Krita s AI Diffusion zdarma: Když se vám Photoshop nevyplatí

Vyzkoušejte to sami!

Nástup modelů AI pro generování obsahu byl raketový. Vedle ukázkových aplikací se objevily i scénáře pro praktické využití AI při běžné práci. Ohromily online služby či Photoshop s AI nástroji pro editaci fotografií. Ne každý ale kvůli tomu chce platit předplatné. Ukážeme si, co běžným smrtelníkům umožní otevřený grafický editor Krita s využitím lokálních modelů AI dostupných zdarma a jak je rozběhat na běžné herní grafické kartě.

Nakolik bude práce s obrázky svižná, záleží především na rozlišení obrázku či velikosti oblastí, v jakých budete obsah generovat i na použitých modelech. S vyšším rozlišením rostou nároky na paměť grafické karty i výkon. Sám jsem Kritu zkoušel na 16GB GeForce RTX 4070 Ti Super, ale ani těch 16 GB videopaměti není nezbytných. S obrázky ve full HD se dalo pracovat bez potíží, většina operací zabrala jednotky či pár desítek sekund. 4K dávalo už systému zabrat víc, na 16GB kartě se generování snímku s modelem Cinematic XL protáhlo o necelou minutu. Ani upscaling obrázků do 4K není problém. Navíc mohou operace běžet ve frontě na pozadí a s Kritou se přitom dá normálně pracovat.

Zkoušejte, není to nuda!

Komplexní dokumentace všech funkcí neexistuje. Jak u modelů pro AI, tak u softwaru je vývoj dost bouřlivý a pár měsíců staré návody, videa, screenshoty a popisky už přesně neodpovídají aktuálnímu rozhraní a nastavením. Také dokumentace teď zaostává za vývojem a pokud se AI nemůžete věnovat na plný úvazek, není lehké sledovat a stíhat vše, co se kolem modelů pro AI děje.

Neměl jsem prostor zkoumat a probírat všechny nástroje v rámci tohoto článku. Ale nebyl to ani záměr, tím bylo dát vědět více lidem, že tu taková možnost je a jak se k ní dá dopracovat. Naučit se, jak všechny nástroje doplňku fungují a jaká nastavení nabízejí, není jen na pár hodin.

Mezi jednotlivými modely můžete přepínat přímo v doku a vyplatí se zkoušet, který dává v dané situaci lepší výsledky.

K dispozici je kromě generování obsahu i upscaling pro zvětšení rozlišení, režimy pro animace či živý náhled, který celkem pohotově reaguje na úpravy, které uděláte ve zdrojovém obrázku.

Ne všechny jsou vždy přístupné při všech činnostech – řada z nich se objeví až při aktivních výběrech, další pracují s již vygenerovaným obsahem, a některé, jako „Pose“ pro uzpůsobení pozice generovaných postav, fungují třeba na vektorových vrstvách, jiné zase na maskách vrstvy a podobně.

Nastavit můžete i váhy jednotlivých funkcí, počty iterací a ovlivnit tak rychlost a náročnost generování obsahu jak po stránce času, tak po stránce systémových prostředků.

Velmi ilustrativní ukázky práce s některými z mnoha funkcí nahrál na Youtube přímo od autor doplňku AI Diffusion.

Celý proces se dá ještě doladit přímo přes server ComfyUI. Jeho prostřednictvím můžete přidat i další modely pro AI, které samotný plugin nativně nepodporuje.

Asi není jiná cesta než si pořádně vyzkoušet, jak to všechno funguje. K dispozici je už teď hromada nástrojů a režimů, s nimiž si můžete vyhrát. Kromě diskuze k projektu na GitHubu vám budou vydatným pomocníkem a rozcestníkem pro další bádání vám i online chatboty s AI, které zvládají procházení webu, filtrování informací a odkazy na zdroje informací.

Počítejte s tím, že ne vždycky se vám podaří dosáhnout dokonalého výsledku, ne vždy bude všechno fungovat a přinejmenším zpočátku ani nedokážete sami vždy přesně definovat, co po AI chcete. A ne vždy si to správně přebere. Podobného výsledku lze dosáhnout více cestami, jen je třeba se tomu chvíli věnovat jako všemu, co se chce člověk trochu naučit.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Geekbench AI: Benchmark, v kterém lze porovnat GPU, CPU i NPU

Od loňska se do počítačů (respektive notebooků) začaly dostávat jednotky NPU pro akceleraci umělé inteligence, která se stala největším hitem posledních let (nebo se jím aspoň zdá být). Aplikace umělé inteligence mohou běžet na speciálních akcelerátorech, CPU i GPU, ale dlouho nebylo moc nástrojů, kterými by se jejich výkon dal snadno porovnat. Teď takový benchmark poskytne Geekbench AI, kterým půjde porovnávat výkon i napříč platformami. Celý článok „Geekbench AI: Benchmark, v kterém lze porovnat GPU, CPU i NPU“ »

  •  
  •  
  •  

Plán AI čipů od AMD: MI325X, MI350X, MI400X s ročním cyklem

Na umělé inteligenci zdaleka nejvíc vydělává Nvidia, kterou prodeje datacentrových GPU vystřelily na tržby přes 20 miliard dolarů za kvartál. V menší míře se ale povedlo prosadit i AMD s akcelerátory Instinct. Firma teď na Computexu oznámila plány dalších generací těchto GPU následujících po nyní prodávaném MI300X. Firma by měla zrychlit vývoj v této oblasti a nové akcelerátory Instinct teď bude vydávat s jednoletou kadencí. Celý článok „Plán AI čipů od AMD: MI325X, MI350X, MI400X s ročním cyklem“ »

  •  
  •  
  •  

Notebooky s ARM procesory Snapdragon X Elite a jádry Nuvia jsou tu

Už jsme psali o počítačích „Copilot+ PC“, které včera Microsoft představil coby novou kategorii osobních počítačů. Nebo možná úžeji, novou kategorii mezi také nijak starými tzv. AI PC, která poskytuje výkonnější jednotku NPU pro výpočty umělé inteligence. První vlna těchto zařízení je exkluzivně založená na ARM čipech Qualcomm Snapdragon X. A spolu s jejich oznámením se také konečně dozvídáme, kdy se tyto dlouho vyhlížené čipy budou dát koupit. Celý článok „Notebooky s ARM procesory Snapdragon X Elite a jádry Nuvia jsou tu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

    1. To máme skryté niekde v článku alebo je to už na základe vlastného pozorovania? 🙂 Samozrejme mi to neuniklo. Hlavne teda to, že fotograf použil neportrétový objektív, respektíve z nejakého dôvodu použil príliš vysoké clonové číslo (to relatívne ostré pozadie…), aj keď to asi bude, počítam, skôr nejaká koláž, zlepenec.

        1. Cieľovka HWC, ktorá sa bude výhľadovo rozširovať, sú aj deti v školách. Takže v tomto ohľade radšej opatrne, haha. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *