MSI MAG B850 Tomahawk Max WiFi: Nižší čipset, ale vyššia výbava

Metodika: merania zahrievania a frekvencií

Testy základných dosiek B850 uzatvárame modelom MSI – Tomahawk Max WiFi. Cenovo je medzi už otestovanými základnými doskami B850 Aorus Elite WiFi7 a Asus ROG Strix B850-F Gaming WiFi, pričom výbavou má bližšie k druhej menovanej. A v niektorých smeroch ju dokonca prevyšuje. Slovo „Max“ v označení tu má svoje opodstatnenie. Tri sloty s podporou PCIe 5.0, päťgigabitový ethernet, viac portov USB…

Metodika: testy zahrievania a frekvencií

Suverénne najkritickejšia časť, čo sa týka teplôt, je na základnej doske napájacia kaskáda (VRM) pre CPU. Tu sa vraciame k termokamere Fluke Ti125, ktorá vytvára tepelné mapy, na základe ktorých je možné lokalizovať na priemerné zahrievanie, ale aj najteplejší bod. Obe tieto hodnoty (priemernú a maximálnu teplotu na Vcore) zaznamenávame do grafov a na základe tej maximálnej budeme neskôr vyhodnocovať aj efektivitu pasívov VRM. Na tu nám zatiaľ ale chýba vhodný termometer. Termovízia je, samozrejme, realizovaná bez pasívu a na zistenie zníženia zahrievania s chladičom je na najteplejší MOSFET potrebné nainštalovať termočlánok. Ten čoskoro doplníme.

Termovízia sa vždy vzťahuje na fungovanie s výkonnejším z dvojice testovacích procesorov. S ním sa viac ukážu rozdiely a možné obmedzenia či blížiace sa riziká (napríklad čo i len zo zníženého výkonu prehrievaním). Aby bol dobrý výhľad na VRM, tak namiesto vežovitého chladiča (z testov procesorov) používame kvapalinový chladič Alphacool Eisbaer Aurora 360 s ventilátormi fixne nastavenými na plný výkon (12 V). Testy zahrievania na úplnosť zahŕňajú aj teploty procesora a v rámci testov dosiek testujeme aj efektivitu dodávaných chladičov SSD. Tie sú už súčasťou prakticky všetkých lepších základných dosiek a vzniká tak prirodzene otázka, či ich použiť alebo nahradiť inými, rebrovanejšími. Tieto chladiče budeme testovať na SSD Samsung 980 Pro počas desiatich minút intenzívnej záťaže v CrystalDiskMarku. Nakoniec je pozoruhodné zahrievanie južného mostíka čipovej súpravy a efektivita chladenia aj v tomto smere.

Všetky testy prebiehajú vo veternom tuneli, takže je zabezpečené plnohodnotné systémové chladenie. To pozostáva z troch ventilátorov Noctua NF-S12A PWM@5 V (~ 550 ot./min). Dva z toho sú vstupné, jeden výstupný. Ako výstupné fungujú ale aj tri rýchle ventilátory AIO vodníka, takže v skrinke panuje podtlak.

Teplota vzduchu je na vstupe do tunela je riadne kontrolovaná a pohybuje sa v rozmedzí 21–21,3 °C. Udržiavať počas testov vždy konštantnú teplotu je dôležité nielen z pohľadu presnosti meraní zahrievania, ale takisto preto, že vyššia alebo nižšia okolitá teplota má vplyv aj na prípadne správanie sa boostu procesorov. A poriadne sledujeme a porovnávame aj frekvencie, či už pri záťaži všetkých jadier alebo i v rámci jednovláknových úloh. Na záznam frekvencií a teplôt jadier používame aplikáciu HWiNFO (vzorkovanie je nastavené na dve sekundy).

Udržiavať konštantnú teplotu na vstupe je treba nielen pre poriadne porovnanie zahrievania procesorov, ale hlavne pre objektívne výkonnostné porovnania. Vývoj frekvencií, a špeciálne jednojadrového boostu, sa odvíja práve od teploty. Typicky v lete, pri vyšších teplotách než je bežne v obytných priestoroch v zime, môžu byť procesory pomalšie.

Teploty sú vždy odčítavané maximálne (z termovízie VRM aj priemerné, ale stále z lokálnych maximálnych hodnôt na konci Cinebench R23). Pri procesoroch Intel pre každý test odčítavame maximálnu teplotu jadier, obvykle všetkých. Tieto maximá sú potom spriemerované a výsledok predstavuje výslednú hodnotu v grafe. Z výstupov jednovláknovej záťaže vyberáme iba zaznamenané hodnoty z aktívnych jadier (tie sú obvykle dve a počas testu sa medzi sebou striedajú). U procesorov AMD je to trochu iné. Tie teplotné snímače pre každé jadro nemajú. Aby sa postup metodicky čo najviac podobal tomu, ktorý uplatňujeme na procesoroch Intel, tak priemerné zahrievanie všetkých jadier definujeme najvyššou hodnotou, ktorú hlási snímač CPU Tdie (average). Pre jednovláknovú záťaž už ale používame snímač CPU (Tctl/Tdie), ktorý obvykle hlási o trochu vyššiu hodnotu, ktorá lepšie zodpovedá hotspotom jedného, respektíve dvoch jadier. Tieto hodnoty rovnako ako hodnoty zo všetkých interných snímačov však treba brať s rezervou, presnosť snímačov naprieč procesormi je rôzna.

Vyhodnocovanie frekvencií je presnejšie, každé jadro má vlastný snímač aj na procesoroch AMD. Na rozdiel od teplôt ale do grafov zapisujeme priemerné hodnoty frekvencií počas testov. Zahrievanie a frekvencie jadier procesora monitorujeme v rovnakých testoch, v ktorých meriame aj spotrebu. Teda postupne od najnižšej záťaže na ploche nečinných Windows 10, cez kódovanie audia (záťaž v jednom vlákne), hernú záťaž v Shadow of the Tomb Raider až po Cinebench R23.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test MSI GeForce RTX 5080 Suprim SOC: na špici nabídky

GeForce RTX 5080 Suprim SOC dostala od výrobce chladič s vapour chamber, který je stejně obrovský jako na výkonnější 600W RTX 5090 Suprim SOC. Díky velké rezervě chlazení mohou ventilátory u úspornější RTX 5080 běžet na nízkých otáčkách, což se příznivě promítá do teplot i hlučnosti karty. Odrazí se to však i na ceně, za jednu z nejlepších továrně přetaktovaných RTX 5080 na trhu si připlatíte. Celý článok „Test MSI GeForce RTX 5080 Suprim SOC: na špici nabídky“ »

  •  
  •  
  •  

Test MSI GeForce RTX 5090 Suprim SOC: s 600 W nemá problém

GeForce RTX 5090 je to nejvýkonnější, co Nvidia nabízí nejen hráčům. Od ostatních herních karet si drží značný výkonnostní odstup, ale nároky velkého čipu se promítají i do extrémní spotřeby. Uchladit téměř 600 wattů odpadního tepla je pro konstruktéry výzva. Prémiová GeForce RTX 5090 Suprim SOC od MSI to zvládá na výbornou. V tichém režimu je na tom s hlučností lépe než řada jiných vzduchem chlazených karet s polovičním výkonem. Celý článok „Test MSI GeForce RTX 5090 Suprim SOC: s 600 W nemá problém“ »

  •  
  •  
  •  

MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000

Loni se firma MSI stáhla z výroby grafik Radeon a stala se víceméně exkluzivním výrobcem jen grafik GeForce. Firma už v generaci grafik RX 7000 s architekturou RDNA 3 z roku 2022 nebyla moc aktivní, loni ale své modely úplně přestala nabízet. Při vydání Radeonů RX 9070 a RX 9070 XT s novou architekturou RDNA 4 se opět objevily otázky na to, zda MSI třeba nechce tyto karty také vyrábět. Vypadá to však, že se na rozhodnutí nic nezměnilo. Celý článok „MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Neměl jste pocit, že deska dlouho postuje? Mám MSI MAG X870 Tomahawk, což je de facto totožná deska, ale od zapnutí než se zobrazí plocha, tak to trvá i minutu, boot time ze správce úloh je ukrutných 18,8s.
    Tak zda je to vlastnost, nebo závada 🙂
    Pro zajímavost starý pc s 5700G, b550 má 5,5s a po zapnutí si nestačím ani sednout a už mohu pracovat.

    1. To je poměrně obvyklé, POST má AM5 delší. V budoucnu to nejspíš bude řešit update UEFI. 18, 8 s mi osobně nepřijde moc. Kolik lidí dnes vlastně na tvrdo počítač vypíná, většina jej uspává, a tak to moc lidí netrápí.

      1. joooj, kde sú tie časy, kedy mi skôr zovrela voda na kávu ako nabehol systém 😀 … som bol ešte mladý a sprostý, …a teraz …teraz už nie som mladý 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *