Vyzkoušejte to sami!
Nástup modelů AI pro generování obsahu byl raketový. Vedle ukázkových aplikací se objevily i scénáře pro praktické využití AI při běžné práci. Ohromily online služby či Photoshop s AI nástroji pro editaci fotografií. Ne každý ale kvůli tomu chce platit předplatné. Ukážeme si, co běžným smrtelníkům umožní otevřený grafický editor Krita s využitím lokálních modelů AI dostupných zdarma a jak je rozběhat na běžné herní grafické kartě.
Nakolik bude práce s obrázky svižná, záleží především na rozlišení obrázku či velikosti oblastí, v jakých budete obsah generovat i na použitých modelech. S vyšším rozlišením rostou nároky na paměť grafické karty i výkon. Sám jsem Kritu zkoušel na 16GB GeForce RTX 4070 Ti Super, ale ani těch 16 GB videopaměti není nezbytných. S obrázky ve full HD se dalo pracovat bez potíží, většina operací zabrala jednotky či pár desítek sekund. 4K dávalo už systému zabrat víc, na 16GB kartě se generování snímku s modelem Cinematic XL protáhlo o necelou minutu. Ani upscaling obrázků do 4K není problém. Navíc mohou operace běžet ve frontě na pozadí a s Kritou se přitom dá normálně pracovat.
Zkoušejte, není to nuda!
Komplexní dokumentace všech funkcí neexistuje. Jak u modelů pro AI, tak u softwaru je vývoj dost bouřlivý a pár měsíců staré návody, videa, screenshoty a popisky už přesně neodpovídají aktuálnímu rozhraní a nastavením. Také dokumentace teď zaostává za vývojem a pokud se AI nemůžete věnovat na plný úvazek, není lehké sledovat a stíhat vše, co se kolem modelů pro AI děje.
Neměl jsem prostor zkoumat a probírat všechny nástroje v rámci tohoto článku. Ale nebyl to ani záměr, tím bylo dát vědět více lidem, že tu taková možnost je a jak se k ní dá dopracovat. Naučit se, jak všechny nástroje doplňku fungují a jaká nastavení nabízejí, není jen na pár hodin.
Mezi jednotlivými modely můžete přepínat přímo v doku a vyplatí se zkoušet, který dává v dané situaci lepší výsledky.
K dispozici je kromě generování obsahu i upscaling pro zvětšení rozlišení, režimy pro animace či živý náhled, který celkem pohotově reaguje na úpravy, které uděláte ve zdrojovém obrázku.
Ne všechny jsou vždy přístupné při všech činnostech – řada z nich se objeví až při aktivních výběrech, další pracují s již vygenerovaným obsahem, a některé, jako „Pose“ pro uzpůsobení pozice generovaných postav, fungují třeba na vektorových vrstvách, jiné zase na maskách vrstvy a podobně.
Nastavit můžete i váhy jednotlivých funkcí, počty iterací a ovlivnit tak rychlost a náročnost generování obsahu jak po stránce času, tak po stránce systémových prostředků.
Velmi ilustrativní ukázky práce s některými z mnoha funkcí nahrál na Youtube přímo od autor doplňku AI Diffusion.
Celý proces se dá ještě doladit přímo přes server ComfyUI. Jeho prostřednictvím můžete přidat i další modely pro AI, které samotný plugin nativně nepodporuje.
Asi není jiná cesta než si pořádně vyzkoušet, jak to všechno funguje. K dispozici je už teď hromada nástrojů a režimů, s nimiž si můžete vyhrát. Kromě diskuze k projektu na GitHubu vám budou vydatným pomocníkem a rozcestníkem pro další bádání vám i online chatboty s AI, které zvládají procházení webu, filtrování informací a odkazy na zdroje informací.
Počítejte s tím, že ne vždycky se vám podaří dosáhnout dokonalého výsledku, ne vždy bude všechno fungovat a přinejmenším zpočátku ani nedokážete sami vždy přesně definovat, co po AI chcete. A ne vždy si to správně přebere. Podobného výsledku lze dosáhnout více cestami, jen je třeba se tomu chvíli věnovat jako všemu, co se chce člověk trochu naučit.
- Contents
- Krita: Otevřený grafický editor s podporou AI
- Instalace Krita a AI Diffusion
- Instalace pluginu AI Diffusion
- Konfigurace AI Diffusion
- Vyzkoušejte to sami!
A první, co na vás vybafne při generování na prázdné plátno, je dámská nahotinka 😹
To máme skryté niekde v článku alebo je to už na základe vlastného pozorovania? 🙂 Samozrejme mi to neuniklo. Hlavne teda to, že fotograf použil neportrétový objektív, respektíve z nejakého dôvodu použil príliš vysoké clonové číslo (to relatívne ostré pozadie…), aj keď to asi bude, počítam, skôr nejaká koláž, zlepenec.
Vyzkoušeno, jste v článku mohli lépe vyhmátnout cílovku 😹
Cieľovka HWC, ktorá sa bude výhľadovo rozširovať, sú aj deti v školách. Takže v tomto ohľade radšej opatrne, haha. 🙂
Začínám je podezřívat, že je to easter egg, aby zaujali na první pokus.
Myslím, že jsou to spíš ducpartie 😹