Ako to vyzerá v BIOSe
Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 zaťažovaných najvýkonnejším procesorom pre platformu LGA 1851 – Intel Core Ultra 9 285K. To modelom Gigabyte – Z890 Aorus Elite WiFi7 zo strednej triedy alebo z vyššej strednej triedy, ako chcete… V podobnej kategórii budú neskôr aj konkurenčné modely, ale teraz k základnej doske, ktorá medzigeneračne prešla oproti Z790 Aorus Elite AX mnohými zmenami.
Ako to vyzerá v BIOSe
Uvítacia obrazovka, respektíve používateľské rozhranie „Easy Mode“ je logicky dobre rozčlenené do viacerých blokov. Okrem základných informácií o CPU a RAM sa z informačného panelu dozvedáte aj verziu BIOSu (v našom prípade F10d, t.j. v čase testovania najnovšie zostavenie s mikrokódom 0x113). Diagnostika je dynamická a monitoring zahŕňa aj aktuálne teploty procesora či pamätí.
Pre pamäte je možné z tohto prostredia aj aktivovať ich profil (EXPO) a potom sa cez rýchle voľby dostať sa k aktualizácii BIOSu (tlačidlo Q-Flash) či podrobnej správe ventilátorov (Smart Fan 6). Cesta k pokročilejším nastaveniam je cez kláves F7.
Kľúčová z hľadiska nastavení procesora v pokročilom režime je karta Tweaker. Ako prvá voľba je hneď Gigabyte Perfdrive s prednastavenými profilmi, ktoré môžete s ohľadom na iné globálne nastavenia zmeniť. Len Intel Default Setting má v rámci týchto profilov tri úrovne (BaseLine, Performance a Extreme) s rôznymi zastropovanými limitmi napájania.
Limity napájania pre potreby testov nastavujeme ručne. Jednak teda s ohľadom na neobmedzené možnosti (s PL1 a PL2 svorne na „4096 W“), kde do výsledku zasahujú väčšinou teplotné limity. Až tie podľa dostupného chladiaceho výkonu formujú hlavne viacvláknový výkon, pre ktoré výkonné procesory Intel dosahujú veľmi vysokých spotrieb. Pre úspornejšie nastavenia PL2 nastavujeme na 250 W podľa špecifikácií pre testovací procesor Core Ultra 9 285K. PL1 je pritom na úrovni TDP (125 W) s tým, že sa uplatňuje aj časový limit Tau. Jeho vypršanie dobre vidieť v čiarových grafoch s vývojom spotreby v Cinebench R23.
Pamäťový profil je možné aktivovať aj v pokročilých nastaveniach, kde sú na rozdiel od EZ Mode dostupné aj podrobnejšie možnosti. Jedna z nich je správa priepustnosti pamäťového radiča. S relatívne rýchlejšími testovacími modulmi základná doska „automaticky“ prednastavuje Gear 2.
Aktivitu ReSizable BAR zmeníte aj na karte Settings, kde môže byť pozoruhodná napríklad aj voľba PCIe Bifurcation. Tieto nastavenia sú užitočné vtedy, keď zo slotu PCI Express potrebujete rozdeliť linky PCIe pre podporu odlišných zariadení. Napríklad, keď grafická karta má aj M.2 slot na SSD, ktorý treba „odseparovať“. Toto sme riešili aj v testoch Asus Dual RTX 4060 Ti SSD.
Smart Fan 6 je pýchou základných dosiek Gigabyte. Možnosti nastavenia ventilátorov sú naozaj detailné. Prispôsobiteľný je každý zo šiestich konektorov.
Vývoj rýchlostných kriviek môžete nastaviť v rôznych úrovniach, kde pre Silent bude intenzita PWM najnižšia a chod najtichší, naproti tomu je režim Full Speed so 100 % intenzitou PWM bez ohľadu na zahrievanie. Medzi týmito extrémami je potom režim Normal alebo si krivky podľa vlastných predstáv o tom, „ako majú veci fungovať“, môžete prispôsobiť sami. To technikou drag and drop pomocou bodov vykreslených na 2D grafe alebo alternatívne vpisovaním konkrétnych hodnôt (teplôt a intenzity PWM) do tabuľky pod grafom. Je to možnosť, ktorá niektorým používateľom nepreferujúcim myš (a naháňanie necitlivého kurzora) môže zvýšiť komfort pri nastavovaní.
Pre intenzitu PWM na konektoroch je niekoľko teplotných bodov, od ktorých sa môže odvíjať. Napríklad od zahrievania VRM alebo od miesta, ktoré monitoruje teplotu pri slote (alebo priamo v slote?) PCIe ×16. Je na výber… tradičná voľba podľa zahrievania CPU je iba jedna z možností.
- Contents
- Z890 Aorus Elite WiFi7 v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
Nedávno se mi zdál sen o tom, že M.2 na grafikách se stane standardem. Dumal jsem celé hodiny nad tím, jaký to dává smysl. Velmi omezený, i když grafik využívajících jen polovinu šířky v poslední době houfně přibylo.
V zostave so základnou doskou A620 s často vybavenou iba jedným slotom M.2 by asi druhý, rozširujúci slot (M.2) na grafickej karte pripojením vo vybraných konfiguráciách zmysel dávať mohol. A to i pomerne často?
Právě že tam, kde by se to zrovna hodilo, nebývá podpora. Bifurkace je doména desek vyšších tříd, v nižších není obvyklá.
Zaujímavosť k označovaniu základných dosiek Gigabyte: Zátvorka v nadpise článku nám bola čitateľom reportovaná ako chyba, ale je tam zámerne. Z dôvodu, že oficiálne označenie základnej dosky je „Z890 Aorus Elite WiFi7“, teda bez slova Gigabyte. My sme ho tam však aspoň takouto formou doplnili, aby bola jasná príslušnosť k výrobcovi. Koniec zaujímavosti. 🙂
–„Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 …“
Nieže by som bol nevďačný…len sa chcem spýtať, či sa pomedzi to kolečko nájde aj nejaký ten TF Pro (november sa už asi nestíha 😀 ), P28 či RS120 Max?
…
inaq, tak pomimo…Ty náhodou nemáš nejaký lepší kontakt na kórejský 3RSYS, na quasare tam dosť často lietajú ich výrobky blízko špičky… by ma zaujímalo, ako by dopadli u Teba, t.j. či tam nie je prítomná nejaká štipka lokálpatriotizmu 😛 … a prečo vlastne nejdú do sveta (pomimo Ali express a pod.)
Jednoduše nejspíš není distributor, nic víc bych v tom nehledal. Ale produkty sympatické, standardní provedení a rozměry uchycení ventilátorů kvituji.
no šak to, … vyzerá, že majú ešte aj dobrý pomer výkon/cena…
že by sa nenašiel distribútor …
pre spoločnosť z proexportného štátu, čo všetko musí posielať von vodou/vzduchom mi je čudné…
…možno majú kapacitné limitácie v produkcii, možno preto len Ali express a spol… a na Amazon a pod. by nevedeli zabezpečiť dostatočnú produkciu … len varím z vody 😀
A je to na Ali jejich oficiální distribuční kanál? Pes bude zakopaný asi spíše v ochotě a schopnosti vytvořit konkurenceschopné podmínky pro distribuci a nějakou reklamu, jejich celkové rentabilitě. Aby ses prosadil na trhu, kde tě nikdo nezná, nestačí jen solidní výkony.
Jj, Ali je síce veľký distribučný kanál, ale spojenie s označením „oficiálny“ alebo „autorizovaný“ mi nejde dokopy. 😀
Súhlasím s tým, čo si napísal
… aj keď, čo sa týka reklamy, tak tam je to v tomto odvetví trochu jednoduchšie… stačí poslať vzorky do HWC, HB, TPU, TH a potom pár YT-berom, taký M&M a STS…a potom sledovať reakcie v komentároch, a to či objem predaja cez Ali nejako vzrástol.
Asi nemajú o toto zatiaľ jednoducho záujem, alebo ako si povedal, sa im to celé nezdá rentabilné 😛
Z testov ventilátorov do konca roka vyjde este DeepCool FT12 (ten už o chvíľu, ešte dnes) a Scythe Grand Tornado 120. Lian Li (P28) ani Corsair (RX120 Max), zdá sa, o odborné testy záujem nemajú. Žiadosť po vzorky ventilátorov, ktoré uvádzaš, dostali obaja.
O 3RSYS neviem nič. Z exotických spoločností ale riešime distribúciu Thermal Hero. V Datacompe… múdrejší budeme začiatkom budúceho roka. Pokiaľ sa to podarí, tak by to mohlo znamenať asi hlavne cenovo dostupnejší tekutý kov v podobe Mettaliqu. 🙂
Ďakovala,
🙇
Tak si žiadny Corsair ani LianLi nekúpim … parchanti 😛