Krita: Otevřený grafický editor s podporou AI
Nástup modelů AI pro generování obsahu byl raketový. Vedle ukázkových aplikací se objevily i scénáře pro praktické využití AI při běžné práci. Ohromily online služby či Photoshop s AI nástroji pro editaci fotografií. Ne každý ale kvůli tomu chce platit předplatné. Ukážeme si, co běžným smrtelníkům umožní otevřený grafický editor Krita s využitím lokálních modelů AI dostupných zdarma a jak je rozběhat na běžné herní grafické kartě.
Tento článek mohl vzniknout díky finanční podpoře společností NVIDIA. Do jeho obsahu nezasahovala, článek vychází z našich poznatků a reprezentuje názory autora.
Generativní modely, jako jsou GPT, DALL·E nebo Stable Diffusion, jsou náročné na výpočetní výkon. Jedním z užitečných nástrojů, které umožňují při práci s modely AI dosáhnout vyšší efektivity, je framework NVIDIA TensorRT určený k zrychlení a optimalizaci inferencí hlubokých neuronových sítí.
TensorRT pomáhá generativním modelům běžet rychleji a s menšími nároky na hardware. Toho dosahuje například slučováním vrstev modelu, optimalizací výpočetní grafiky nebo využitím smíšené přesnosti (např. FP16 nebo INT8). Díky tomu se snižuje latence i spotřeba paměti, což je výhodné při nasazení modelů na serverech, ale také doma na běžných grafických kartách.
V praxi se TensorRT využívá například při zpracování textových nebo obrazových generativních modelů, které mohou být nasazeny jak v cloudu, tak na lokálních nebo přenosných zařízeních. Jeho podpora přispívá k efektivnímu provozu aplikací, aniž by bylo nutné výrazně zvyšovat náklady na hardware.
TensorRT je kompatibilní s frameworky, jako jsou PyTorch nebo TensorFlow, což umožňuje jednoduché nasazení optimalizovaných modelů, takže je pro vývojáře i nadšence snazší začlenit optimalizované modely do svých projektů a nabízet tak přístup k pokročilé generativní AI široké veřejnosti a pracovat s nimi i na běžných grafických kartách v domácích podmínkách.
Využijeme k tomu populární otevřený grafický editor Krita a jeho doplňku AI Diffusion, který propojuje samotný program s platformou ComfyUI, což je grafické rozhraní pro práci s modely AI pro tvorbu obsahu.
Krita: volně dostupná alternativa pro pokročilou editaci obrázků
Krita je bezplatná multiplatformní aplikace typu open source. Oblíbená je hlavně mezi digitálními umělci, ale nabízí i celou řadu nástrojů, které se hodí pro úpravy fotografií. Díky kombinaci pokročilých funkcí a přívětivého uživatelského rozhraní je zajímavou volbou pro ty, kdo hledají efektivní software a nechtějí investovat do placených programů.
Vznikla už v roce 1998 jako součást balíku KOffice a její původní záměr byl konkurovat profesionálním aplikacím pro úpravu obrázků, jako je Photoshop nebo GIMP. V průběhu času však vývojáři zaměřili své úsilí na potřeby digitálních umělců, protože tento segment byl ve světě open-source softwaru výrazně opomíjený.
Její rozhraní i funkce jsou optimalizované právě pro ilustrace, koncepty a další výtvarné techniky. Přestože pro úpravy fotek nabízí ve výchozím stavu méně pokročilé nástroje než zatím nepřekonaný Photoshop či jednodušší Affinity Photo, lze ji využít i pro úpravy fotografií.
Krita umožňuje přizpůsobení pracovního prostoru podle potřeb uživatele. Rozvržení panelů a nástrojů si můžete nastavit tak, aby vám vyhovovalo při práci na fotografiích. Zvládne i práci s bitmapovými obrázky ve vysokém rozlišení, což je ideální pro fotografy, kteří se věnují detailním úpravám. Navíc obsahuje nástroje, které se hodí i pro kreativnější využití, například překreslení fotografií pomocí štětců nebo tvorbu grafických prvků přímo na základě fotek.
V aplikaci nechybí podpora vrstev s transparentními maskami, díky nimž můžete pracovat na jednotlivých částech obrazu samostatně. Podporuje i vrstvy úprav či práci s externími objekty. Můžete tak provádět nedestruktivní úpravy a snadno se vracet k původní verzi fotografie, díky intuitivním posuvníkům a pokročilým funkcím pro správu barev ladit barvy, jas, křivky, úrovně a další vlastnosti dokumentu, aniž byste ovlivnili zbytek snímku. Podpora různých barevných prostorů (včetně HDR) ocení zejména ti, kdo pracují s profesionálními formáty.
Má i širokou podporu filtrů – od zaostření a rozmazání až po stylizované efekty, které mohou dodat fotografiím umělecký nádech.
Díky podpoře skriptování a plug-inů lze schopnosti Krity výrazně rozšířit a zvládne i věci, které Affinity Photo neumí. Silnou stránkou je podpora skriptování v jazyce Python, která umožňuje vývojářům a uživatelům vytvářet vlastní nástroje a automatizovat různé úlohy přímo v prostředí Krita. Právě toho využívá i doplněk pro editaci obrázků s využitím umělé inteligence Krita AI Diffusion, na který se dnes chci zaměřit.
Doplněk využívá modely umělé inteligence, jako je Stable Diffusion, které se v poslední době staly populárními pro generování a úpravy obrázků.
Speciální nástroje, které se pro spouštění modelů AI dnes používají, běží většinou jako webové aplikace na lokálním serveru. Práce s jejich rozhraním a stěhování upravovaných obrázků mezi webovou aplikací a editorem je ale mírně řečeno nekomfortní.
Krita AI Diffusion je naproti tomu integrovaný přímo do uživatelského rozhraní Krita, kde se chová jako další sada nástrojů. S pomocí AI tak můžete generovat a upravovat obsah rovnou uvnitř rozpracovaného dokumentu. Dá se vytušit, že záměrem autora doplňku je přiblížit se funkcím využívajícím AI, které nabízí Photoshop.
K tomu, aby běžela AI lokálně, je doporučená grafická karta s alespoň 6 GB videopaměti. Plugin podporuje grafiky NVIDIA s prostředím CUDA, GPU AMD přes DirectML na Windows a ROCm pod Linuxem, a na Apple M1/M2 využívá MPC na macOS. Můžete ale využít i cloudové služby.
Funkce Krita AI Diffusion
Dá se říct, že doplněk AI Diffusion funguje jako prostředník mezi Kritou a ComfyUI, což je uživatelské rozhraní typu open-source pro generativní umělou inteligenci, které využívá uzlový systém pro tvorbu obrazů, videí a audia. Umožňuje uživatelům navrhovat a provádět pokročilé pracovní postupy pro Stable Diffusion prostřednictvím grafického rozhraní, aniž by bylo nutné programovat. Podporuje různé modely, jako jsou SD1.x, SD2.x, SDXL, a integruje nástroje jako ControlNet a T2I-Adapter. Aplikace je dostupná pro Windows, macOS a Linux.
Samotné AI Diffusion nabízí několik nástrojů pro práci s obrázky:
- Generate – Vytváření nových obrázků od nuly na základě textového popisu nebo existujícího obrázku. Výchozí podpora modelů SD1.5 a SDXL.
- Upscale – dovolí zvětšování rozlišení obrázků až na rozlišení 4K či 8K a více bez přetížení paměti.
- Inpaint – Umožňuje vybrat oblast obrázku a odstranit nebo nahradit její obsah. Generování lze řídit jednoduchými textovými pokyny.
- Outpaint – Rozšíření plátna s automatickým doplněním prázdné oblasti tak, aby plynule navazovala na stávající obraz.
- Refine – Možnost jemně doladit obsah stávajícího obrázku pomocí posuvníku síly efektu. Skvělé i pro přidávání nových prvků do obrazu pomocí hrubého náčrtu.
- Live Painting – AI interpretuje vaše plátno v reálném čase a poskytuje okamžitou zpětnou vazbu.
Kromě toho AI Diffusion umožňuje řízení tvorby obrázků pomocí skic, linek nebo map (hloubkových, normálových). Lze přenášet pozice postav ze snímků nebo ovládat kompozici pomocí segmentačních map.
Pracuje s libovolným rozlišením obrázků, umí automaticky přizpůsobit rozlišení požadavkům AI modelu.
Při práci na svém projektu můžete úlohy zadávat do fronty a dovolí vám i generování obrázků zrušit. Dříve vygenerované obrázky a pokyny lze snadno procházet v historii.
Výchozí přednastavení stylů pokrývá základní scénáře pro jednoduché ovládání, umožní vám ale i vytváření vlastních předvoleb, výběr kontrolních bodů Stable Diffusion, přidání LoRA modelů, úprava samplerů a další.
- Contents
- Krita: Otevřený grafický editor s podporou AI
- Instalace Krita a AI Diffusion
- Instalace pluginu AI Diffusion
- Konfigurace AI Diffusion
- Vyzkoušejte to sami!
A první, co na vás vybafne při generování na prázdné plátno, je dámská nahotinka 😹
To máme skryté niekde v článku alebo je to už na základe vlastného pozorovania? 🙂 Samozrejme mi to neuniklo. Hlavne teda to, že fotograf použil neportrétový objektív, respektíve z nejakého dôvodu použil príliš vysoké clonové číslo (to relatívne ostré pozadie…), aj keď to asi bude, počítam, skôr nejaká koláž, zlepenec.
Vyzkoušeno, jste v článku mohli lépe vyhmátnout cílovku 😹
Cieľovka HWC, ktorá sa bude výhľadovo rozširovať, sú aj deti v školách. Takže v tomto ohľade radšej opatrne, haha. 🙂
Začínám je podezřívat, že je to easter egg, aby zaujali na první pokus.
Myslím, že jsou to spíš ducpartie 😹