladiči CPU. Meraná je tak vždy čisto grafická karta bez akýchkoľvek skreslení inými komponentmi.
… a frekvenčnej charakteristiky zvuku
Z rovnakého miesta meriame aj to, aká je frekvencia produkovaného zvuku. Jedna vec je hladina hluku (alebo úroveň akustického tlaku v decibeloch) a druhá vec jeho frekvenčná charakteristika, zafarbenie.
Podľa údaju o hladine hluku sa síce viete rýchlo zorientovať, či je grafická karta tichšia lebo hlučnejšia, respektíve kde sa na škále nachádza, no stále ide o mix rôznych frekvencií. Nehovorí teda o tom, či je produkovaný zvuk skôr dunivý (s nižšou frekvenciou) alebo piskľavý (s vysokou). Rovnakých 35 dBA vám tak za istých okolností môže byť prijemných, ale i nepríjemných – záleží na každom individuálne, ako vníma rôzne frekvencie. Z toho dôvodu okrem hladiny hluku budeme v aplikácii TrueRTA pri grafických kartách merať aj frekvenčnú charakteristiku zvuku. Výsledky budú interpretované jednak formou spektrografu s rozlíšením 1/24 oktávy a na lepšie porovnanie s ostatnými grafickými kartami do štandardných pruhových grafov vytiahneme dominantnú frekvenciu nižšieho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vyššieho (2001–20 000 Hz) spektra tónov. Na merania používame skalibrovaný mikrofón miniDSP UMIK-1, ktorým presne kopíruje polohu hlukomeru s tým, že takisto má límček, a to i s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou.
Na záver tejto kapitoly treba poznamenať, že merania hluku a frekvenčnej charakteristiky zvuku budú na väčšine kariet prebiehať iba v záťažových testoch, keďže mimo záťaž a pri nižšom zaťažení (vrátane dekódovania videa) je prevádzka obvykle pasívna s odstavenými ventilátormi. Na druhej strane musíme byť pripravení aj na výnimky s aktívnou prevádzkou v idle alebo grafické karty s duálnym BIOSom, z ktorých ten výkonnejší ventilátory nikdy nevypína a tie sa točia aspoň na minimálnych otáčkach. Nakoniec rovnako ako pri meraní hladiny hluku v jednom z testov zaznamenávame aj frekvenčnú charakteristiku pískajúcich cievok. Nejaké dramatické rozdiely tu však neočakávajte. Obvykle pôjde o jednu a tú istú frekvenciu a cieľom je skôr odhaliť nejakú prípadnú anomáliu. Zvuk pískajúcich cievok je samozrejme vzhľadom na scénu premenlivý, no my však meriame vždy na rovnakej (v CS:GO@1080p).
- Contents
- Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G v detailoch
- Tabuľka parametrov
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania hluku a zvuku
- Metodika: testy zahrievania
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Age of Empires II: DE
- Assassin’s Creed: Valhalla
- Battlefield V
- Battlefield V s DXR
- Borderlands 3
- Control
- Control s DXR
- Counter-Strike: GO
- Cyberpunk 2077
- Cyberpunk 2077 s DXR
- DOOM Eternal
- F1 2020
- FIFA 21
- Forza Horizon 4
- Mafia: DE
- Metro Exodus
- Metro Exodus s DXR
- Microsoft Flight Simulator
- Red Dead Redemption 2 (Vulkan)
- Red Dead Redemption 2 (Dx12)
- Shadow of the Tomb Raider
- Shadow of the Tomb Raider s DXR
- Total War Saga: Troy
- Wasteland 3
- Súhrnný herný výkon a výkon za euro
- CompuBench (OpenCL)
- SPECviewperf 2020 a SPECworkstation 3
- Testy FLOPS, IOPS a rýchlosť pamätí
- 3D rendering 1/2 (LuxMark a Blender@Cycles)
- 3D rendering 2/2 (Blender@Radeon ProRender a Eevee)
- Úprava fotografií (Adobe Photoshop, Lightroom a Affinity Photo)
- Broadcasting (OBS a Xsplit)
- Lámanie hesiel
- Frekvencie GPU
- Zahrievanie GPU a VRAM
- Čistá spotreba grafickej karty a výkon na jednotku wattu
- Analýza napájania z 12 V vetvy (vyššia záťaž)
- Analýza napájania z 12 V vetvy (nižšia záťaž)
- Analýza napájania z 3,3 V vetvy
- Hladina hluku
- Frekvenčná charakteristika zvuku
- Záver
Škoda, že ste nedostali do redakcie PowerColor Hellhound Radeon RX 7900 GRE OC
…tiež je okolo 600€ (aj s držiakom)
https://geizhals.de/powercolor-hellhound-radeon-rx-7900-gre-oc-rx7900gre-16g-l-oc-a3113427.html
…tento Giganoise má veľmi podobný výkon ako RX 7800 XT Nitro+, síce pri lepšej spotrebe, ale rovnakej teplote a + 10dBA :-O … a + 40€
…
Ale samozrejme ďakujeme za recenziu!… ako vždy, kvalita … každý si v nej nájde potrebné info ;-)
Hmm, PowerColor je trochu odruky. Na nich priamy kontakt nemame a Datacomp, z ktoreho by šla požičať, tú značku bohužiaľ nevedie. Ale inak vyzera, samozrjeme, dobre. Orámované rotory ventilátorov, hrúbka iba 50 mm… snáď nebude príliš hlučná. 🙂
Něco mezi polednicí a obecní královnou diskoték 😅 Chladič sice nevypadá tak robustně, ale zase od tepla pomáhá zajímavěji kaskádě:
GB RX 7900 GRE Gaming OC 16G
PC Hellhound RX 7900 GRE OC 16GB
Kruciš, popletl jsem to. Má to být naopak, horní je GB 😅
Tak už je to správne (a text korešponduje s obrázkom). To v tom teda robím bordel. 🙂
–„…Něco mezi polednicí a obecní královnou diskoték…“
Presne tak…to mi vadí (aj keď, u mňa svetlo môže prejsť maximálne vzadu – Define C, žiadne TG), ale na TPU vychádza hlukom podobne ako Nitro+, ale ten hotspot pri Sapphire je hodne vysoko (aj vlastná skúsenosť 6650 RX Nitro+) oproti GPU.
https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-7900-gre-tuf/37.html
https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/36.html
Tak by som chcel vedieť, ako to výjde Ľubovi, ale už asi nezistím 🙁
Zaujímavé… predošlý koment mi asi nezobralo… tak skúsim bez linkov…
—-
Áno je to blikajúci cirkus ( čo v mojej Define C bez TG až tak nevadí)
Ale na TPU dopadne často Hellhound teplotne a hlukovo ako Nitro+, pritom zaberá menej miesta, má nižšiu HotSpot teplotu a ešte k tomu aj cenu (či už je to 7900 GRE alebo XT, aj 7800 XT).
A zaujímalo by ma ako by to vyšlo Ľubovi 🙂
…
Jeho zmysel pre detail a rigoróznosť vzbudzujú u mňa najvyššiu dôveru 😉
Vzhledově vypadá strašně, chladič ale asi bude velmi efektivní. Je promyšlený, účelně vzdušnější, k čemuž má i výřezy v baseplate atd.
— „predošlý koment mi asi nezobralo… tak skúsim bez linkov…“
Jj, kvôli URL čakal v redakčnom systéme na schválenie. Ale už je pustený. Síce je tu istá informačná redundancia (naprieč komentármi)… prežijeme. 🙂
Som si všimol, že niektoré URL pustí hneď (nevieš náhodou aké je pravidlo?), niekde to čaká dlhšie (asi na tvoje alebo niečie schválenie)…ale ešte nikdy 2,5 hod., tak som myslel, že to už neprejde… 🙂 … sorry
Nemám najmenšiu predstavu, podľa čoho niektoré komentáre s URL púšťa a iný dáva na „na schválenie“. Je to na zozname vecí, ktoré musíme skôr či neskôr vylepšiť. Pokiaľ by sme ten súčasný filter odstavili, tak je to všade samí spam…
Áno, tie pozdržané komentáre schvaľujem ručne. Dlhšie sa čaká vtedy, keď o nich neviem, pretože idem offline režim (typicky keď testujem ventilátory alebo spím, haha).
–„…alebo spím…“
A ty aj spíš? 😀 🙂
A na vylepšovanie filtru sa vy….. Skôr, keby sa dala spraviť editácia vlastných príspevkov (často píšem z droida…a ten ma nemá rád,… a ani Lovenčina) 😛
Ten edit príspevkov je „zložitejší“ a čiastočne je to aj tým, že sa na komentovanie, myslím, nevyžaduje registrácia. Ale ani registrovaní nemôžu upravovať, pokiaľ sa im nezvýšia oprávnenia na úroveň, že môžu upravovať web, haha. Pre niekoho, kto tomu rozumie, to asi môže byť banalita nastaviť (minimálne pre tých registrovaných), ale minimálne ja osobne som teda na to prikrátky. Čoskoro už ale pošlem na špecialistu zoznam vecí, ktoré treba na HWC zmeniť a možnosť úpravy komentárov bude jeden z bodov programu. 🙂
A vyriešime elegantnejšie aj ten spam filter. Nemôže brzdiť konštruktívnu debatu.
Spíše vyřešte styly dosavadních záznamů obsahujících tabulky, vlastnosti přizpůsobte, abyste nemuseli ručně měnit barvu pozadí tabulek pro noční režim, protože to nemusíte. Jsou to maličkosti, do kterých jste vnesli zbytečný chaos. Jestli něco, tak tabulky a grafy by stály za poctivou revizi a optimalizaci i pro mobily.
To je potrebné iba Janových novinkách a asi ide hlavne o úsporu času. Tie tabuľky sú obvykle migrované zo Cnews, kde tmavý režim ani nemajú? Neviem… v tomto prípade ide aj o úsporu času.
Keby sme to aj zjednotili a používali by sa všade tabuľky Subsystic (používané v testoch), tak na mobiloch to lepšie nebude. Tie sú síce rezponzívne, ale tým, ako sú vždy orientované na šírku, sa ich bunky na mobiloch rozbijú do nepoužiteľného stavu. Neviem úplne, ako presne to urobiť, aby to bolo „ok“ vždy a všade. Ale je pravda, že som nad tým zase až tak nepremýšľal. Stále je to oproti existenčne dôležitým povinností v kategórii vecí s nižšou prioritou. Samozrejme by bolo skvelé a úžasné všetky rôzne nedostatky odstrániť (a snáď sa to aj časom bude dariť), ale sú tu „viac“ a „menej“ dôležité veci na to aby mohlo HWC fungovať a zároveň zostať odborným magazínom. 🙂
Každopádne vďaka za užitočné pripomienky, rozhodne ich neignorujem, ale momentálne riešime pálčivejšie veci (teraz asi ešte netušíte, o čom je reč, ale uč čoskoro sa to dozviete), ale niekedy určite nájdeme priestor aj na tú „kozmetiku“.
–„…rozhodne ich neignorujem, ale momentálne riešime pálčivejšie veci …“
Jj, to vieme, že ich neignoruješ ;-P
A okrem tých pálčivejších vecí, možno na pondelok chystáš nejakú recenziu nejakého ventilátoru (domnienka zo sklenenej gule), keďže si bol , 2,5 hod. off … a tak dlho asi nespíš 😀 …
Teraz už nebudeme rušiť… daj si džús … ale nie jahodový, …dcérke sa po ňom večer čká (škytavka) 😛
Na pondelok test ventilátora určite nebude, ale… jún sa ventilátorový rýsuje. Jednak teda by mali byť testy jedného modelu, ktorého podoba na internet ešte neprerazila. Tým asi prezrádzam, že NF-A14x25 to nebude, ale niečo veľmi špeciálne a originálne sa (na jún) pripravuje aj v tomto smere. Vlastne sa na to teším už skoro rok, čo k tomu priebežne zbierame rôzne útržky, ktoré sa konečne spoja. 🙂
@Ľubo Tak já teda zase posílám něco na pitný režim, ať je to třeba i s lepší náladou 🙂
Díky! Nejaké to euro navyše sa bude v nasledujúcom období hodiť aj z iných dôvodov. Na HWC sme urobili historicky najväčšie rozhodnutie, z ktorého sa mi trochu, priznám sa, podlamujú kolená. Ale snáď nie príliš a je to hlavne veľký rešpekt k tomu, čo v nasledujúcom období oficiálne oznámime. Nie, niekto HWC nekúpil a ani nikdy nekúpi a ide o investíciu z našej strany. 🙂
A jo, donatovať môžete viacerí, haha.
–„Něco mezi polednicí a obecní královnou diskoték…“
A ešte som zabudol podotknúť jednu dôležitú vec…
–„…Right next to the power inputs, there’s a physical switch that lets you shut off the RGB lighting—without any software installation required.“
Dám link na obr. uvidíme, čo sa stane:-P
https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-7900-gre-hellhound/images/power.jpg
… prešlo okamžite 😛
Jasné, no. Je to nevyspitateľné, ktovie s akým rozhodovacím kľúčom… 🙂
Ta,… až sa mi veriť nesce …
Polednice či královná diskoték
a keď to ešte podtaktujem, podvoltujem … už aby prišla nová generácia, aby sa tejto podarilo schudnúť pod 500,-€
Už len dúfať, že bude pri chudnutí úspešnejšia ako ja 😛