Metodika: výkonnostné testy
Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 zaťažovaných najvýkonnejším procesorom pre platformu LGA 1851 – Intel Core Ultra 9 285K. To modelom Gigabyte – Z890 Aorus Elite WiFi7 zo strednej triedy alebo z vyššej strednej triedy, ako chcete… V podobnej kategórii budú neskôr aj konkurenčné modely, ale teraz k základnej doske, ktorá medzigeneračne prešla oproti Z790 Aorus Elite AX mnohými zmenami.
Herné testy…
Drvivá väčšina testov vychádza z metodiky na procesory a grafické karty. Výber hier je pri doskách užší, ale pre tento účel ich viac netreba. Procesor používame Intel Core Ultra 9 285K, respektíve Core Ultra 7 265K (s MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi), potom Core i9-13900K alebo na platformách AMD je to AMD Ryzen 9 9950X a na starších doskách potom ešte Ryzen 9 7950X. Tieto procesory dobre zvýraznia silné aj slabé miesta každej základnej dosky. V minulosti sme testovali s dvoma procesormi, aj s lacnejším a úspornejším modelom, to už ale nerobíme. Hypotéza, že by drahšie základné dosky mohli výkonnostne „zvýhodňovať“ lacnejšie procesory sa nepotvrdila, takže je to pomerne zbytočné.
Z hier sme vybrali päť titulov, ktoré testujeme v dvoch rozlíšeniach. Hier je teda podstatne menej než pri testoch procesorov alebo grafických kariet, ale pre potreby testov základných dosiek je ich tak akurát. Málokto pri výbere základnej dosky zohľadňuje výkon v konkrétnej hre. Ale orientačný prehľad o tom, ako ktorá základná doska formuje herný výkon (v porovnaní s inou doskou), treba. Aby postupom času nedochádzalo k výraznému skresleniu, sme siahli po relatívne starších tituloch, ktoré už nedostávajú významné aktualizácie.
Jedná sa o Borderlands 3, F1 2020, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy. U novších hier by mohlo dochádzať k tomu, že sa výkon postupom času (aktualizáciami) bude trochu meniť a špeciálne vo vysokých rozlíšeniach s vysokými detailmi. To je jedno z testovacích nastavení (2160p a Ultra, respektíve najvyššie vizuálne detaily, ale bez ray-tracingovej grafiky), ktoré sa zameriava na porovnanie výkonu, pre ktoré je úzke hrdlo grafická karta. Inými slovami, z týchto testov bude zrejmé, ktorá základná doska do akej mieri môže z nejakých dôvodov ovplyvňovať výkon grafickej karty. Naproti tomu nastavenie s rozlíšením Full HD a s grafickými detailmi zníženými na „High“ bude odrážať aj vplyv procesora na konečný herný výkon.
Na záznam fps, respektíve časov jednotlivých snímok, z ktorých sa potom následne počítajú fps, používame OCAT a na analýzu CSV aplikáciu FLAT. Za oboma stojí vývojár a autor článkov (a videí) webu GPUreport.cz. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky priechody trikrát opakované a do grafov sú vynášané priemerne hodnoty priemerných i minimálnych fps. Tieto viacnásobné opakovania sa týkajú aj neherných testov.
… výpočtové testy, testy SSD, portov USB a siete
Aplikačný výkon testujeme veľmi podobným spôsobom, ako je to u testov procesorov. Obsiahnuté sú takmer všetky testy od tých jednoduchších (napríklad tých vo webovom prostredí) až po tie, ktoré procesora či grafickú kartu žmýkajú na vrchnej hranici ich možností. Jedná sa typicky o testy 3D renderingu, kódovania videa (x264, x265, SVT-AV1) či iných výpočtových úloh náročných na výkon. Rovnako ako pri procesoroch či grafických kartách tu máme široký zaber aplikácií – svoje si vo výsledkoch nájdu používatelia strihajúci video (Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio), tvorcovia grafických efektov (Adobe Premiere Pro), grafici či fotografi (Adobe Photoshop, Affinity Photo a AI aplikácie Topaz Labs) a nechýbajú ani testy (de)šifrovania, (de)kompresie, numerických výpočtov, simulácií a samozrejme ani testy pamätí.
Pri základných doskách sú dôležité aj testy výkonu SSD. Vo všetkých slotoch preto v dobre rozšírenom CrystalDiskMarku testujeme maximálne sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu na prázdnom SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Rovnakým spôsobom pristupujeme k testom portov USB. Na ich otestovanie používame externé SSD WD Black P50. To podporuje rýchle rozhranie USB 3.2 gen. 2×2, takže nebude úzke hrdlo ani pre najrýchlejšie radiče USB. Pre každý štandard USB uvádzamé iba jeden výsledok. Ten je počítaný z priemeru všetkých dostupných portov.
Neochudobníme vás ani o testy sieťovej priepustnosti. V rámci lokálnej siete medzi sieťovými adaptérmi základných dosiek a 10-gigabitovou PCIe kartou Sonnet Solo10G obojsmerne presúvame veľké súbory. To z už spomínaného SSD Samsung 980 Pro na Patriot Hellfire (480 GB), ktoré je stále dostatočne rýchle na to, aby nebrzdilo ani 10 Gb adaptéry.
Výsledky všetkých výkonnostných testov sú pre čo najvyššiu presnosť tvorené priemerom z troch opakovaných meraní.
