Hlavne odolne. Test puzdra na SSD Asus TUF Gaming A1

Hodnotenie

Asus u svojich puzdier pre externé SSD (M.2) vsádza na nadštandardnú robustnosť, stupeň krytia IP68 či možnosti prichytenia na pútko. To tiež býva zriedkavejšie ako u flashdiskov. Istenie samotného SSD je podľa vzoru moderných základných dosiek Asus. Predmetom analýzy bude najprv TUF Gaming A1, lacnejšie z dvojice dostupných puzdier. I to už ale podporuje rozhranie USB 3.2 gen. 2 s pripojením cez konektor typu C.

Hodnotenie

Asus TUF Gaming A1 je puzdro SSD s pridanou hodnotou vo forme zvýšenej odolnosti voči pádu, prachu i vode. Hoci stupeň krytia by mal zodpovedať aj ponoreniu zariadenia do vody, v tomto by sme boli trochu skeptickí. Úroveň tesnenia okolo SSD pôsobí veľmi spoľahlivo aj keď konektor USB nemá krytku. Podobne ako pri smartfónoch sa tu zrejme počíta s tým, že po páde do vody pred pripojením ku koncovému zariadeniu necháte puzdro vysušiť.

Potápanie s prevádzkou za chodu zmysel nedáva ani v náročnejších podmienkach, do ktorých je toto puzdro na externé SSD určené. Zaujímavé môže byť asi hlavne pre tvorcov natáčajúcich a fotiacich materiály v adrenalínovejšom prostredí. Toto puzdro vydrží aj veľmi tvrdé nárazy, na to je pripravené dobre a aj to je jeden z dôvodov, za ktoré si oproti subtílnejším konkurenčným riešeniam priplatíte. Príslušenstvo je tu ale iba základné a hoci je tu možnosť pripútania puzdra cez očko navrchu, tak napríklad karabínu alebo nejaké pútko si musíte zadovážiť inde. Ale zo skál na zem, k počítaču.

Maximálne rýchlosti sekvenčného čítania a zápisu sú s testovaným SSD (Samusng 980 Pro) dosahované okolo 1083 MB/s. S tými sa prakticky naráža na limity podporovaného rozhrania USB 3.2 gen. 2 a približne s takýmito rýchlosťami sa budete stretávať aj pri prenose videonáhravok či fotografií vo vysokom rozlíšení. Rozdiel medzi krátkodobou a dlhodobou záťažou, čo sa týka rýchlosti, prakticky nie je a chladenie puzdra je na dobrej úrovni.

Priemerná teplota povrchu puzdra pri maximálnom zaťažení SSD je okolo 35,4 °C. To je ale len taký údaj „pre zaujímavosť“, z ktorého, samozrejme, ťažko posudzovať chladiace vlastnosti puzdra. Nižšia teplota na jeho povrchu nemusí znamenať nižšiu teplotu radiča SSD a môže to byť paradoxne aj naopak – vyššia teplota puzdra rovná sa nižšia teplota SSD. Môže, nemusí byť. V tomto prípade však všetky znaky správania ukazujú na to, že k nadmernému zahrievaniu len tak dochádzať nebude. Potvrdzuje to aj držanie si stabilného výkonu aj pri dlhšej záťaži. Masívny plášť puzdra má hrubé steny, členitosť jeho povrchu je relatívne menšia, ale vyžarovaciu plochu má pomerne veľkú.

V porovnaní s minule testovaným puzdrom Axagon EEM2-GTR sme zaznamenali o 15 % nižšiu spotrebu mimo záťaže (4,25 W). Spotreba v záťaži je už porovnateľná a rozdiely v nej škálujú s rozdielmi rýchlostných výsledkov, ktoré sú zanedbateľné.

Za zmienku stojí ešte možno to, že puzdro TUF Gaming A1 Asus má v ponuke aj kompletné externé SSD (TUF Gaming AS1000). To je pre tých, ktorí nemajú záujem o „poskladanie“ si vlastnej konfigurácie a spokojní budú aj s hotovým riešením. Ak by vám nestačili 10-gigabitové pripojenie puzdra TUF Gaming A1, ale inak považujete jeho konštrukciu za vyhovujúcu, môžete si ešte chvíľu počkať na model „A2“ (TUF Gaming A2). Ten zatiaľ nevyšiel, ale pripravuje sa.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus představil mini PC řady NUC 15 Pro

Modely NUC 15 Pro jsou vybaveny nejnovějšími procesory Intel Core Ultra (Series 2), pamětí DDR5 o frekvenci 6400 MHz a grafickou kartou Intel Arc, díky čemuž nabízejí rychlé a efektivní výpočetní procesy. Pokročilá Intel WiFi 7 navíc zaručuje mimořádně rychlé připojení pro bezproblémovou spolupráci. NUC 15 Pro představuje bezkonkurenční kombinaci výkonu a inovativního designu, která vylepší úroveň různých pracovních postupů. Celý článok „Asus představil mini PC řady NUC 15 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

Nad rámcom základu: Asus ROG Strix B850-F Gaming WiFi

Medzi základnými doskami B850 relatívne drahší model. Ale taký, čo vo viacerých smeroch predbieha cenovo ekvivalentné aj základné dosky X870(E). To vlastnosťami, ktoré sa priamo neviažu na použitý čipset, ale o tie často ide. Základná doska ROG Strix B850-F Gaming WiFi tak eventuálne nakoniec môže byť presne tým, čo do výkonnej a nadčasovej konfigurácie hľadáte. Tým môžu byť napríklad aj dva sloty M.2 s podporou PCIe 5.0. Celý článok „Nad rámcom základu: Asus ROG Strix B850-F Gaming WiFi“ »

  •  
  •  
  •  

Ladíme Asus ROG Astral RTX 5080: jak snížit hlučnost a spotřebu

Minulý týden jsme se podívali na Asus ROG Astral GeForce RTX 5080 OC Ed. Má výkonný chladič, ale ve výchozím nastavení žene regulace ventilátory do vysokých otáček a karta není zrovna tichá. Proto jsem ještě doměřil, jak se změní její chování, pokud snížíte otáčky ventilátorů, jaký vliv na výkon a ostatní provozní vlastnosti mají různá nastavení power limitu, nebo co udělá OC scanner s křivkou takt/napětí a jaký vliv to bude mít na vlastnosti karty a výkon. Celý článok „Ladíme Asus ROG Astral RTX 5080: jak snížit hlučnost a spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (22) Pridať komentár

  1. 40€ nieje az tak vela, keby podporoval aj sata aj pcie M2, tak ho kludne kupim. Ja mam taky, co ma konektor priamo v sebe, nepotrebujem kablik a tiez stal vyse 40, presne nepamatam…

      1. Aké máte puzdro na SSD? Obmedzenie na SATA asi môže byť aj pre to, že dvojnásobný výkon by tá konštrukcia stabilne v dlhšej záťaži neuchladila?

          1. To je absence kabelu taková výhoda? Že ti poměrně velký disk příčně trčí ven ti připadá lepší?

            1. ja to 90% pouzivam v praci, ale niekedy to beriem aj so sebou, takze uprednostnujem taketo prevedenie. Nosi sa to lahsie ak taka ista velka krabica + kabel

              1. Jednak trčí ven jak péro z gauče, navíc může i zaclonit konektory, které mohou být v nejbližším okolí. Nosí se to lehčeji, jako v kapse kalhot, že se ti nevejde kabel? Neber to osobně, ale nemůže to u někoho sloužit jako kompenzace erektilní dysfunkce? 🤔 Jsem teda s díky přijal i existenci třeba miniaturních flash disků, jak jsou aktuálně například tyhle Samsungy. Aby mi něco takhle trčelo ven, to bych nesnesl.

                1. ja mam na klucoch 3 kovove usb, 2 kingstony a 1 samsung, ale tie nepisu/necitaju 300-400 mega kde idem niekomu zalohovat data a preinstalovat windows. A opakujem, samotne disky mam zadarmo, mam ich niekolko a mozem ich vnutri toho ramika menit. Ked to hodim do vaku, tak to je jedna vec a nie 2 veci. Nosim aj 2,5″ HDD v ramiku a niekedy musim vybrat cely obsah batohu, ab som ten kabel nasiel.

          2. Predpokladám, že tento konkrétny model kryt nemá. S ohľadom na chladenie a úsporu výrobných nákladov by to zmysel dávalo. Bez krytu sa bude SSD chladiť lepšie a keby tam ten kryt bol, tak nielenže ten samotný už niečo stojí, ale ešte k nemu treba teplovodivú vložku. Inak by pri tom výkone, čo tie NVMe SSD majú (jasné, že tam brzdenie na úrovni USB, ale aj tak…), asi v takto malom priestore bez akéhokoľvek prietoku vzduchu pomerne rýchlo dosahovali kritického zahrievania, po ktorom výkon klesá.

            1. Úsporu na nákupce možná, ale M.2 rozhraní je podle mě příliš choulostivé, aby zůstávalo odkryté. Neumím si představit okolnosti, za kterých bych to mohl doporučit.

              1. Možno by takáto otvorená konštrukcia mohla byť vhodná pre servisáka, ktorý sa (de)montážou nechce príliš zdržovať?

                1. Nemyslím si, že pro něj představuje problém odložit kryt stranou a po sezení zařízení zakrytovat, a už vůbec si nemyslím, že by pro něj měla význam úspora pár eur.

                  1. Jasné. Napadlo mi to v súvislosti s tým, že pri palcových úložiskách minimálne niektorí servisní technici používajú iba kábel USB <> SATA, bez puzdra.

                    1. M.2 je očividně interní rozhraní. U SATA to není tak jednoznačné. Těch pár eur bude nejpravděpodobněji syslit mladý kluk se skromným kapesným, který na to nakonec může doplatit.

                    2. the patient – nejde o to, ze kupis sata M2 a pouzijes ho ako usb kluc, ale o to, ze v servise mam „kopec“ vyradenych M2 a pouzijes ich ako usb kluc 😉 Za dalsie to potrebujes pri klonovani, velka cast pc ma len 1 slot na M2

                    3. Tak co budeš dělat, až budeš mít ten univerzální Axagon? To budeš muset kabel uvázat někde, kde ho vždycky najdeš 🤔

                    4. @ the patient
                      Ty počúvaj, ťa nejak tie M2/USB konverzie „bez ochrany“ nejako perverzne excitovali 😀
                      —„…kompenzace erektilní dysfunkce…“
                      —„…budeš muset kabel uvázat někde, kde ho vždycky najdeš…“
                      😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *