Rozbor a bližší pohľad
Už je to pol rok, čo sme sa naposledy pozreli na nejaký hotový PC. Vďaka spolupráci s českou firmou HAL3000 sa nám do redakcie dostal ďalší zaujímavý kúsok. Tentokrát ide o high-end zostavu, ktorá sa však nesnaží za každú cenu ohúriť najdrahšími komponentami, ale prekvapivo predstavuje voľbu rozumu. Áno, tušíte správne. Poháňaná je procesorom zo série Ryzen 3000.
Rozbor a bližší pohľad
Pozrime sa bližšie na komponenty a kvalitu spracovania. Počítač poháňa pravdepodobne najlepší mainstreamový procesor AMD Ryzen 9 3900X, ktorý ponúka 12 jadier aj vysoké takty, až 4,6 GHz. Je tak vhodný na hranie, prácu aj streamovanie hier.
Chladený je 360mm AiO chladičom od SilentiumPC a osadený do základnej dosky Gigabyte X570 Aorus Elite. Ďalším dôležitým komponentom v hernom PC je grafická karta. Výrobca preto do MČR 2020 Ultimate osadil vynovenú RTX 2080 Super, taktiež od Gigabyte. K chladeniu treba ešte spomenúť, že v skrinke nájdete celkovo až 9 ventilátorov, a na AiO chladiči je PUSH-PULL konfigurácia, ktorá pomáha teplotám aj hlučnosti.
Toto všetko je v peknej a kvalitnej skrinke NZXT H710 v čierno-červenej kombinácii. Hneď po vybalení vás zaskočí, aká ťažká je zostava. Veľký podiel má na tom práve skrinka s pevnými a hrubými plechmi.
H710 ponúka šikovné kanály pre káble a široké možnosti rozšírenia. Sám som dlho používal predchodcu H700i a nevedel som si ju vynachváliť. Predný aj zadný panel sú ľahko a rýchlo odnímateľné. Všade sú prachové filtre. Pridanie ďalšieho SSD alebo HDD bude malina. Skrinka myslí doslova na všetko.
Zostavu napája 750W zdroj EVGA s certifikáciou 80Plus Gold s modulárnou kabelážou. Vďaka tomu vám v skrinke nebudú zavadzať nepotrebné káble a naopak, keď pridáte nový komponent, ľahko pripojíte ďalší kábel. Na obrázku vyššie môžete vidieť 2TB HDD WD Blue. Okrem neho nájdete v zostave ešte 1TB SSD Kingston A2000.
Poteší takisto konektivita na vrchu skrinky, kde nájdete dvojicu konektorov USB-A, jeden USB-C a audio jack.
Na zostave sa mi páči zmysel pre detail. Nálepka MČR vyzerá ako keby bola súčasťou skrinky, rovnako aj nápis HAL3000. Doteraz mi logá výrobcu prišli na zostavách také nasilu nalepené a bili do očí, ale tu sa vyslovene hodia a perfektne zapadnú do dizajnu.
Operačná pamäť Kingston HyperX Fury RGB zaujme svetelnými efektami. V zostave sú až štyri moduly po 8 GB a s rýchlosťou 3200 MHz. Celkovo tak zostava ponúka 32 GB operačnej pamäte. Keď už sme pri prvkoch RGB, podsvietené sú aj ventilátory, základná doska, grafika aj AiO pumpa.
Ak by vám z nejakého dôvodu nestačila táto konfigurácia, samozrejme máte možnosť si počítač prispôsobiť. Môžete si zmeniť grafiku na silnejšiu RTX 2080 Ti, zvoliť 64 GB RAM, pridať ďalšie alebo väčšie SSD a HDD a to s celkovou kapacitou až 14 TB – 2 TB SSD a 12 TB HDD. Takisto si môžete pridať ďalšiu sieťovú kartu, napríklad kvôli WiFi alebo priplatiť za Windows 10 Pro. Výrobca garantuje dodanie konfigurovaných zostáv do Vianoc v prípade objednania do 13. 12. 2019, tak šup šup, poponáhľajte sa 🙂
Dosť bolo rečí, poďme sa pozrieť na praktickú časť testu.
- Contents
- Úvod a parametre
- Rozbor a bližší pohľad
- Herné testy I.
- Herné testy II.
- Herné testy III.
- Rendering a Geekbench
- 3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition
- Šifrovanie, enkódovanie
- Testy pamätí a disku
- Zahrievanie CPU a GPU
- Hodnotenie
Sorry lidi chápu, že je třeba nějak zaplatit web, ale takovýma PR články si dost kazíte reputaci.
Ahoj, mrzí ma, že si myslíš, že ide o PR článok, ale musím to razantne poprieť. Za túto recenziu sme nedostali ani cent, ani nijaké naturálie a takisto výrobca nijako neovplyvňoval výsledok testu. Všetky namerané hodnoty sú moje a takisto všetko v texte sú moje názory, pocity a dojmy. Do recenzie som investoval dva týždne a odmietam teda akékoľvek špekulácie o zaplatenom PR článku. S HAL3000 spolupracujeme už dlhšie, to je pravda, ale recenzie vychádzajú s pomerne veľkými odstupmi (naposledy pred pol rokom), takže ani s týmto by nemal byť problém. A ešte raz teda opakujem, recenzia nebola zaplatená a ani nikdy nebude, či už pôjde o HAL3000 alebo akéhokoľvek iného výrobcu. Extra testy, teda recenzie, sú vždy naše a investujeme do nich veľa času. Ak máš nejaké pripomienky k obsahu, niečo sa ti nepozdáva, sem s tým, nemám problém o tom diskutovať, ale voči akejkoľvek forme inzercie v recenziách sa ohradzujem.
Pokud nejde o PR článek tak se omlouvám.
Nicméně si stojím za tím, že recenze tak vyzní. Spousta chvály, skoro žádná negativa, žádné osobní vyjádření.
Co se v recenzi zamyslet nad tím, jaký smysl má 12/24 jádrový procesor v herní sestavě, jaký smysl má 32GB RAM (navíc v konfiguraci 4×8) v herní sestavě, jaký smysl má drahá X570 deska v herní sestavě, když není využito základních vlastností, proč je ta deska dražší (OC, PCI-E 4.0).
Recenze je vlastně o tom, že se hodnotí kvalita sestavení, kvalita provozu, ale absolutně chybí úvaha nad smyslem sestavy, komu je určena, jaký je poměr cena/výkon.
Jen můj názor.
Zepsout by se sestava možná do posledního šroubku dala, ale striktně na účelnost se tady na první pohled hraje hlavně barevnou hudbou – bůh suď, je to věc vkusu, dá-li se to tak říct.
Chceš říct, že by třeba zaplatili adekvátně času, výkonu a tech. vybavení a k tomu poskytli testované? Upad jsem smíchy ze židle…
Vďaka za podporu! Osobne by som bol najradšej, keby v týždni vyšlo päť detailných porovnávajucich testov. V pondelok grafiky, potom chladiče, v stredu dosky/skrinky, vo štvrtok procesory a na záver týždňa oddychové kolečko ventilátorov alebo termopást. A všetko v najväčšej podrobnosti, postavené na exaktných testoch a s najvyššou možnou presnosťou. Na to ale, žiaľ, nemáme možnosti, tak robíme to, čo nás báví, k čomu máme prístup, na čo je popri hlavných zamestnaniach čas a verím, že budeme naďalej rásť a s tým aj zvyšovať kvalitu všetkého okolo. Momentálne je ale redakčný budget fakt minimálny, blížiaci sa nule, a máme radosť, keď môžeme v rámci súťaží raz-dvakrát do roka obdarovať našich verných čitateľov nejakými peknými cenami. 🙂
PS: Tomáš dre ako kôň. 25 fotiek/gifov, 7 kapitol natrieskaných testami… PR článok vyzerá inak 😉
Jojo. Já to dělám čistě jako relax a volnočasovou aktivitu. Občas mi nějaký ten HW zůstane, ale stejně ho neprodávám, ale držím si jej na hromádce, kdybych musel něco časem přetestovat (jako naposledy chladiče). Pro mě je psaní recenzi taky celkem „eye-opener“ a už nejsem tak kritický k různým nadšencům a redaktorům jako dříve, protože to fakt není sranda. Jeden HAL3000 jsem taky testoval a jsou za tím hodiny a hodiny práce, vztekání a zase práce a pak stejně někdo přijde a řekne, že by to složil lépe a/nebo levněji a absolutně nepochopí, že hotovky jsou naprosto jiný segment než DIY PC sestavy *triple facepalm*…
Ahoj,
spolupracujeme s webem HWcooling.net a je pravdou, že jsme recenzentům po ruce, pokud mají dotazy nebo i návrhy na vylepšení PC, považujeme to za samozřejmost a slušnost. Ale tím to končí, mezitím, co jsme pružní a snažíme se mít dobré vztahy s komunitou i recenzenty, není za tím nic více nebo něco zlého. Zaprvé je pro nás manipulace nežádoucí, protože chceme vědět, jak si objektivně stojíme v očích jiných a zadruhé si myslíme, že se za naši práci stydět nemusíme a máme dobré sestavy.
S pozdravem
Filip Hlobil, HAL3000