Nastavenia procesorov…
Procesory primárne testujeme bez limitov napájania tak, ako to má väčšina základných dosiek v továrenských nastaveniach. Pre testy, ktoré majú prienik s meraniami spotreby, zahrievania a frekvencií CPU, sledujeme aj správanie sa dosiek s napájacím limitom podľa odporúčaní Intelu, kde PL1 nastavujeme na úroveň TDP (125 W) s tým, že rešpektujeme aj časový limit Tau (56 s). Vrchná hranica napájania (PL2/PPT) je v BIOSe nastavená podľa oficiálnych hodnôt. Pre Core i9-13900K je to 253 W, pre Core i9-12900K zase 241 W. Technológiami na agresívne pretaktovanie, ako sú PBO2 (AMD) alebo MCE (Asus) a podobnými, sa v rámci štandardných testov základných dosiek nezaoberáme.
… a aplikačné aktualizácie
V testoch treba počítať aj s tým, že v priebehu času môžu jednotlivé aktualizácie skresľovať výkonnostné porovnania. Niektoré aplikácie používame vo verziách portable (rozvalený archív), ktoré sa neaktualizujú alebo je možnosť ich držať na stabilnej verzii, ale pri niektorých to neplatí. Typicky hry sa v priebehu času aktualizujú, čo je prirodzené a držať ich na starých verziách mimo realitu by bolo tiež sporné.
Skrátka len počítajte s tým, že s pribúdajúcim časom klesá trochu i presnosť výsledkov, ktoré medzi sebou porovnávate. Aby sme vám túto analýzu uľahčili, tak pri každej doske uvádzame, kedy bola testovaná. Zistíte to v dialógovom okne, kde je informácia o dátume testovania. Toto dialógové okno sa zobrazuje v interaktívnych grafoch, pri akomkoľvek pruhu s výsledkom. Stačí naň zájsť kurzorom myši.
- Contents
- Z890 Aorus Elite WiFi7 v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
Nedávno se mi zdál sen o tom, že M.2 na grafikách se stane standardem. Dumal jsem celé hodiny nad tím, jaký to dává smysl. Velmi omezený, i když grafik využívajících jen polovinu šířky v poslední době houfně přibylo.
V zostave so základnou doskou A620 s často vybavenou iba jedným slotom M.2 by asi druhý, rozširujúci slot (M.2) na grafickej karte pripojením vo vybraných konfiguráciách zmysel dávať mohol. A to i pomerne často?
Právě že tam, kde by se to zrovna hodilo, nebývá podpora. Bifurkace je doména desek vyšších tříd, v nižších není obvyklá.
Zaujímavosť k označovaniu základných dosiek Gigabyte: Zátvorka v nadpise článku nám bola čitateľom reportovaná ako chyba, ale je tam zámerne. Z dôvodu, že oficiálne označenie základnej dosky je „Z890 Aorus Elite WiFi7“, teda bez slova Gigabyte. My sme ho tam však aspoň takouto formou doplnili, aby bola jasná príslušnosť k výrobcovi. Koniec zaujímavosti. 🙂
–„Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 …“
Nieže by som bol nevďačný…len sa chcem spýtať, či sa pomedzi to kolečko nájde aj nejaký ten TF Pro (november sa už asi nestíha 😀 ), P28 či RS120 Max?
…
inaq, tak pomimo…Ty náhodou nemáš nejaký lepší kontakt na kórejský 3RSYS, na quasare tam dosť často lietajú ich výrobky blízko špičky… by ma zaujímalo, ako by dopadli u Teba, t.j. či tam nie je prítomná nejaká štipka lokálpatriotizmu 😛 … a prečo vlastne nejdú do sveta (pomimo Ali express a pod.)
Jednoduše nejspíš není distributor, nic víc bych v tom nehledal. Ale produkty sympatické, standardní provedení a rozměry uchycení ventilátorů kvituji.
no šak to, … vyzerá, že majú ešte aj dobrý pomer výkon/cena…
že by sa nenašiel distribútor …
pre spoločnosť z proexportného štátu, čo všetko musí posielať von vodou/vzduchom mi je čudné…
…možno majú kapacitné limitácie v produkcii, možno preto len Ali express a spol… a na Amazon a pod. by nevedeli zabezpečiť dostatočnú produkciu … len varím z vody 😀
A je to na Ali jejich oficiální distribuční kanál? Pes bude zakopaný asi spíše v ochotě a schopnosti vytvořit konkurenceschopné podmínky pro distribuci a nějakou reklamu, jejich celkové rentabilitě. Aby ses prosadil na trhu, kde tě nikdo nezná, nestačí jen solidní výkony.
Jj, Ali je síce veľký distribučný kanál, ale spojenie s označením „oficiálny“ alebo „autorizovaný“ mi nejde dokopy. 😀
Súhlasím s tým, čo si napísal
… aj keď, čo sa týka reklamy, tak tam je to v tomto odvetví trochu jednoduchšie… stačí poslať vzorky do HWC, HB, TPU, TH a potom pár YT-berom, taký M&M a STS…a potom sledovať reakcie v komentároch, a to či objem predaja cez Ali nejako vzrástol.
Asi nemajú o toto zatiaľ jednoducho záujem, alebo ako si povedal, sa im to celé nezdá rentabilné 😛
Z testov ventilátorov do konca roka vyjde este DeepCool FT12 (ten už o chvíľu, ešte dnes) a Scythe Grand Tornado 120. Lian Li (P28) ani Corsair (RX120 Max), zdá sa, o odborné testy záujem nemajú. Žiadosť po vzorky ventilátorov, ktoré uvádzaš, dostali obaja.
O 3RSYS neviem nič. Z exotických spoločností ale riešime distribúciu Thermal Hero. V Datacompe… múdrejší budeme začiatkom budúceho roka. Pokiaľ sa to podarí, tak by to mohlo znamenať asi hlavne cenovo dostupnejší tekutý kov v podobe Mettaliqu. 🙂
Ďakovala,
🙇
Tak si žiadny Corsair ani LianLi nekúpim … parchanti 😛