MSI MPG Z890 Carbon WiFi: Nebezpečne blízko úplnej špičky

Záver

Základné dosky MSI v rade Carbon patria medzi to najvybavenejšie nielen v rámci ponuky tejto spoločnosti, ale celkovo. Podobne ako variant (MPG X870E Carbon WiFi) pre AMD je konektormi a portami prešpikovaný aj model pre platformu Intel LGA 1851 – MPG Z890 Carbon WiFi. Z podrobného rozboru sa dozviete i to, ako táto základná doska funguje naprieč stovkami rôznych testov.

Záver

Suverénne jedna z „najsilnejších“ základných dosiek, akú si môžete pre procesory Intel Arrow Lake zadovážiť. Teploty VRM síce nevyzerajú ktovieako vábne a sú relatívne vyššie aj napriek mimoriadne robustnému VRM, ale to pre to, že správa napájania je v továrenských nastaveniach výrazne naddimenzovaná – CPU Lite Load je s Core Ultra 9 285K až na „Mode 17“. Znížením tejto hodnoty sa rýchlo dostanete k nižšiemu zahrievaniu, s ktorým spojená aj nižšia spotreba.

Východisková spotreba v záťaži je pomerne vysokázodpovedá jej prirodzene aj vysoké zahrievanie jadier procesora. Toto je však niečo, kde je veľký priestor k ladeniu s vidinou atraktívnejších výsledkov. S úspornejším modelom CPU môžu prednastavené voľby vyzerať inak, s peknými výsledkami bezprostredne po zapnutí, bez potreby dodatočného ladenia. MPG Z890 Carbon WiFi, samozrejme, je doska, kde sa očakáva väčší používateľský zásah do nastavení.

Po obmedzení limitov napájania je už efektivita pomerne pekná a môže byť ešte krajšia, pokiaľ jej pomôžete v detailných nastaveniach správy napájania. VRM sa vyznačuje nadštandardnou efektivitou, ale treba mu za takýmto cieľom trochu upraviť. Ak neupravíte, tak sa dostaví vyššia spotreba, vyššie zahrievanie, ale pre vyššie frekvencie jadier CPU bude určitou odmenou aj naozaj vysoký výpočtový výkon. Rýchlejšie viacvláknové renderovanie ako na MPG Z890 Carbon WiFi naše testy nepamätajú. Je to niečo za niečo.

Nielen poriadne VRM, ale takisto poriadna výbava – tou je základná doska MPG Z890 Carbon WiFi charakteristická. Až päť slotov M.2 na SSD, cez dvadsať portov USB (ich rýchlosti máte odmerané) či dva sieťové adaptéry, kde rýchlejší je 5-gigabitový (potvrdené v testoch). K tomu dva sloty PCIe 5.0. Druhý je síce už iba 8-linkový, ale v obidvoch prípadoch môžeme poznamenať, že sa jedná o nadčasové riešenia. Grafické karty GeForce RTX 5000 s podporou PCIe 5.0 sú za rohom a SSD využívajúce väčšej priepustnosti (PCI Express 5.0) máte dostupné už teraz.

Na SSD (NVMe) PCIe 5.0 sú potom vyhradené aj dva sloty M.2. Za pochvalu stojí aj dvojica interných konektorov USB 3.2 gen. 1, ktoré sa na lacnejších základných doskách príliš neobjavujú. Škoda len, že porty SATA sú tu zase iba v počte štyroch. Takáto konfigurácia ale zrejme vychádza z prieskumov, ktorú poukazujú na to, že cieľová kategória zákazníkov obvykle viac palcových úložísk podporou rozhrania SATA (III) nevyžaduje.

Isteže, MPG Z890 Carbon WiFi nie je základná doska pre každého. Je drahá a v typickom hernom počítači odvedú dobrú službu aj výrazne lacnejšie modely, napríklad MAG Z890 Tomahawk WiFi či konkurenčná Z890 Aorus Elite WiFi7. Možností je viac. Pri MPG Z890 Carbon WiFi musíte oceniť jej pridanú hodnotu v podobe vlastností, o ktorých už bola reč.

* Vzťahuje sa na konfiguráciu s BIOSom v1.A30 a s procesorom Intel Core Ultra 9 285K.

Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Tavení konektoru? Část GeForce RTX 5090 ho řeší termální vložkou

Od generace GeForce RTX 4000 visí nad grafikami Nvidia (naštěstí by to mělo hrozit hlavně u nejvýkonnějších) problém s přehříváním a tavením 12+4pinových napájecích konektorů. U novějších je použitá verze konektoru 12V-2×6, která má chránit před špatným zasunutím, a nedávno jsme tu probírali i další opatření od Zotacu. Zdá se, že na teď vycházejících grafikách se objevila ještě jedna ochrana, která řeší samotnou příčinu, tedy teplotu. Celý článok „Tavení konektoru? Část GeForce RTX 5090 ho řeší termální vložkou“ »

  •  
  •  
  •  

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

MSI MEG Z890 Ace: 28 fáz pre procesory Arrow Lake a…

Extrémne silná napájacia kaskáda, 10-gigabitový ethernet, enormný počet portov USB a je toho viac, s čím prichádza jedna z najvybavenejších základných dosiek platformy LGA 1851 – MSI MEG Z890 Ace. Zrkadlom toho je, samozrejme, aj mimoriadne vysoká cena. Takáto bohatá nádielka skrátka niečo stojí a ide o to, či v nej vidíte potenciál, ktorý dokážete oceniť. Nech je to tak či onak, tak MSI má nabité naozaj poriadne. Celý článok „MSI MEG Z890 Ace: 28 fáz pre procesory Arrow Lake a…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *