Highendové SSD WD Black SN850X teď má 8TB verzi, s TLC NAND

8TB verze WD Black SN850X má stejný výkon jako předchozí modely a zachovává TLC NAND

Pro ty, kdo nestrpí v počítači mechanické disky, ale současně se nechtějí uskrovňovat s úložným prostorem, se na trhu objevuje jedno potenciálně zajímavé SSD. Western Digital totiž uvádí 8TB verzi svého výkonného NVMe modulu WD Black SN850X. To je rychlý PCIe 4.0 ×4 modul a jeho 8TB verze je stále založená na paměti TLC NAND (oproti jiným 8TB modelům, které někdy už používají QLC), takže by měla mít špičkový výkon třeba pro herní knihovnu.

Western Digital moduly i přímo prezentuje, je na nich napsáno WD_Black SN850X Game Drive. WD Black SN850X je zatím nejvýkonnějším SSD této řady pro PC, protože WD zatím nevydala žádné moduly s rozhraním PCIe 5.0. Nová 8TB verze by snad měla používat stejný řadič s rozhraním PCIe 4.0 ×4 (který je přímo interně vyvinutý firmou WD, jde o osmikanálový highendový řadič s mezipamětí DDR4). Western Digital potvrzuje, že i 8TB modul stále používá paměti TLC NAND, což je nejdůležitější zpráva. Jde patrně o 112vrstvou 3D NAND generace BiCS 5.

Výkon je uváděný prakticky stejný jako u 2TB a 4TB verze. Modul má dosahovat rychlosti sekvenčního čtení až 7200 MB/s a sekvenčního zápisu (do pseudo-SLC cache) až 6600 MB/s (2TB a 4TB verze mají uváděno 7300 MB/s a 6600 MB/s). V náhodném přístupu pak má být dosahováno až 1 200 000 IOPS jak při čtení, tak při zápisu.

WD Black SN850X (Autor: Western Digital)

Záruka modulů je pětiletá, s poměrně standardní garancí přepisovacích cyklů. Pro 8TB modul je uváděno, že zvládne 4800 TB celkového zápisu. Je to dvojnásobek toho, co je uvedeno u 4TB verze a odpovídá to dnes typickým 600 cyklům na jednu buňku. Reálně to pravděpodobně bude víc, samozřejmě.

Tip: Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů

Modul má jinak standardní provedení M.2 2280 a dá se koupit jak s pasivním chladičem, tak samostatně pro osazení do desky, která má vlastní chladič, nebo do notebooku.

Cena není ovšem nijak nízká, oficiální „doporučená částka“ je 850 $ za 8TB modul bez chladiče, případně 900 $ za verzi s chladičem, což se moc nevyplatí (kvalitní pasivní chladiče seženete za zlomek). U nás by základní cena odpovídala po připočtení DPH částce 23 750 Kč nebo 941 €. V našich e-shopech ale zatím tyto moduly nejsou.

WD Black SN850X (Autor: Western Digital)

Ovšem zde je třeba říct, že u SSD většinou platí, že výrobci při vydání ohlásí dost nadsazené ceny, aby pak v praxi v obchodech moduly byly celkem rychle k mání za lepší a konkurenceschopnější ceny. Takže i zde se snad dá doufat, že se toto SSD bude eventuálně dát sehnat za přijatelnější částky, byť nikdy to asi nebude úplná láce ani konkurenceschopné s cenou za gigabajt, kterou dostanete s HDD.

Tip: První 2Tb čipy NAND od Kioxie a WD. Umožní 16TB SSD, ale jen QLC

Zdroje: WD, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Raspberry Pi vydává vlastní SSD pro RPi 5. Deska už umí PCIe 3.0

Když Raspberry Pi začínalo, byla to skromná nadace, ale od svého založení vytvořila několik desek a modulů, přišla i s vlastním „klávesnicovým PC“, perifériemi a začíná vyvíjet i vlastní čipy. RPi tradičně jako úložiště systému používaly paměťové karty, ale poslední verze už má podporu NVMe SSD, a tak teď přišla logická věc: Raspberry Pi vydává vlastní SSD, i když tentokrát nejde o vlastní vývoj, modul je vyráběný externím dodavatelem. Celý článok „Raspberry Pi vydává vlastní SSD pro RPi 5. Deska už umí PCIe 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *