Intel Pentium G7400: Na čo dnes (ne)stačia dve jadrá s HT?

Shadow of the Tomb Raider

Zvrchu sme sa postupne prekopali až do triedy kultového Pentia. Jeho stavba je už zo súčasného pohľadu pomerne konzervatívna. Výkon dvojjadrového procesora je už na hranici toho, čo začína komplikovať samotnú realizáciu testov. Jedno z najväčších lákadiel je nízka spotreba, ale tá nemusí byť nič platná, keď vaše požiadavky procesor nebude zvládať v reálnom čase. Alebo bude?

Shadow of the Tomb Raider

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1280 × 720 px; prednastavený grafický profil Lowest; API DirectX 12; extra nastavenie Anti-Aliasing: off; testovacia scéna: vstavaný benchmark.

   



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenie Anti-Aliasing: off; testovacia scéna: vstavaný benchmark.

   



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 2560 × 1440 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenie Anti-Aliasing: TAA; testovacia scéna: vstavaný benchmark.



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 3840 × 2160 px; prednastavený grafický profil Highest; API DirectX 12; extra nastavenie Anti-Aliasing: TAA; testovacia scéna: vstavaný benchmark.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za recenziu. Váhal som medzi i3 a Pentiom. Potom bola možnosť i3-10105. Podľa recenzie, mozrel som si výkony, do i3-10105 by som už nešiel, až kým som sa nedostal na 36, keď Pentium v idle má 18W spotrebu… Potom som si to pozrel ešte raz, i3-10105 výkonom je lepšie ako pentium, 12100F je výkonnejšia.

    Čakám na nové Alder Lake notebooky, pod 1300 Eur. Jeden som videl, len nemá možnosť rozšíriť RAM ako by som potreboval.
    Chcem si spraviť NAS, energeticky lepšie a i na investíciu vychádza najlepšie i3-10105, B560M DS3H V2 má aj 6x SATA.
    Pokiaľ sa nakoniec rozhodnem do starej intel 1200vky, do i3-10105, budem za blbca, ktorý čakal skoro rok na Alder Lake. 🙂
    Až je mi ľúto, že čítam recenzie. Riešim veci, ktoré by som inak neriešil. 🙂

    Aby som nebusel meniť čo som napísal, Pentium G7400 má integrovanú grafiku. Tých 10W idle navyše, oproti i3-10105F, spáli samotná pridaná grafika, t.j. musel by som kúpiť drahší s integrovanou grafikou. Ak to prepočítam, 10W idle 24h-rok, zaplatím navyše cca 12,5 Eura.

    Do NAS sa mi oplatí kúpiť Intel Pentium G6400 😀 Najnižšia cena, najnižšia spotreba, integrovaná grafika.
    Eshopy čakajú na Ryzen 4100, podľa testu 3600 už nič moc, ani oproti G7400, ale idle je nízke, dosky za polovičnú cenu.
    Prestanem čítať recenzie. Bez nich by som neváhal a kúpil i3-12100. Tak asi aj urobím, len ma šokol výsledok Octane 2.0, Strings and arrays [pts] – higher is better, kde je i3-12100F najpomalšie?

    Vďaka za recenziu, je v nej všetko. Hlavne grafy, keď ukáže 100% a všetko krásne porovná, v percentách 🙂

    1. „len ma šokol výsledok Octane 2.0, Strings and arrays [pts], kde je i3-12100F najpomalšie?“

      Evidentne to tak bude (rozhodne to nie je dané chybou merania, na maximálnu presnosť si fakt potrpím :)). Napriek tomu to ale asi momentálne nedokážem uspokojivo odovodniť. V režime obmedzeného príkonu by sa to dalo vysvetliť tým, že má Pentium o 400 MHz vyššie frekvencie a ak sa jedná sa o úlohy využívajúce iba dve jadrá… a možno pri takejto nížšej záťaži procesor naplno neboostuje ani bez limitov napájania (a zostáva to pri tej základnej frekvencii)? No, pri najbližšom teste dosiek to trochu rozanalyzujem a ešte sa k tomu vrátime, nech je ohladne toho jasnejšie. Každopádne rozdiel je to zanedbateľný – 3 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *