Metodika: ako meriame spotrebu
Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 zaťažovaných najvýkonnejším procesorom pre platformu LGA 1851 – Intel Core Ultra 9 285K. To modelom Gigabyte – Z890 Aorus Elite WiFi7 zo strednej triedy alebo z vyššej strednej triedy, ako chcete… V podobnej kategórii budú neskôr aj konkurenčné modely, ale teraz k základnej doske, ktorá medzigeneračne prešla oproti Z790 Aorus Elite AX mnohými zmenami.
Metodika: ako meriame spotrebu
Oproti testom dosiek Z690/B660 to trochu zjednodušíme a budeme merať už len odber CPU na kábloch EPS. To znamená, že (aj v záujme čo najlepšej prehľadnosti) vynecháme merania 24-pinu. Ten už dôkladne zanalyzovaný máme a spotreba na ňom sa naprieč doskami príliš nemení. Z desiatich dosiek otestovaných s procesorom Alder Lake (Core i9-12900K) sa spotreba na 12 voltoch 24-pinového konektora pohybuje v rozmedzí 37,3–40,4 W (herná záťaž, napájanie grafickej karty cez slot PCI Express ×16), na 5 V (pamäte, ARGB LED a niektoré externé radiče) potom medzi 13,9–22,3 W a nakoniec na najslabšej, 3,3-voltovej vetve býva odber našej testovacej zostavy 2,2–3,6 W.
Nad rámec spotreby CPU, ktorá zohľadňuje aj efektivitu napájacej kaskády, to spolu dáva nejakých 53 až 66 W v hernej/grafickej záťaži a iba 15–25 W mimo nej, s grafickou kartou v nečinnosti. To všetko už vieme zo starších testov a na nových doskách to nebude iné a s pribúdajúcim počtom meraní je redukcia meraní, ktoré zhoršujú orientáciu, prospešná. Z textu vyššie ale viete, koľko pre celkovú spotrebu komponentov základnej dosky pripočítať k väčšinovému odberu procesora.
Trochu iná situácia bude na platformách AMD, pri nich sa budeme zaoberať tým, aký je odber na ktorej vetve 24-pinu, ale už v rámci samostatného článku, ktorý na túto tému lepšie poukáže. Vo veľkom komplexnom teste základnej dosky sa tieto merania zanikajú, nepútajú dostatočnú pozornosť.
Spotrebu procesora (a jeho VRM) meriame na kábloch zdroja, kalibrovanými prúdovými kliešťami Prova 15 a kalibrovaným multimetrom Keysight U1231A. Kliešťami elektrický prúd, multimetrom elektrické napätie. V súčine týchto dvoch elektrických veličín nakoniec získavame presnú spotrebu. Tú meriame v rôznych záťažiach na procesor. Maximálnu viacvláknovú záťaž predstavuje Cinebench R23.
Nižšiu, hernú záťaž Shadow of the Tomb Raider (1080p@high), jednovláknovú záťaž kódovanie zvukovej nahrávky (referenčný kodér 1.3.2, FLAC s bitrate 200 kb/s) a spotreba v nečinnosti je meraná na pracovnej ploche Windows 10, keď na pozadí bežia iba základné procesy operačného systému a launchre niektorých testovacích aplikácií.
- Contents
- Z890 Aorus Elite WiFi7 v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
Nedávno se mi zdál sen o tom, že M.2 na grafikách se stane standardem. Dumal jsem celé hodiny nad tím, jaký to dává smysl. Velmi omezený, i když grafik využívajících jen polovinu šířky v poslední době houfně přibylo.
V zostave so základnou doskou A620 s často vybavenou iba jedným slotom M.2 by asi druhý, rozširujúci slot (M.2) na grafickej karte pripojením vo vybraných konfiguráciách zmysel dávať mohol. A to i pomerne často?
Právě že tam, kde by se to zrovna hodilo, nebývá podpora. Bifurkace je doména desek vyšších tříd, v nižších není obvyklá.
Zaujímavosť k označovaniu základných dosiek Gigabyte: Zátvorka v nadpise článku nám bola čitateľom reportovaná ako chyba, ale je tam zámerne. Z dôvodu, že oficiálne označenie základnej dosky je „Z890 Aorus Elite WiFi7“, teda bez slova Gigabyte. My sme ho tam však aspoň takouto formou doplnili, aby bola jasná príslušnosť k výrobcovi. Koniec zaujímavosti. 🙂
–„Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 …“
Nieže by som bol nevďačný…len sa chcem spýtať, či sa pomedzi to kolečko nájde aj nejaký ten TF Pro (november sa už asi nestíha 😀 ), P28 či RS120 Max?
…
inaq, tak pomimo…Ty náhodou nemáš nejaký lepší kontakt na kórejský 3RSYS, na quasare tam dosť často lietajú ich výrobky blízko špičky… by ma zaujímalo, ako by dopadli u Teba, t.j. či tam nie je prítomná nejaká štipka lokálpatriotizmu 😛 … a prečo vlastne nejdú do sveta (pomimo Ali express a pod.)
Jednoduše nejspíš není distributor, nic víc bych v tom nehledal. Ale produkty sympatické, standardní provedení a rozměry uchycení ventilátorů kvituji.
no šak to, … vyzerá, že majú ešte aj dobrý pomer výkon/cena…
že by sa nenašiel distribútor …
pre spoločnosť z proexportného štátu, čo všetko musí posielať von vodou/vzduchom mi je čudné…
…možno majú kapacitné limitácie v produkcii, možno preto len Ali express a spol… a na Amazon a pod. by nevedeli zabezpečiť dostatočnú produkciu … len varím z vody 😀
A je to na Ali jejich oficiální distribuční kanál? Pes bude zakopaný asi spíše v ochotě a schopnosti vytvořit konkurenceschopné podmínky pro distribuci a nějakou reklamu, jejich celkové rentabilitě. Aby ses prosadil na trhu, kde tě nikdo nezná, nestačí jen solidní výkony.
Jj, Ali je síce veľký distribučný kanál, ale spojenie s označením „oficiálny“ alebo „autorizovaný“ mi nejde dokopy. 😀
Súhlasím s tým, čo si napísal
… aj keď, čo sa týka reklamy, tak tam je to v tomto odvetví trochu jednoduchšie… stačí poslať vzorky do HWC, HB, TPU, TH a potom pár YT-berom, taký M&M a STS…a potom sledovať reakcie v komentároch, a to či objem predaja cez Ali nejako vzrástol.
Asi nemajú o toto zatiaľ jednoducho záujem, alebo ako si povedal, sa im to celé nezdá rentabilné 😛
Z testov ventilátorov do konca roka vyjde este DeepCool FT12 (ten už o chvíľu, ešte dnes) a Scythe Grand Tornado 120. Lian Li (P28) ani Corsair (RX120 Max), zdá sa, o odborné testy záujem nemajú. Žiadosť po vzorky ventilátorov, ktoré uvádzaš, dostali obaja.
O 3RSYS neviem nič. Z exotických spoločností ale riešime distribúciu Thermal Hero. V Datacompe… múdrejší budeme začiatkom budúceho roka. Pokiaľ sa to podarí, tak by to mohlo znamenať asi hlavne cenovo dostupnejší tekutý kov v podobe Mettaliqu. 🙂
Ďakovala,
🙇
Tak si žiadny Corsair ani LianLi nekúpim … parchanti 😛