Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Scythe Kotetsu Mark III

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu).

Nový chladič Kotetsu Mark III je vežovitej konštrukcie, ktorý zapadá medzi aktuálne modely Katana a Mugen/Ninja. Veľkostne i výkonnostne. Okrem iného je charakteristický aj odklonením rebier od slotov PCI Express, čo nebýva bežné. Hodí sa to najmä na základných doskách, ktoré nemajú nad prvým slotom PCIe ×16 slot M.2 na SSD a typicky je tak menšia vzdialenosť medzi grafickou kartou a päticou na procesor.

Takéto oddialenie vytočenie výrazne zlepšuje manipuláciu pri (de)montáži či už grafickej karty alebo i samotného chladiča. Pasív Kotetsu Mark II je odklonený aj od slotov DIMM tak, aby na ne žiadnej doske nezasahoval. Tým je zabezpečená na všetkých doskách kompatibilita so všetkými pamäťovými modulmi bez ohľadu na ich výšku. Nadštandardná kompatibilita je tu aj z pohľadu skriniek, to pre výšku „iba“ 154 mm.

Všetky vyššie uvedené parametre má Kotetsu Mark III (SCKTT-3000) spoločné so svojim predchodcom (SCKTT-3000), ale predsa len nejde o rovnaké pasívy. Tento nový má o šesť rebier menej, hoci výška obidvoch chladičov je rovnaká. Rozdiel je ale v tom, že zatiaľ čo Kotetsu Mark II mal rebrá až po samý vrch, tak Kotetsu Mark III má akúsi plastovú striešku, pod ktorou sa rebrá nenachádzajú. Teda ono tam nejaké rebrá sú, ale nie tie, do ktorých štvorica heatpipe odvádza teplo. Spomínaná strieška má svoje rebrá, ktoré, zdá sa, slúžia ako podpery (aby sa tento kryt neprepadával).

Napriek tomu, že je nový pasív evidentne o trochu menší, tak je v špecifikáciách uvádzaná o 12 % vyššia hmotnosť (723 g) ako u Kotetsu 2 (465 g). Jedná sa však o celkovú hmotnosť, teda vrátane ventilátora, ktorý môže byť ťaží a on ani ten zvyšok nemusí byť ľahší. Nejakú hmotnosť má aj spomínaná strieška a možno (aj keď sa to z proporčného porovnania nezdá byť pravdepodobné) môžu mať Kotetsu III hrubšie rebrá.

TDP nového chladiča Kotetsu Mark III Scythe neuvádza, ale aj pri „slabšom“ pasíve môže byť eventuálne vyššie než u staršieho modelu. Použitý je totiž o 300 otáčok rýchlejší a hlučnejší (podľa materiálov Scythe až o 3,7 dBA) ventilátor Kaze Flex II s max. 1500 ot./min.

Pokiaľ by sa vám ventilátor Kaze Flex II zdal v niečom zvláštny a v prvom moment neviete čím, tak za tým zrejme bude jeho otáčanie v smere hodinových ručičiek a preto majú lopatky oproti drvivej väčšiny iných ventilátorov (otáčajúcich sa sprava doľava) aj inverznú geometriu lopatiek. Na tom, ktorým smerom sa rotor otáča, však z pohľadu chladiaceho výkonu nezáleží.

Súčasťou balenia chladiča Kotetsu Mark III je montážna súprava HPMS V, ktorá okrem platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700 podporuje aj staršie platformy AMD AM4 a Intel 1200/115x.

K cene ani k dostupnosti informácie nemáme. Zatiaľ sme chladič nenašli v ponuke žiadneho obchodu. Na webe ho už Scythe zalistovaný má existuje k nemu kompletná produktová stránka. Kotetsu Mark III tak momentálne bude zrejme vo fáze logistického procesu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *