„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Situácia 3: CS:GO (2160p)

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky?

Situácia 3: CS:GO (2160p)

Vďaka čitateľovi s prezývkou „the patient“ máte spektrografy aj so stupnicou hladiny hluku a s označením Y osi. Tieto prvky bolo potrebné doplniť zvlášť, v externej aplikácii, pretože neboli súčasťou výsekov (4–20 kHz) z kompletných spektrografov (20 Hz–20 kHz).

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Možné datum vydání Radeonu RX 9070 XT vykecáno e‑shopem?

Před pár dny jsme tu měli zprávu, že nové Radeony byly z původního termínu v lednu odložené až na březen. Zatím jsme ale neměli přesnější informaci, kdy přesně v březnu to má být, takže tyto karty by tu mohly být za pět týdnů, ale také za deset. Přesný den se teď možná objevil – podobně jako u data, kdy se začne prodávat konkurenční GeForce RTX 5070 Ti, ho prozradil jeden z obchodů, které mohou mít pod NDA informace od AMD či výrobců karet. Celý článok „Možné datum vydání Radeonu RX 9070 XT vykecáno e‑shopem?“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 6 i grafiky UDNA od AMD budou na 3nm procesu, v roce 2026

Je půl roku od procesorů AMD s architekturou Zen 5 a pořád není moc jasné, co po nich bude následovat, protože o čipech s následujícím jádrem Zen 6 (nebo ještě se Zenem 5, pokud mezitím má vyjít nějaká mezigenerace) toho není moc známého. Teď se objevily nějaké zvěsti na čínském fóru Chiphell od jednoho z leakerů, kteří dřív přinášeli zprávy o budoucích GPU, a trochu poodhalují Zen 6, ale také budoucí generaci GPU. Celý článok „Zen 6 i grafiky UDNA od AMD budou na 3nm procesu, v roce 2026“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 9000 vyjdou až v březnu – oficiálně potvrzeno

Zdá se, že s novými grafikami Radeon opíšeme za poslední dva týdny kompletní kruh. Přesně před 14 dny to z keynote na CES vypadalo, že firma nemá v rukou nic a budou až v březnu. Pak vysvitlo, že karty byly vystavovány (dokonce už v některých obchodech leží na skladech) a vydání bylo naplánované na leden, takže dokonce mohlo nastat před grafikami Nvidie. Ovšem poté AMD vydání odložilo. Až teď se dozvídáme, na kdy. Celý článok „Radeony RX 9000 vyjdou až v březnu – oficiálně potvrzeno“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (21) Pridať komentár

  1. Už mi lásko není dvacet let,
    už mi není ani dvacetpět,
    i když to moc krásná léta jsou,
    už neslyším víc jak 14 kHz.

    (aj keď som o 1kilo sluchovo mladší ako vekovo :-P)
    Len škoda, že väčšinou sú tie špičky do 10k 🙁

    By the way … asi by to bolo moc prácne (pri toľkých obrázkoch), strčiť os pre závislú premennú vpravo (dBu) … tak nič

    1. Cez hromadné úpravy vpísaním znakov by o šlo, aj som sa o to pokúšal, ale nevyzeralo to ktovieako vábne (hlavne pokiaľ ide o stupnicu hlučnosti…), tak je k tomu iba vysvetlenie v texte prvej kapitoly, na ktorej osi je čo. TrueRTA (t.j. tá aplikácia, cez ktorú spektrografy vznikajú), vkladá popis osí dáva zľava, ale toto je iba výrez sprava. Keby tie spektrografy vznikali cielene na tento účel, na analýzu hlučnosti cievok, tak sú také pekné ako z testov vplyvu zdrojov na pískanie cievok, kde sa pred záznamom upravil rozsah 2–20 kHz. Ale tieto sú teda iba výsekom (4–20 kHz) z kompletných spektrografov (20 Hz–20 kHz).

      1. Ale nic přece nebrání tomu, aby byla stupnice zleva, jako obvykle (doplněná hromadnou úpravou v editoru). Doplňte ji prosím, Ľubo. Člověk tak bude mít absolutní jistotu, že nedochází ke změně měřítka napříč grafy.

        1. Rozumiem, ale napriek tomu to tentokrát asi bude musieť zostať v tomto smere nedotiahnuté. Bič už praská nad inými témami a vlastne ani neviem, ako tam tu stupnicu elegantne implementovať. Pokiaľ by niekto vedel, tak rád dodám archív so zdrojovými výsekmi spektrografov na doplnenie. Taj s dátami k tomu, na akej linke má byť aká hodnota. Mierka naprieč všetkými grafmi je rovnaká a pokiaľ ide o tónové špičky, tak tie sú na lepší prehľad číselne zaznamenané ešte v tabuľkách pod spektrografmi.

          Ospravedlňujem sa, že prosba z mojej strany zostala nevypočutá… nerobím to často, ale… niekedy sú proste veci vypätejšie, než sa môže zdať, a treba sa posunúť ďalej. A áno, ani v lete to nemusí byť lepšie, voľnejšie, haha.

          1. Na email vám zašlu sestavení nodů pro tento účel v Chainneru s podkladovou stupnicí. Není to nic složitého. Ale kdybyste neměl vůbec čas, zašlete mi poštou zdroj, dodám výstup.

            1. Dodanie hotového výstupu by bolo skvelé. Potom sa ním, samozrejme, povodné spektrografy bez stupnice nahradia. 🙂

        2. Na úvod každej kapitoly so spektrografmi pribudla aspoň poznámka, ktorá by pri študovaní materiálov mohla dodať tú „istotu“.

    2. — „… asi by to bolo moc prácne (pri toľkých obrázkoch), strčiť os pre závislú premennú vpravo (dBu) …“

      Zapracované. Ďakovať ale treba na inej adrese. 🙂

      1. Však ja viem, na HWC si vždy prečítam celú diskusiu…a nezriedka aj v ENG verzii 🙂
        Jj, a pacientovi ďakujem za zdieľanie vedomosti o naozaj užitočnom nástroji…aj keď asi nie moc pre mňa…ja s úpravami videa/obrázkov moc nekoketujem, lebo hoci sluch mám dobrý, tak zrak…
        Jeden inzerát na záver
        Vymením 2 zdravé oči za moje 😀

    1. Nezabudli, ale včera, pred nevyhnutným vydaním článku, už na kompletizáciu týchto tabuliek nezostávala energia. Preto je tam tá značka TBD (to be delivered). Hodnoty chýbajú u grafických kariet, ktoré boli testované pred viac ako dvoma rokmi, ku ktorými máme zálohu zdrojových dát na inom mieste než je to bežne dostupné. Takže aj preto je to trochu komplikovanejšie, ale už idem na to. Do dvoch hodín to bude na poriadku. 🙂

  2. Na měření cívek je super WoT encore benchmark, na default 1080. Stačí prvních 10s a víte na čem jste. V ničem jiném tak neřvou jako zde. Samozřejmě karta na default a bez omezení fps.

      1. Určitě zkuste, scéna z kraje je nenáročná, je tam maximální gpu boost s max voltage a fps. Myslím, že tam by se to mikrofonem měřilo dobře. Nemusí se na nic moc čekat. Po zbytek testu cívky už tak neřvou, může se to skipnout. Takže 10s záznam mikrofonem a můžete jít dělat něco jiného 🙂

  3. Grafu je tam spousty, nicmene slo by pridat ke karte take tipickou spotrebu ?

    Zajimave srovnani pak lze delat, kdy 200W jednoho vyrobce vyrabi hluk stejny jako 300W jineho vyrobce.

    1. Spotreby k jednotlivým testovacím situáciám nájdete v štandardných testoch grafických kariet, na tejto stránke. Dávať spotrebu do týchto testov nemá príliš zmysel, pretože od spotreby pískanie cievok GK priamo nezávisí. Nejaká závislosť tam asi môže byť, keď zoberieme do úvahy, že nižšia spotreba/výkon môžu znamenať pri grafických kartách s porovnateľnou efektivitou nižšie fps, ale… nemyslím si, že by pre potrebu týchto testov údaje o spotrebe v článku akokoľvek chýbali.

      — „Zajimave srovnani pak lze delat, kdy 200W jednoho vyrobce vyrabi hluk stejny jako 300W jineho vyrobce.“

      Jasné, to by bezosporu bolo zaujímavé, ale to je už na iný článok…

  4. asi ste neskusali merat aj spektra fukania vetrakov bez zapnutych kartach? Aspon zopar kusov na porovnanie ze akou castou na vyslednom spektrograme sa podielali vetraky (aj ked ste to orezali od 4kHz, tipujem ze stale tam nieco mohlo zostat)

    1. Nie, zvuk ventilátorov bez zvuku cievok nemáme, ale situácia 4 (CS:GO@1080p) sú cievky bez ventilátorov podľa popisu štandardnej metodiky na testy grafických kariet.

      V ostatných situáciách (1, 2, 3, 5) ventilátory bežia a ich zásah do spektra 4–20 kHz je v niektorých prípadoch aj dosť dobre vidieť (tie kopce mohutné so svahom z nižších frekvencií k vyšším, ako to má napríklad RTX 4060 Windforce OC 8G, bez ventilátorov nie sú nikdy). To typicky na grafických kartách Gigabyte s chladičmi, ktoré majú typicky rýchlejšie ventilátory, ako to je uvedené aj v texte prvej kapitoly tohto článku. Primárne mali spektrografy pokryť celé spektrum zvuku a teraz sme z nej vybrali iba časť. Keby to mala byť od začiatku iba analýza cievok, tak sa k nej pristupuje trochu inak.

      Aj keď… bolo by k tomu vhodné rozobratie grafickej karty a externá regulácia ventilátorov. To druhé by nebol problém, ale pri tom prvom by ďalší recenzent v poradí, ku ktorému karta pôjde, dostal vlastne už produkt, ktorý sa bude správať inak ako z tovární (pre porušenie pôvodnej pasty a jej nahradenie inou). Potom je, samozrejme, ešte možnosť SW regulácie a záznam zvuku ventilátorov v idle, kde do zvuku cievky príliš nezasahujú, ale… to sú všetko možnosti k tomu, keby sa testovacia metodika vytvárala s ohľadom na to získať iba zvuk cievok, alebo iba zvuk ventilátorov.

      Pre testy grafických kariet bol ale dôležitý celkový zvuk, ktorý sme sa pre účely analýzy cievok, pokúsili oddeliť, čo sa bohužiaľ úplne perfektne vždy nedá, kedže dochádza k tomu vzájomnému prekrývaniu tónov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *