MSI MAG B850 Tomahawk Max WiFi: Nižší čipset, ale vyššia výbava

Záver

Testy základných dosiek B850 uzatvárame modelom MSI – Tomahawk Max WiFi. Cenovo je medzi už otestovanými základnými doskami B850 Aorus Elite WiFi7 a Asus ROG Strix B850-F Gaming WiFi, pričom výbavou má bližšie k druhej menovanej. A v niektorých smeroch ju dokonca prevyšuje. Slovo „Max“ v označení tu má svoje opodstatnenie. Tri sloty s podporou PCIe 5.0, päťgigabitový ethernet, viac portov USB…

Záver

Titulok článku stručne odkazuje na to, aká je MSI MAG B850 Tomahawk Max WiFi základná doska. Napriek tomu, že stavia na čipsete (AMD B850) z nižšieho radu, tak je zastúpených niekoľko nadštandardných prvkov, ktoré pre základné dosky B850 nebývajú samozrejmosť.

Rýchle rozhranie PCI Express 5.0 podporuje nielen slot jeden slot PCIe ×16, ale aj dva sloty M.2 na SSD. Vďaka tomuto môžeme písať o nadčasovom dizajne aj pri lacnejšej základnej doske. Teda, relatívne lacnejšej… rozhodne nejde o lacnú základnú dosku, ale v porovnaní s modelmi X870(E) o takomto tvrdení môže byť reč. Isteže, výbava B850 Tomahawk Max WiFi je v mnohých smeroch slabšia, čo je dané aj použitím oba jedného čipu Promontory 21 (namiesto dvoch pri základných doskách X870E), ale potom je ethernet s priepustnosťou 5 Gb či dva interné konektory na porty USB, ktoré tiež nebývajú obvyklé. Slušná je pritom celková výbava, aj pokiaľ ide o robustnosť VRM, ktoré je dobre stavané aj procesory triedy na Ryzeny 9. Teda na vyššie modely s vyššou spotrebou.

Zahrievanie kritických súčiastok je s rezervou aj bez chladiča VRM a efektivita je dostatočne vysoká. Vyššia, než na mnohých konkurenčných modeloch, je aj spotreba pri nižšej (ST) záťaži či nízkej záťaži (nečinnosť). Teda, na pomery platformy AMD, kde je oproti Intelu spotrebu zvyšuje aj I/O čip v rámci samotných procesorov. S tým, samozrejme, výrobca základnej dosky (MSI) nič nespraví.

Vo výkonnostných testoch sme nenarazili na nič, čo by degradovali výkon. Všetky výsledky sú podľa očakávaní. Či už ide o tie, ktoré sa týkajú procesorového výkonu alebo o tie, ktoré sa odvíjajú o výkonu grafickej karty. A takisto sa nijako nevymykajú ani rýchlosti SSD v slotoch M.2 či rýchlosti portov USB. Všetko je v rámci toho, čo by ste očakávali. Rýchlejší, než na mnohých konkurenčných doskách, je samozrejme ethernet. To je ale dané 5-gigabitovým adaptérom namiesto 2,5 Gb, ktorý obvykle na základných doskách B850 býva. Ešte rýchlejšia je WiFi 7, ktorú základná doska B850 Tomahawk Max WiFi takisto má.

Za nadštandardnú možno označiť aj výbavu portov USB – interne sú k dispozícii až dva 19-pinové konektory, ktoré možno uplatniť na pripojenie kompletného čelného panelu aj pri skrinkách so štyrmi portami USB (3.2 gen. 2).

Konektory M.2 na SSD sú až štyri, hoci pri použití tretieho slotu PCIe ×16 (4.0 so štyrmi linkami) ten funguje iba v dvojlinkovom režime, ale to nič nemení na tom, že na pomery základných dosiek B850 sú tu možnosti bohaté. Aj pokiaľ ide o použitie zvukového adaptéra Realtek ALC4080. Ten sa netýka priamo čipsetu, ale základnej dosky ako takej už áno. S prihliadnutím na cenu, ktorá je relatívne priaznivá (s ohľadom na výbavu a ceny konkurenčných modelov) musí v kontexte s MSI MAG B850 Tomahawk Max WiFi dôjsť aj na adekvátne redakčné ocenenie – „Smart buy!“.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test MSI GeForce RTX 5080 Suprim SOC: na špici nabídky

GeForce RTX 5080 Suprim SOC dostala od výrobce chladič s vapour chamber, který je stejně obrovský jako na výkonnější 600W RTX 5090 Suprim SOC. Díky velké rezervě chlazení mohou ventilátory u úspornější RTX 5080 běžet na nízkých otáčkách, což se příznivě promítá do teplot i hlučnosti karty. Odrazí se to však i na ceně, za jednu z nejlepších továrně přetaktovaných RTX 5080 na trhu si připlatíte. Celý článok „Test MSI GeForce RTX 5080 Suprim SOC: na špici nabídky“ »

  •  
  •  
  •  

Test MSI GeForce RTX 5090 Suprim SOC: s 600 W nemá problém

GeForce RTX 5090 je to nejvýkonnější, co Nvidia nabízí nejen hráčům. Od ostatních herních karet si drží značný výkonnostní odstup, ale nároky velkého čipu se promítají i do extrémní spotřeby. Uchladit téměř 600 wattů odpadního tepla je pro konstruktéry výzva. Prémiová GeForce RTX 5090 Suprim SOC od MSI to zvládá na výbornou. V tichém režimu je na tom s hlučností lépe než řada jiných vzduchem chlazených karet s polovičním výkonem. Celý článok „Test MSI GeForce RTX 5090 Suprim SOC: s 600 W nemá problém“ »

  •  
  •  
  •  

MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000

Loni se firma MSI stáhla z výroby grafik Radeon a stala se víceméně exkluzivním výrobcem jen grafik GeForce. Firma už v generaci grafik RX 7000 s architekturou RDNA 3 z roku 2022 nebyla moc aktivní, loni ale své modely úplně přestala nabízet. Při vydání Radeonů RX 9070 a RX 9070 XT s novou architekturou RDNA 4 se opět objevily otázky na to, zda MSI třeba nechce tyto karty také vyrábět. Vypadá to však, že se na rozhodnutí nic nezměnilo. Celý článok „MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Neměl jste pocit, že deska dlouho postuje? Mám MSI MAG X870 Tomahawk, což je de facto totožná deska, ale od zapnutí než se zobrazí plocha, tak to trvá i minutu, boot time ze správce úloh je ukrutných 18,8s.
    Tak zda je to vlastnost, nebo závada 🙂
    Pro zajímavost starý pc s 5700G, b550 má 5,5s a po zapnutí si nestačím ani sednout a už mohu pracovat.

    1. To je poměrně obvyklé, POST má AM5 delší. V budoucnu to nejspíš bude řešit update UEFI. 18, 8 s mi osobně nepřijde moc. Kolik lidí dnes vlastně na tvrdo počítač vypíná, většina jej uspává, a tak to moc lidí netrápí.

      1. joooj, kde sú tie časy, kedy mi skôr zovrela voda na kávu ako nabehol systém 😀 … som bol ešte mladý a sprostý, …a teraz …teraz už nie som mladý 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *