Metodika testovania
V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.
Metodika testovania
Základom testovacej zostavy je Core i9-9900K, najvýkonnejší mainsteamový procesor. A ako dobre viete, na napájanie je podstatne náročnejší ako top model z predchádzajúcej generácie. To je v tomto prípade ale dobre, doskám dá poradne zabrať. Testujeme v základnom nastavení, bez manuálneho pretaktovania. Všetko riadi automatika a je plne v réžii zámerov jednotlivých výrobcov. Jediným manuálnym prispôsobením je povolenie XMP na pamätiach G.Skill Flare-X (3200 MHz/CL14). V tejto konfigurácii realizujem i pamäťové testy v štvrtej kapitole.
Na hľadanie frekvenčných limitov pri pamätiach potom používame zvlášť nadštandardne rýchle moduly Patriot Viper 4 Steel. Ak doska zvládne pracovať s ich vysokofrekvenčným XMP (3866 MHz/CL18), pristupujeme k manuálnemu ladeniu, pri ktorom nás zaujíma strop dosiahnutý pri napätí 1,35 V.
Ale späť k primárnym testom frekvenčného a power menežmentu CPU. Celú platformu trápime pätnásťminútovým maratónom v Prime95 (custom FFT s konštantnými 128 K) pričom v HWinfo sledujeme, ako sa Core i9 darí frekvenčne. Z toho potom vyplýva konečný výpočtový výkon a v prieniku s ďalšími meraniami i efektivita.
Posledných 300 sekúnd zaznamenávame príkon pomocou power metra Extech 380801. Osvetlenie RGB LED je vypnuté a v grafoch okrem priemernej hodnoty, ktorý sa dobre a rýchlo porovnáva, nájdete i priebeh vytvorený 150 vzorkami.
V poslednej tredsaťsekundovke cez priezor vo veternom tuneli robíme termovíziu VRM bez pasívov. V bežnej praxi je zahrievanie, samozrejme nižšie, a závislé od kvality chladičov. My ich však nepoužívame z dôvodu analýzy zahrievania. Napriek tomu, že tieto pasívy chýbajú, pri žiadnej testovanej doske to nespôsobuje výkonnostnú ujmu vplyvom prehrievania. Zahrievanie a spotrebu meriame i mimo záťaž, tieto hodnoty sú odčítane po 15 minútach nečinnosti.
Na záver, už propri nezaťaženom procesore, testujeme i efektivitu pasívov na chladenie SSD (v našom prípade 1TB Samsung 970 Evo). Záťaž je simulovaná linárnym čítaním 8-megabajtových blokov v Aida64, opäť po dobu 900 sekúnd.
Aby boli spôsob a podmienky testovania kompletné, dodám, že na chladenie procesora skúži kvapalinový AIO vodník Fractal Design Kelvin S24, ktorý beží na maximálny výkon. Systémové ventilátory sú tri Noctua NF-A12S@550 ot./min – dva na vstupe a jeden na vystupe. V skrinke ale panuje podtlak, pričinením rýchlych ventilátorov na procesorovom chladiči.
Na napájanie používame SeaSonic Prime 650 W (80Plus Titanium). A hoci Ci9-9900K má k dispozícii iGPU, kvôli tomu, že niektoré dosky nemajú DisplayPort (a že 4K pri 30 Hz HDMI 1.4 nie je žiadna slasť pre oči), testovacia konfigurácia obsahuje i GeForce GTX 1080 FE.
- Contents
- Parametre a detaily
- Metodika testovania
- Frekvencie CPU a RAM
- Rýchlosť pamätí
- Spotreba: priemerná i priebeh
- Zahrievanie VRM (vrátane termovízie), SSD a čipsetu
- Hodnotenie