Ako to vyzerá v BIOSe
Naposledy sme sa zaoberali základnou doskou, ktorá je aj vďaka nižšej cene vhodná najmä na použitie s lacnejšími procesormi. Teraz tu máme o zhruba 50 eur drahšiu Gigabyte B660 Aorus Master DDR4. Príplatok tu má jasné opodstatnenie a odzkadľuje sa na lepších vlastnostiach. Napájacia kaskáda je výrazne efektívnejšia, chladiče sú účinnejšie a výbava je celkovo bohatšia, vrátane svetielok.
Ako to vyzerá v BIOSe
Obrazovka EZ Mode je prehľadná a umožňuje správu a orientáciu nad kľúčovými vecami. XMP, TPM a napríklad aj výstraha v prípade nefungujúceho ventilátora chladiča CPU, sa povoľujú cez výrazné tlačidlá. Cez ne sa môžete preklikať aj k aktualizácii BIOSu či do monitoringu teplôt a ventilátorov.
Intuitívny rozcestník je aj v pokročilom zobrazení. Hlavná navigácia je rozdelená na šesť kariet podľa obsahu – Settings, OC, M-Flash, OC Profile, Hardware Monitor a Beta Runner.
V rámci nastavení PCI Express je pre sloty M.2 možná i voľba starších rozhraní od generácie 1.0, čo sa týka aj prvého slotu, ktorý podporuje aj generáciu 5.0 s teoretickou priepustnosťou 15,8 GB/s. Na karte PCI Sub-system Setting je i možnosť regulácie Resizable BAR pre grafické karty. My túto možnosť pre testovanie základných dosiek nevyužívame, pretože sa táto technológia stále dynamický vyvíja a v priebehu času by dochádzalo k skresleniu výsledkov, ktoré by boli nekonzistentné.
UEFI ponúka aj možnosť kontroly stavu SSD. Ako podrobná je ťažko odhadovať. Test SSD PCIe 3.0 s 1 TB trvá približne polhodinu, čo nie je zase až tak málo a hlásenie o tom, že sa nenašli žiadne chyby (alebo sa naopak nejaké našli) môže byť relevantné.
Upravovať násobič procesora či BCLK je možné pod kartou OC. Nachádza sa tu aj podrobnejšie možnosti pre záťaž AVX, kde môžete prispôsobiť správanie sa násobiča po detekcií týchto inštrukcii. Ak do týchto nastavení nebudete zasahovať, tak sa násobič zníži podľa uváženia dosky, čo sa môže odlišovať v závislosti od použitého procesora. Ale i v prípade Core i9-12900K je to iba symbolicky, -1. Majitelia výkonných kvapalinových chladičov môžu hodnotu ofsetu nastaviť pokojne na 0.
Od potenciálneho výkonu chladiča CPU sa odvíjajú aj prednastavené profily pre napájacie limity. To je i prvé, s čím sa po vstupe do BIOSu stretnete. Bez akýchkoľvek obmedzení je profil „Water Cooler“. Stredný profil „Tower Air Cooler“ býva nastavený tak, aby spotreba v dlhodobej záťaži nepresahovala možnosti najvýkonnejších vzduchových chladičov. S chladičmi stredných tried je vhodné si limity prispôsobiť podľa chladiacich možností.
V najnižšom prednastavenom profile „Boxed Cooler“ pôsobí 241 W trochu úsmevne. Tu však treba podotknúť, že takáto hodnota je nastavená s procesorom s TDP 125 W (Core i9-12900K), ku ktorým sa ani žiadny chladič nedodáva. Asi by sa dalo poznamenať, že je to pre výkonnejšie procesory trochu nedoladené, ale so 65-wattovými modelmi je už všetko prednastavené správne. Hodnota PL1 je s Core i5-12400 v režime box chladiča 65 W.
Ochrana proti vysokým teplotám je pre tu pre VRM aj CPU. Vrchný limit, po ktorom dosiahnutí sa doska vypne, si môžete nastaviť aj podľa vlastného uváženia. Procesory Alder Lake sú schopné fungovať aj pri veľmi vysokých teplotách bez toho, aby znižovali výkon. Otázka samozrejme je, ako dlho. Aj tu vplyvom pôsobenia vysokých teplôt prirodzene dochádza ku skracovaniu životnosti.
V BIOSe Tomahawk WiFi DDR4 je aj tlačidlo „Game Boost“, ktoré je zaujímavé na zvýšenie výkonu. To vynútením vyššieho násobiča, než je prirodzená hodná all-core boostu. V továrenských nastaveniach je to +1, vyskúšať môžete aj intenzívnejší nárast. Spotreba v hrách je výrazne nižšia než v tvrdej viacvláknovej záťaži a hoci nároky na chladenia sa zvýšia, ale nepôjde o dramatický nárast, ktorý by lepší chladič nezvládol. Pre Game Boost bolo kedysi aj otočné mechanické tlačidlo (bolo napríklad ešte na MEG X570 Ace), to sa ale z dosiek MSI pre nadbytočnosť vytratilo, keď je toto ovládanie z BIOSu funkčne plnohodnotná náhrada.
Rozhranie na ladenie ventilátorov je na veľmi vysokej úrovni. Prispôsobiť sa dajú všetky konektory, a to tak s ohľadom na reguláciu PWM ako i DC. Závislosť vývoja krivky otáčok je pritom možné nastaviť podľa rôznych teplotných zdrojov. Rýchlosť ventilátora tak môže byť závislá podľa zahrievania súčiastok v okolí procesorovej pätice.
- Contents
- MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Vývoj spotreby (EPS + ATX konektor) bez limitov spotreby napájania
- Vývoj spotreby (EPS + ATX konektor) s limitmi napájania podľa Intelu
- Celková spotreba (EPS + ATX konektor)
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver