Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu

Intel ruší svou divizi Mini PC a barebonů i další PC aktivity, které pokrývala

Je to už víc než jedenáct let, co Intel představil koncept miniPC nazvaný Next Unit of Computing neboli NUC. Nešlo sice o první podobná miniPC, ale NUC je hodně zpopularizoval a ač má podobné malé desktopky a barebony v nabídce kdekdo, označení „NUC“ se do značné míry vžilo jako jejich obecné označení. Tato éra ale zase končí, teď totiž Intel oznámil, že divizi vyvíjející a vyrábějící tato zařízení zruší v rámci škrtů.

Tato zpráva dnes přišla od webu ServeTheHome, který se sice primárně zabývá právě datacentrovým a NAS hardwarem, ale miniPC také recenzoval. Podle jeho informací začal Intel různým zainteresovaným partnerům oznamovat, že se z trhu minipočítačů stahuje. Doslova jim sděluje, že se „rozhodl zastavit investice do produktové řady Next Unit of Compute (NUC)“. Později Intel přímo vše potvrdil i oficiálně.

Intel místo vlastních aktivit v této oblasti nechá návrh, výrobu a prodej takových zařízení dalším firmám. Minipočítače ve stylu NUCu vyrábí všichni výrobci základních desek, ale záhy se k nim přidali i tradiční výrobci počítačů (typu Acer, HP, Dell…). Nehrozí tedy, že by mini desktopky založené na úsporném mobilním hardwaru a zabírající řádově méně místa než skříně klasických skládačkových PC nebyly k dostání.

We have decided to stop direct investment in the Next Unit of Compute (NUC) Business and pivot our strategy to enable our ecosystem partners to continue NUC innovation and growth. This decision will not impact the remainder of Intel’s Client Computing Group (CCG) or Network and Edge Computing (NEX) businesses. Furthermore, we are working with our partners and customers to ensure a smooth transition and fulfillment of all our current commitments – including ongoing support for NUC products currently in market. [Intel]

Tento krok je součást širšího předhodnocování a rušení různých aktivit, ke kterému Intel přistoupil kvůli neuspokojivým finančním výsledkům v poslední době. Před nedávnem firma zrušila designování a výrobu vlastních serverů (tuto její divizi převzala firma Mitac) a zrušení miniPC produktů je asi podobná věc. Intel zřejmě vyhodnotil, že tyto aktivity pro něj nejsou klíčové a nestojí mu za to do nich investovat, přičemž současně asi nejsou tak výnosné, aby stálo za to v nich pokračovat.

Typický barebone NUC je založený na základní desce o rozměru zhruba 10 × 10 cm s mobilním procesorem (na druhé straně PCB) a sloty pro paměti SO-DIMM a M.2 pro Wi-Fi a SSD

Konec přímé participace na trhu s PC

Výroba minipočítačů či barebonů (tedy téměř celých PC, do kterých zbývá doplnit RAM a disk) NUC je do určité míry pokračování dřívější výroby základních desek, se kterou Intel skončil v roce 2013. Mnoho z vás si asi bude základovky od Intelu ještě pamatovat a lze se s nimi často setkat v bazarech. NUCy v podstatě byly pro Intel náhradní byznys, na který divizi PC desek přeorientoval.

Mezitím ale byly aktivity kolem NUCu rozšířeny i na kompaktní herní PC a Intel se v rámci NUCů pokoušel přijít s novými modulárními formáty PC. Divize NUC také připravovala referenční návrhy notebooků, které si mohli zájemci nechat vyrábět.

Produkty NUC. Intel postupně přišel s různými většími (a méně úspornými) formáty umožňujícími výměnu modulu s CPU a pamětí nebo samostatného GPU, ale nic z toho se neuchytilo se stejným úspěchem jako původní kompaktní formát

Do značné míry tak tento exit znamená, že se Intel stahuje z trhu celých PC či se ze svých zbývajících pozic v této oblasti soustředí na roli dodavatele čipů (což ale vždy byla jeho primární role, takže se mnoho nezmění). Intel podobně odešel také z výroby SSD, na druhou stranu ale stále vyrábí například síťové karty.

Tímto asi potěší své klienty, protože ti vyrábějí své vlastní verze těchto produktů a Intel jim tímto přestane konkurovat. Celkově se pro trh s PC mnoho nezmění, jen už tyto kategorie zařízení nebudou existovat ve „1st party“ verzích přímo od Intelu.

Zdroj: ServeTheHome

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Arrow Lake pro notebooky přichází, má tři různé architektury CPU

Na CES 2025 Intel představil nové desktopové procesory Arrow Lake v 65W a 35W verzi a také nejvýkonnější notebookové procesory Core Ultra 200HX, které jsou také odvozené od desktopového křemíku. S nimi ale vychází už i procesory Core Ultra 200H, které jsou zcela nové a používají nativně mobilní křemík Arrow Lake. Tyto procesory budou páteří notebookové nabídky Intelu v 28W a 45W třídě a možná i tím nejdůležitějším z rodiny Arrow Lake. Celý článok „Arrow Lake pro notebooky přichází, má tři různé architektury CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Nejvýkonnější Arrow Lake pro notebooky: Core Ultra 200HX vydané

Přes týden už tu máme různé zprávy z CES 2025, ale ještě jsme se jimi pořád neprokousali. Na veletrhu v Las Vegas Intel vedle desktopových 65W a 35W procesorů Arrow Lake uvedl i první modely této řady Core Ultra pro notebooky. Tyto procesory doplní již prodávané Core Ultra 200V „Lunar Lake“ o další modely, které budou sice méně úsporné, ale poskytnou lepší výkon. Na těchto procesorech Arrow Lake budou stavěné například herní notebooky. Celý článok „Nejvýkonnější Arrow Lake pro notebooky: Core Ultra 200HX vydané“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Laminar RM2 a Laminar RH2: Nové box chladiče pro Arrow Lake

Intel včera pustil do prodeje 65W „ne-K“ procesory Arrow Lake, které představují levnější mainstreamovou volbu pro desktopové počítače jeho nové platformy LGA 1851 oproti 125W modelům třídy „K“, které jsou odemčené pro přetaktování a určené víc pro nadšence. Ne-K veze budou mít jednu malou výhodu, a to přibalený chladič v krabici, s kterým se dá něco ušetřit při stavbě. Pro novou generaci tyto chladiče dostaly lepší a tišší design. Celý článok „Intel Laminar RM2 a Laminar RH2: Nové box chladiče pro Arrow Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *